REKLAMA
REKLAMA

Dětský pokojíček snů podle Šárky Richtrové

Zařizujete, rekonstruujete, nebo plánujete dětský pokojíček pro novorozence? Nebo hodláte dětský pokoj proměnit ve studentský? Svěřte se do rukou profesionálů. Ještě nikdy totiž nebylo na trhu tolik krásného nábytku, doplňků, hraček a vůbec vychytávek určených pro děti a jejich pokojíčky. I díky tomu je zařizování dětského bydlení skvělá zábava pro všechny! Může vám to potvrdit Šárka Richtrová, majitelka designového studia Viabel, které v Čechách vytváří dětské pokoje snů.

Kdy u vás poprvé vznikla myšlenka na byznys se zařizováním pokojů pro děti?

Když se mi narodil můj první syn. Zařizovala jsem mu pokojíček a objevila studio s luxusním francouzským nábytkem, do kterého se okamžitě zamilovala. A když se ukázalo, že jeho majitelka opouští Českou republiku a studio je k mání, převzala jsem ho, i když to pro mě i mou rodinu znamenalo zásadní životní obrat. Do práce ve velké nadnárodní farmaceutické firmě jsem se už po mateřské nevrátila, místo toho odjela na designérskou stáž do Francie a po návratu se začala věnovat něčemu, co tu v té době ještě nikdo jiný nenabízel: navrhování a zařizování pokojíků pro děti a teenagery s respektem k osobnosti dítěte.

Pamatujete si na pokoj vašeho prvního dětského klienta?

Byl to pokojík pro tehdy ještě maličkou holčičku: postýlka s nebesy, hrací koutek, líbezné tapety a polštářky pro princeznu. Když začala chodit do školy, její rodiče se k nám s ní vrátili, pokojí jsme přestavěli a navrhli do něj studijní kout. Teď je z ní gymnazistka a chodí k nám už se svým mladším bratrem, který má od nás také pokojíček.  

Která značka z vašeho portfolia je vaší srdcovou záležitostí?

Oliver Furniture, dánská značka s noblesním a elegantním nábytkem. Líbí se mi jejich krásný design, perfektní zpracování i půvabné detaily v podobě kožených úchytek nebo vysouvacích háčků, které na nábytku pro děti najdete jen zřídka. Sympatická je, že nábytek se vyrábí v lokálních provozovnách a používají na něj dřevo z evropských lesů.  A mají na něj příjemnou pětiletou záruku, kterou u výrobců nábytku pro děti obvykle nenajdete: jenže tady jsou si kvalitou natolik jistí, že vám ji dají.

Co je pro vás při zařizování dětského pokoje největší výzvou?

Sladit sny dětí s přáním jejich rodičů. A vytušit, co by chtěli, co by se jim hodilo a co je nadchne, i když nám to někdy přímo sami neřeknou. A pak navrhnout pokojíček krásný, funkční a s ohledem na jedinečnost dítěte, které se v něm může zdárně rozvíjet. A takový, aby se dal později snadno upravovat podle toho, jak bude dítě růst. 

Viabel

Jak vypadají pokoje vašich dvou synů?

Krásně! Což ale vůbec neznamená, že je tam stále uklizeno… Starší syn je teenager, takže jsou pro něj teď zásadní doplňky, které u dětí v tomto věku vyjadřují jejich osobnost a styl. Nabídku jsme tak i díky němu rozšířili o kousky vhodné pro dospívající mládež – patřičně „cool“ barvy a doplňky s nezbytným prvkem rebelství. Mladší syn je stavitel, takže jsme mu v pokoji zařídili speciální lego koutek, aby neměl pracovní stůl neustále zavalený hotovými nebo rozpracovanými výtvory – maminky chlapců-stavitelů vědí, o čem mluvím… Přiznávám, že mnoho nápadů nebo i konkrétních výrobků jsem už takhle otestovala přímo na vlastních dětech.   

Kdybyste měla doporučit jen jeden jediný kousek nábytku z vašeho portfolia, co by to bylo a proč?

Postýlka Mini+ od Oliver Furniture je moje srdcovka. Postel, z níž lze sestavit hned několik krásných lůžek, představuje geniální řešení pro děti od 0 roků až po mladší školní věk. Přesně si pamatuji na moment, kdy jsem byla poprvé těhotná a řešila, jakou postýlku mám pro svoje miminko do pokojíčku pořídit – hledala jsem samozřejmě tu nejlepší a nejkrásnější. Teď mám už sice oba syny velké, ale tu postýlku jsem našla.

