Suché vlasy jsou signál, že je něco špatně. 7 kroků, jak to napravit

Suché vlasy, které se nelesknou, nemají přirozený pohyb, hrubý povrch, mají tendence se lámat, volají o pomoc. Pravděpodobně o ně pečujete špatně, nebo nedostatečně. „Se suchými vlasy se narodíme většinou jen v případech, kdy jsou kudrnaté. Ty mohou opravdu být sušší už svou strukturou. V ostatních případech si suché vlasy sami způsobujeme jak nekvalitním barvením, tak špatnou péčí a mechanickým zacházením,“ upozorňuje renomovaný kadeřník Adam Ondrušek.

Společně jsme proto sestavili praktický manuál, který pomůže najít ten správný postup v péči o vlasy, aby už nikdy nebyly suché, unavené a polámané.

The Ingredients List

 

1) Poznejte svého nepřítele

„Nejčastější příčinou suchých vlasů je nešetrné a špatně zvolené barvení či odbarvení vlasů a také časté používání tepelných nástrojů,“ říká Adam Ondrušek. Svoji roli podle něj může hrát i genetika, nepodceňujte ani stres, ale mnohem závažnější je vliv horkého vzduchu z fénu, žehličky či kulmy, které podle něj často nepoužíváme správně a vlasy nechráníme. Přitom právě tepelné nástroje zbavují vlasy hydratace a ty potom zůstávají nedostatečně vyživené.

„Viditelné části vlasů mají vnější obal, kterému se říká kutikula. Ta je na povrchu chráněna tenkým lipidovým filmem. Aby chránil celistvost struktury vlasového vlákna, musí být tento film dostatečně kvalitní. Je však vystaven neustálému působení vnějších agresorů, kteří ho oslabují. Jakmile dojde k poškození kutikuly, z vlasových vláken se vytrácejí důležité stavební prvky – proteiny a lipidy. Na makroskopické úrovni se to projevuje suchými a hrubými vlasy bez lesku nebo dokonce lámáním vlasů,“ vysvětluje také Edine Ahbich, Kérastase Global Scientific Director.

2) Dodržujte správný očistný rituál

Péče o vlasy začíná u mytí. Mějte proto na paměti, že i obyčejná voda vlasy vysušuje, proto je nemyjte a nemáchejte zbytečně často. Dokonce ani tehdy, pokud se u kořínků hodně mastí. „Pokud se vlasy mastí a u konečků jsou suché, znamená to, že se snaží hydratovat. Pokud je dobře vyživíte, mazová žláza se zklidní a nebude mít potřebu zvyšovat tvorbu mazu,“ popisuje Adam Ondrušek.  

Vlasy nicméně vždy šamponujte dvakrát, samozřejmě na suché vlasy určeným vyživujícím či hydratačním šamponem. Po mytí nezapomeňte použít kondicionér, který hezky zacelí jejich vlákna a přispěje k tomu, že budou hladší a lesklejší. „Pokud jsou vaše vlasy hodně suché, nemusíte masku používat jen jednou týdně, jak se doporučuje, ale klidně po každém mytí,“ radí Adam.

The Ingredients List

 

3) Nezapomeňte na pokožku hlavy

Zdraví vašeho účesu začíná u pokožky, z níž vlasy rostou. Zní to tak logicky, a přesto péči o pokožku hlavy často podceňujeme. „Každý den používáme při péči o pleť séra na obličej, ale na vlasovou pokožku už zapomínáme. Za mě by sérum na pokožku hlavy měl mít každý podle potřeb svých vlasů,“ říká Adam Ondrušek.

Sérum dokáže pokožku hydratovat, čímž chrání vlasové kořínky a podpoří také výživu vlasů po celé jejich délce. Ideální je samozřejmě sérum, které se rychle vstřebává a má lehkou konzistenci, aby vlasy zbytečně nezatěžovalo a nepřispívalo k jejich maštění. Nanášet jej můžete jak na suchou, tak i vlhkou pokožku hlavy, proto je jeho použití velmi jednoduché. 

4) Zaveďte šetrný styling

Dostatečná výživa působí jako prevence i záchrana. Abychom ale vlasy dál neničili, je potřeba pozměnit i způsob, jakým je upravujeme. „Před každým fénováním a jakoukoli tepelnou úpravou je nutné vždy použít termoochranný produkt. Po dokončení stylingu můžete ještě na závěr použít například hydratační olej pro dodatečnou hydrataci vlasů,“ navrhuje Adam Ondrušek. 

Úpravu vlasů teplým vzduchem můžete také celkově omezit. Pokud si ale bez fénu a kulmy nedovedete svůj život představit, používejte kvalitní nástroje, které mají velký výkon, ale zároveň dovolují redukovat teplotu – díky tomu účes upravíte efektivně i s menším teplem, tedy šetrněji.

The Ingredients List

 

5) Hledejte správné ingredience

Suché vlasy si žádají přímo na ně vyvinutou kosmetiku. Kromě příslušného označení hledejte i obsah těch nejúčinnějších ingrediencí. „Hydrataci vlasům nejlépe zajistí vzácné oleje, kterých je více druhů. Skvělý je například kaméliový nebo arganový. Mezi další spolehlivé složky patří proteiny, lipidy nebo glukóza,“ říká Adam Ondrušek.

Příznivě působí také aminokyseliny, samozřejmě vitamíny, ale také niacinamid, což je v současnosti velmi oblíbená složka, na kterou sází i pleťová kosmetika. Všechny tyto látky najdete v přípravcích řady Nutritive od Kérastase, která nedávno prošla významnou inovací - obsahuje nyní jasně definované produkty, přinášející ještě více péče zaměřené nejen na samotné vlasy, ale i na pokožku hlavy.

The Ingredients List

 

6) Buďte opatrní při barvení

Zkuste také prodloužit interval mezi barvením, dokud se váš účes nevrátí do kondice. A přejděte také na šetrnější technologie. „V dobrých salonech už dnes najdete více druhů barvicích systémů. Jestliže vám kadeřník vybere správně, určitě vlasům neublíží. Stejně tak odbarvovače už obsahují spoustu látek, které napomáhají neničit tolik strukturu vlasů. Pokud jsou ale vaše vlasy opravdu hodně suché, odbarvování nedoporučuji,“ říká přesvědčivě Adam Ondrušek.

7) Nepodceňujte detaily

Péče o vlasy nekončí u kosmetiky a fénování. V zimě vlasy chraňte před mrazem a sněhem, v létě před sluncem. Nikdy nechoďte spát s mokrými vlasy, tím byste jen podporovali jejich lámání. Vyvarujte se také používání kovových kartáčů nebo gumiček s kovovými prvky. Přidejte také dostatečný pitný režim a hydrataci vlasů podporují také kvalitní oleje a potraviny s obsahem omega 3 a 6 mastných kyselin, jako jsou mandle, vlašské nebo pekanové ořechy. 

„Vřele doporučuji pořídit si saténový povlak na polštář, který vlasy nevysušuje třením. Vlasy se díky němu nelámou a jsou na dotek více hebké. Spánek zabírá velkou část dne a takový polštář s vlasy opravdu dělá divy. Před spaním pak pro ještě větší efekt můžete do délek vlasů nanést noční sérum od Kérastase,“ přidává svůj oblíbený trik Adam Ondrušek. 

Zmíněné produkty Kérastase a další informace o nich najdete na stránkách Notino.

Měření
The Ingredients List

Foto: Adriana Fialová

Video: Filip Jägr

Modelka: Kateřina Z./Pure Model Management

Muah: Jana Lhotová