Vytvořte v obývacím pokoji pohodovou atmosféru pomocí světla

Centrální světlo dokáže místnost rozsvítit

V obývacím pokoji tráví lidé nejvíce času. Schází se tu rodina nebo návštěvy. Základním zdrojem osvětlení by proto mělo být centrální světlo, které dostatečně prosvětlí celou místnost. Sáhnout můžete po klasickém stropním svítidle nebo lustru, který bude něčím zajímavý, takže přitáhne pozornost. Skvělým příkladem je například chromový lustr, který svým tvarem připomíná sněhovou vločku. V případě lustru v obývacím pokoji dejte také pozor na výšku stropu. Rozhodně by ani nejvyššímu členu rodiny neměl vadit při pohybu v místnosti.

 

O útulnější atmosféru se postará lampa

Nástěnné svítidlo nebo stolní lampa je důležitým prvkem, který vám pomůže vytvořit v místnosti intimnější atmosféru. Umístit jej můžete poblíž pohovky nebo křesla. Ve chvílích, kdy odpočíváte, díváte se na televizi, čtete nebo si jen tak povídáte, je útulnější atmosféra mnohdy příjemnější než ostré centrální světlo. Stojací lampa dokáže v mžiku vytvořit vhodnou kulisu pro relaxaci. Některá svítidla umožňují také regulaci intenzity světla. Prohlédněte si je na stránkách Profisvítidla.cz. V dnešní době také můžete propojit svítidla s mobilem a v chytré domácnosti regulovat osvětlení pomocí telefon.

 

Zvýrazněte to, co máte rádi

Pokud chcete zdůraznit nějaký prvek nebo kout v obýváku, pověste kromě lustru na zeď či strop bodové světlo. Máte-li v obývacím pokoji sbírku, které si ceníte, zajímavý obraz, vitrínu s fotkami nebo parádní knihovnu, rozhodně tomuto místu dopřejte dostatečnou pozornost. Vaše návštěvy určitě nasvícený koutek nenechají bez povšimnutí a vy tak nenásilnou formou upozorníte na to, co máte rádi.

 

Teplota světla podle druhu činnosti

Sedíte večer v obýváku a doháníte u počítače pracovní resty nebo se rádi natáhnete na pohovku a prostě jen odpočíváte? Jak je to s teplotou světla během těchto činnosti? Pro práci používejte raději chladnější tóny, které vás nabudí a zlepší vaši pozornost. Naopak pro chvilku odpočinku rozsviťte světlo v teplejším tónu, které vás zklidní a navodí útulnější atmosféru. Vyzkoušejte třeba barevné LED pásky, kterými můžete měnit barvu světel podle vaší momentální nálady. V období Vánoc vyzdobte svůj obývací pokoj barevnými LED girlandami, které ještě víc podtrhnout pohodovou atmosféru obývacího pokoje.