Šperkaři radí, jaký tvar diamantu vybrat na zásnuby

 

Zásnubní prsten je šperk, kterým se budoucí nevěsta bude chtít pochlubit svým přítelkyním a bude ho pravděpodobně nosit celý život, podobně jako potom snubní prsten. No a co vyjádří věčnost slibu lépe než diamant?

Není však jednoduché vybrat takový šperk, aby vyhovoval těmto kritériím a současně nezruinoval rozpočet dárce. Během plánování zásnub je důležité věnovat dostatečnou pozornost výběru dokonalého tvaru diamantu. Šperkaři z webu iZlato24.cz mají s výběry dokonalých zásnubních prstenů bohaté zkušenosti a v článku vám přiblíží, jaký tvar diamantu je nejvhodnější pro vaši budoucí snoubenku.

Diamant je surovina a teprve vybroušením se stává šperkem. Přitom stejně jako na brusu záleží i na jeho tvaru. V zásadě rozlišujeme deset základních typů kamenů podle tvaru. Každý má své klady i nedostatky a charakterizuje svým způsobem i svého nositele.

Kruhový tvar je klasický a nadčasový, ale také nejbrilantnější. Je broušen tak, aby umožňoval maximální odlesk světla. Podle tohoto brusu se tyto kameny nazývají také brilianty. Říká se, že kruhový tvar diamantu znamená lásku bez konce. Výhodou je, že intenzivní jiskření dokáže skrýt malé nedostatky kamene. Naopak jeho nevýhodou je poměrně vysoká cena a někomu se zdají být menší než jiné tvary u stejných karátů. Upřednostňují jej zejména ženy, které přitahuje jeho tradiční romantika a samy jsou upřímné, věrné a poněkud konzervativní.

Oválný tvar je elegantní kombinací kulatého briliantového brusu a markýzy. Jeho třpytivé fasety krásně odrážejí světlo a vytvářejí iluzi delších prstů. Jsou levnější, ale vypadají větší, než kulaté. Většina oválných diamantů ale vykazuje mírný „efekt motýlka“, což je tmavá oblast ve středu kamene. Je to způsobeno nerovnoměrným rozložením světla v důsledku příliš mělkého řezu. Ženy, které upřednostňují tento tvar, jsou poměrně konzervativní, ale občas se rády trochu uvolní.

Radiant je hybrid kulatých briliantových princess a asscher řezů. Takto broušený diamant si bere to nejlepší z každého, proto vykazuje neuvěřitelnou brilanci. Nevýhodou je vyšší cena než u princess výbrusů se stejnou karátovou hmotností, protože při řezání se ztratí více hrubého materiálu. Ženy, které mají rády tento druh kamenů, vyzařují téměř tolik jiskry jako drahokam, který mají na sobě.

Hruška nebo i slza je název kamene, který má horní konec zaoblený a dolní tvoří hrot. Jedinečný vzhled je důvodem jeho oblíbenosti a na prstenu vytváří jemný zeštíhlující efekt prstů. Nevýhodou je, že špičatý jemný hrot slzy se dá snadno odštěpit, proto bývá při osazení do prstenu chráněn hrotem ve tvaru V. Ti, kteří rádi nosí tento tvar, jsou prý romantičtí a mají sklon riskovat a odlišovat se.

Princess – Princeznovské diamanty jsou čtvercové nebo obdélníkové modifikované briliantové brusy se špičatými rohy. Právě ty ho nejvíce odlišují od typu Polštář. Zásnubní prsteny s diamantovým princess výbrusem mají stejný lesk jako kulatý diamant, ale v elegantním čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru. Milují ho ženy ochotné riskovat a působit jako leaderky.

Markýza vděčí za svůj tvar milence francouzského krále Ludvíka XV. Ten si objednal u svého klenotníka diamant ve tvaru rtů jeho milenky. Časem se tvar diamantu vyvinul tak, aby se stal tím, co známe dnes. Jeho výhodou je, že dobře ukazuje svoji karátovou hmotnost. Diamanty markýza mají stejné chyby jako ovály a hrušky. Vykazují také efekt motýlka a špičky zachycují více barvy. Preference tvaru markýzy naznačuje touhu po extravagantním vzhledu.

Asscher je typický brusem ve vintage stylu, vycházejícím z art-deco a má jeden z nejstylovějších a nejunikátnějších výbrusů. Charakterizuje jej geometrický vzor faset a čtvercový tvar výbrusu s prvky starožitnosti i moderny. Nevýhodou je, že patří mezi nejdražší diamanty a při hlubokém čtvercovém řezu má jednu z nejmenších ploch mezi diamanty. Asscher upřednostňují moderní ženy, které mají smysl pro drama a eleganci, jsou ženské a sebevědomé.

Smaragd se vyznačuje podobnými vlastnostmi jako asscher. Jejich dlouhé, otevřené fasety vykazují jasnost a elegantní, čistý vzhled. Vypadá nádherně, je-li osazen do vintage prstenu. Smaragdový tvar je jedním z nejlevnějších diamantových tvarů, díky čemuž je skvělý pro zásnubní prsteny s nízkým rozpočtem. Jeho velkou nevýhodou je, že díky hloubce brusu a průsvitnosti jsou zabarvení nebo nedokonalosti snadno viditelné.

Polštářový tvar se za poslední desetiletí stal třetím nejoblíbenějším tvarem diamantu pro zásnubní prsteny. Je čtvercový, se zaoblenými rohy a mírně zakřivenými hranami. Výhodou je, že jsou dostupné v různých velikostech. Kromě toho přitahuje i jejich nižší cena. Oblíbené jsou u žen, které chtějí něco trochu jiného, ​​jsou tradiční a přitom odvážné.

Tvar srdce je vzhledem ke svému tvaru mimořádně náročný na zpracování. Je třeba počítat s tím, že kameny menší než půl karátu tvar srdce prostě nezvládnou. Aby tvar vynikl, prostě musí být větší. Diamanty ve tvaru srdce proto mohou být dražší. Tento tvar vyhledávají ženy, které se na svět dívají přes růžové brýle, jsou romantické a emocionální.

Kromě těchto tvarů však existuje ještě řada dalších, které je různým způsobem variují a dodávají jedinečný charakter. Při výběru tvaru diamantu pro zásnubní prsten je třeba zvážit i tvar ruky vaší příští snoubenky a prstu, který bude prsten zdobit. Každý diamant je jedinečný, stejně jako její ruka.

Měření