Popište mi proces zařizování dětského pokoje od začátku až do konce?

Nejprve přijde zájemce, většinou jeden z rodičů, který si o nás něco zajímavého přečetl nebo přichází na základě doporučení. Hodně si povídáme, co chce on i jeho dítě nebo děti. Ty chceme vždycky poznat osobně – každé dítě je jedinečné a my mu podle jeho osobnosti navrhneme pokojíček na míru. Ten pak nakreslíme, pěkně ručně vybarvíme pastelkami, a po odsouhlasení návrhu objednáme nábytek i vše ostatní. Nabízíme kompletní servis, takže přijedeme vymalovat, vytapetovat, nábytek smontujeme, naistalujeme, pověsíme záclony a závěsy a naaranžujeme všechny doplňky. A složku s návrhem si schováme, protože víme, že 90% zákazníků se k nám časem vrátí, aby si pořídili ještě něco dalšího.

Kromě pokojů na míru. Může k vám zákazník přijít vybrat jen jednotlivé kusy nábytku? Nebo třeba doplňky?

Ano, to všechno nabízíme, a i zákazníky kupující u nás třeba jen svítidlo, koberec nebo pár metrů tapet u nás vidíme moc rádi. A těm, co mají už pokojíky z části zařízené, také poradíme a pomůžeme. 

Viabel

Podléhá dětský nábytek a doplňky módním trendům? Co je teď IN?

Určitě jsou to jemné pastelové barvy a jejich něžné kombinace, vytvářející v pokojíčku pocit klidu a harmonie, což vítají děti i rodiče. Západní svět dnes myslí ekologicky, takže je v kurzu nábytek, který bude vypadat v pokojíčku dobře co nejdéle a odolá hrám a řádění jeho malých obyvatel. Lidé dnes upřednostňují nábytek v jemných neutrálních tónech, které se hned neokoukají, a žádají kvalitu, která něco vydrží.       

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Vytvořit ještě spoustu krásných dětských pokojů! Spustit e-shop, aby naše doplňky mohli snadno nakupovat i lidé zdaleka. A udržet se na špičce jako ti, kteří klientům v oblasti návrhů a zařizování pokojíčků „na klíč“ poskytují kompletní servis: což sice děláme už víc než patnáct let, ale snadné to nikdy nebylo a nikdy ani nebude. A také, aby se k nám klienti dál vraceli: jako teď jedna mladá slečna. Té jsme kdysi ještě společně s jejími rodiči zařizovali studentský pokoj, pak se vdala a teď se nám znovu ohlásila, že by chtěla pokojíček pro miminko. Tak tomu říkám budoucnost!  

Máte nějaké nesplněné profesní přání?

Studio Viabel mi spíš přání plní. Třeba to, že tu svou práci můžu víc přizpůsobit rodině a svým dětem, což bych ve své bývalé profesi – zajímavé, ale časově náročné - mohla jen stěží. A taky tu každou chvíli můžu navrhnout líbezný pokojík pro holčičku, kterou nemám, protože se mi místo ní narodili moji milovaní kluci.

Máte nějaké životní motto?

Méně je více. V jednoduchosti je krása. A vždy následuj srdce.

cara

ELLE tip: 

Geniální postýlka pro děti, která s nimi umí růst

Dánský nábytek Oliver Furniture je ve světě designu pojem. A rostoucí postýlka Mini+ jakbysmet! Značku založil v roce 2003 truhlář a designér Søren Rørbæk a vložil do ní to nejlepší ze skandinávské tradice: jednoduchost a čistotu linií, vysoce kvalitní řemeslo a funkční design. Vedle domovského Dánska a blízkého Švédska a Norska je značka zastoupena zejména ve vybraných obchodech v západní Evropě a v České republice ji najdete v designovém studiu Viabel. 

Postýlka Mini+ je unikátní tím, že se dá upravit do tří dalších, rozměrově odlišných postelí. Nastavit ji lze podle toho, jak dítě roste: od miminka až po devítileté dítě. A pokud se přidá další díl, vznikne z ní polovysoká postel, kterou lze využít jako současně i jako hrací kout či další úložný prostor. „Do dětských pokojů jde o velmi hezké, praktické a také ekonomické řešení. Tahle novinka na trhu má určitě budoucnost,“ dodává Šárka Richtrová, jejíž studio Viabel se víc než dvanáct let specializuje právě na navrhování a zařizování dětských pokojů a heren. 

REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA