Design, který tvoří budoucnost: Vyhlášení finalistů Czech Grand Design

Od nominací k finále

Rozsáhlé nominace na osmnáctý ročník Czech Grand Design ocenění byly zúženy do finálních trojic ve všech kategoriích, včetně produktového designu, módy, šperků, fotografie, grafického designu a ilustrace, kde finalisti mají možnost vyhrát prestižní ceny. Celkem 24 designérů, studií a společností bylo nominováno zástupci Akademie designu ČR a členy organizačního výboru Czech Grand Design během slavnostního večera v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně.

Součástí večera bylo také otevření výstavy Out of the Blue, představující díla loňských laureátů, Terezie Lexové a Štěpána Smetany. Vítězové v jednotlivých kategoriích i celkový vítěz, tedy Grand designér roku 2023, budou vyhlášeni během slavnostního večera, který se uskuteční ve Stavovském divadle 3. března 2024 od 20 hodin.

Vyhlášení finalistů se již podruhé odehrálo v Brně, a to u příležitosti otevření výstavy Out of the Blue loňských Grand designérů, dua Lexová&Smetana. Terezie Lexová a Štěpán Smetana a přebrali tak pomyslný štafetový kolík od dua Vrtiška & Žák. Letos tak již potřetí patří prostor v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavě absolutních vítězů cen Czech Grand Design. 

Rückl

Tvorba jako dobrodružství

„Spektakulární instalace představuje jakési topografické schéma designu tvořené dvěma krajinami – svobodným prostorem nadnášeným fantazií na jedné straně a uzemněným prostorem ohraničeným možnostmi reality na straně druhé. Symbolicky tak demonstruje napínavou dualitu, která proměňuje tvorbu designéra ve vzrušující dobrodružství,“ popsala výstavu její kurátorka a členka Akademie designu ČR a odborných porot pro kategorií Designér/ka roku a Výrobce roku Michaela Kádnerová a dodala: 

 

„Letošní ceny Czech Grand Design přinášejí v mnohém osvěžení i potvrzení kvality, ale také naději ve skupině nastupujících designérů, kde se překvapivě silně prosazují ženy. Bude to souboj vyrovnaných sil, příjemně oprávněných ambicí, ale především kvalitního českého designu. Tentokrát nebude jednoduché najít jen jednoho vítěze na kategorii.“ 

 

Seznamte se s některými z nominovaných!

Designér/ka roku

  • Jiří Krejčiřík - Tento designér stojí za projektem kabinetu The Roots Altar, který představuje unikátní spojení designu a funkčnosti. Jeho lavice Arnaud a svítidlo Lunae překvapují nejen svým vzhledem, ale i promyšlenou praktičností.
  • Jan Plecháč - Váza Abyss a kolekce váz Harmonic jsou důkazem, že Jan Plecháč rozumí materiálu, s nímž pracuje. Jeho přístup k designu skla v Moseru je svěží a inovativní, což mu zaslouženě vyneslo nominaci.
  • Tadeáš Podracký - Svítidlo Abiogenesis a objekty pro výstavu The Bloom of Bones odhalují Tadeášovu schopnost experimentovat a hledat nové cesty.

Módní designér/ka roku

  • Boris Kráľ - Kolekce Salon de Nuit a róba pro Danielu Kolářovou ukazují Borisovu schopnost skloubit nadčasovost s elegancí, což z něj vytváří silného kandidáta na vítězství.
  • LAFORMELA - Toto designérské duo se vyznačuje konzistentním, moderním a graficky rafinovaným přístupem k módnímu designu, což je patrné na jejich kolekcích MAINLINE 23 a PURE x KB.
  • JAN SOCIÉTÉ - Jan Černý, průkopník na poli české módy, stojící za značkou JAN SOCIÉTÉ, představuje čerstvý vítr v české módě. Jeho kolekce JAN SHOW 11 je důkazem jeho inovativního přístupu a odvahy experimentovat.

Designér/ka šperku roku

  • Klára Marie Bliss - S kolekcí Banshee se Klára Marie Bliss etabluje jako nový talent na evropské scéně šperků. Její práce je odvážná a inovativní.
  • Janja Prokić - Kolekce Orin, věnovaná symbolu hada, ukazuje Janjin hluboký respekt k tradici a zároveň schopnost vnést do ní nový život.
  • Zdeněk Vacek - Kolekce Silver Gen 925 dokazuje, že Zdeněk Vacek umí mistrovsky spojit precizní ruční práci s digitálním 3D designem.

Všechny nominace a finalisty cen Czech Grand Design 2023 najdete czechgranddesign.cz.

Měření