Design & fashion lovers: Blíží se další ročník Designbloku! Jaký bude?

Móda a fashion shows

Vedle produktového designu je Designblok již tradičně nadupaný novinkami od českých módních autorů. V Openstudiu v Uměleckoprůmyslovém museu se můžete těšit na kolekce Hany Zárubové, Zdeňky Imreczeové a značek Mi fashion label a PÁR. V Gabriel Loci pak nejnovější kousky představí Anna Schwitzer, značka Buffet, návrhářky Dominika Kozáková, Jana Rollo, Josefína Bakošová i značky Segra.Segra, Soolista nebo Theee… Poohlížíte se po nové kabelce na zimu? Vybírat budete moct od oblíbených značek, které řemeslně zpracovávají kůži: Alexmonhart, Fernando Echeverria, Milimu, PBG Studio nebo yrnche.

Ani letos nebude chybět inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne již tradiční finále mezinárodní soutěže diplomových prací Diploma Selection. Třicítka mladých designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek. Výstavu produktového designu najdete v prvním patře výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Místa u catwalku si rezervujte zde.

DesignBlok

Šperk

Pro milovníky českého autorského šperku je Designblok spolehlivým místem, kde hledat nové poklady. V Uměleckoprůmyslovém museu letos odhalí nové přírůstky do portfolia značka Blueberries, Markéta Kratochvílová a její Bold studio i Nastassia Aleinikava. V Gabriel Loci si zase nenechte ujít novinky od 27jewelry, Anežky Juhové, Barbory Opátové, Dany Bezděkové, brandu Dick Wolf, Elišky Lhotské, Kristýny Malované, Lenky Kerlické a Mariany Berec. Nový model hodinek poodhalí česká značka Bohematic, brýle pak unikátní projekt Optiqa.

V rámci Designbloku ožijí také zbrusu nové showroomy v centru města. Zavítat můžete do překrásného nového sídla osobité Janji Prokić přímo u Karlova mostu a nové ateliéry na Vinohradech otevřeli také neortodoxní klenotník Zdeněk Vacek nebo oblíbená slovenská šperkařka Maria Kobelová.

Sláva Ukrajině!

V Gabriel Loci se ve speciální výstavě Sláva Ukrajině! předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se v Openstudiu představí Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídne Designblok exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA.

Kurátorský dohled nad výstavou FAINA přijala vedoucí vydání české edice časopisu Elle Decoration, Eva Slunečková, která tvorbu Victorie Yakushy sleduje dlouhodobě. „Účast ukrajinského studia FAINA na letošním Designbloku je pro mě srdcovou záležitostí. Nábytek a doplňky FAINA dokazují nevídané – propojují tradiční řemesla a současný design v jeden atraktivní celek. Kulturní dědictví Ukrajiny se v podání FAINA proměňuje v aktuální produkt, navíc vyrobený z patentovaného materiálu Ztista, přátelského k životnímu prostředí.“

Designblok vzdá hold ukrajinskému umění

Terra Alba

Sumář nejzajímavějších porcelánových objektů z posledních dvaceti let i zcela nová díla ukáže další z hlavních výstav letošního Designbloku s názvem Terra Alba – nová vlna českého porcelánu, pořádaná u příležitosti Českého předsednictví v Radě Evropské unie. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře Uměleckoprůmyslového musea.

Designblok předvede i porcelánové umění

Art House

Jaké designérské objekty by dnes sbíral významný český podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel pražského Uměleckoprůmyslového musea Vojtěch Lanna mladší? Odpověď nabídne letošní edice již tradiční speciální výstavy Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla. Velkorysou sbírku sklářského umění od antiky až po 19. století doplní například spolupráce Federica Díaze se sklárnou Moser, tvorba Zdeňka Lhotského, Lady Semecké, Pauly Benčaťové, studia LLEV, Lukáše Nováka a dalších současníků.

Art House pod vedením kurátorky Danici Kovářové

Designerie tepající životem a informacemi

Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, dětské hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu inspirovanou lesem a houbami, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Veškeré dekorace jsou vyrobeny z již použitého nebo recyklovaného materiálu.

Reflex Stage v Designerii denně připraví sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Nenechte si ujít například přednášku Nicole Karráové z platformy #HolkyzMarketingu na téma Efektivní marketing pro malé tvůrce, zamyšlení nad cirkulárním designem od hvězdy světového designu, Nizozemce Richarda Huttona, nebo povídání ukrajinské designérky Victorie Yakushy o kultuře jako živné půdě národa.

Designblok

Podrobné informace o výstavách a doprovodném programu najdete na webu designblok.cz, kde rovněž probíhá předprodej zvýhodněných festivalových pasů.

Měření