Beauty in Motion: Nikola Bendová

Jak to ve vašem případě se sportem všechno začalo?

Odmalička jsem byla ke sportu vedena rodiči, kteří byli též vrcholovými sportovci. Od útlého věku jsem závodně tančila, poté jsem začala hrát tenis, kterému jsem se věnovala též závodně. Skrze budování kondice jsem se od tenisu dostala k atletice, kterou jsem paradoxně nechtěla dělat. Chtěla jsem vyhrát Wimbledon! Ale v tenisu jsem v mnoha zápasech neuspěla, zatímco v atletice jsem začala vyhrávat od samého začátku a nacházela se mezi těmi lepšími. Na to jsem tenisu nebyla zvyklá a uměla jsem skoro jen prohrávat. A tak padla volba na atletiku, ona si vybrala mě a já si ji nakonec zamilovala. 

Chtěla jste někdy dělat něco jiného než sport? 

Od útlého věku jsem milovala módu a make-up. Jako malá jsem natáčela videa a často v nich zmiňovala právě magazín ELLE! Je vtipné, že tu teď spolu mluvíme. Spojení módy, krásy a sportu mě fascinuje i dnes, ale osudovým se pro mě stal právě sport. 

Co považujete za svůj největší úspěch?

Je jich více, ale největším úspěchem je pro mě fakt, že se mohu sportem živit. Atletika je má práce, a na to jsem neskutečně pyšná. Je za tím každodenní úsilí a dřina. 

Je naopak nějaká meta, kterou si splnit teprve chcete?

Meta, které snad všichni sportovci chtějí dosáhnout, je právě olympiáda. Je to něco, co mi bylo před minulou olympiádou odepřeno, protože jsem měla zranění. Ale tento rok bych si to chtěla splnit a zadostiučinit všem slzám, které kvůli minulé olympiádě byly prolity. 

Na trénink s Nikolou Bendovou
Změny teplot, slunce, pot i stres. Jako sportovkyně vystavujete svou pleť mnoha nepříznivým faktorům. Jak o ni denně pečujete?

Velmi důležité je používat krém s ochranným faktorem SPF. Sportovci se potýkají právě s potem, a ten mnohé komplikuje. Mám mastnou pleť, navíc trpím na pigmentové skvrny. Proto se na správnou péči musím zaměřit. SPF je základ, je jako druhá kůže.

Co vaše každodenní beauty rutina? 

V mé péči o pleť nesmí chybět cleanser, toner, sérum, krém a SPF. Večer například používám sérum s vitamínem C, abych eliminovala vznik pigmentace, protože mám hodně pihy. Ty mám ráda, ale pigmentové skvrny ne. 

Na vašich fotkách můžeme vidět, že jste na sportovišti nalíčená. Je to u žen ve vaší disciplíně standard?

V České republice si myslím, jsem co se týče atletiky jsem udělala velký kus práce. Snažím se inspirovat mladší generace atletek i atletů, aby se líčili. Líčení je možnost, jak se můžeme vyjádřit, způsob, jak si zvednout sebevědomí. Není to tady stále standard. Jsem myslím stále brána jako někdo, kdo je odlišný. Líčení je ve sportu stále ještě trochu tabu.

Máte nějaký beauty rituál, který provádíte před vstupem na závodiště?

Udělám si kávu, klidně i dvě, a začnu se líčit. Ten rituál zklidní mou mysl a mentálně mě připraví. Je to něco, co je pro mě antistresové. A největší výzvou je udělat si linky! Musím se skutečně soustředit, abych si je namalovala alespoň přibližně stejné. 

Co je váš aktuálně nejoblíbenější beauty produkt?

Nelíčím se denně na tréninky, tam pro to prostor není. Ale ani tam nezapomínám na produkty na rty. Mám ráda lesky Sephora Collection se zvětšujícím efektem, lesklé i bez lesku. Mou nejoblíbenější je rtěnka, kterou mohu nanášet ve vrstvách i v lehké jedné vrstvě, LipStain v odstínu 13. Protože ji používám už od svých čtrnácti let! Je to má rtěnka štěstí, tak jí přezdívám.

Co pro vás znamená Beauty in Motion?

Každá žena je opravdu jedinečná. Ale nemyslím to jako klišé – ve sportu se s onou jedinečností pojí mnoho emocí a síly. Je skvělé, že se o make-upu a kráse jako takové mluví ve sportu čím dál tím víc, a také to, že se ženy ve sportu navzájem více podporují. Dříve tomu tak nebylo. Jak se říká, když se ženy podporují, dějí se úžasné věci.

Měření
Nikola Bendová a její Sephora beauty rutina: