Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.
(pro 2 osoby)
125 g směsi salátů (mesclun)
1 grep
1 fenykl
60 g sýru tallegio
menší hrst makadamových ořechů (klidně použijte lískové nebo mandle)
6 lžic olivového oleje
2 lžíce medu
sůl a čerstvě mletý pepř

1. Nejdřív si připravím ořechy. Je vlastně jedno, jestli použijete makadamové, lískové, nebo mandle, ale já ráda zkouším nové, a navíc makadamové ořechy chutnají vážně skvěle. Mají úplně jinou chuť než všechny ostatní, jsou jemné, dokonce i hezky křupou a jsou trošku sladké. Předehřeju si troubu na 170 stupňů. Ořechy přepůlím, nasypu do menší zapékací misky nebo na plech a dám do trouby. Peču do rozvonění, trvá to asi 5 minut.
2. Salát nasypu do mísy. Oloupu grep a okrájím z něj bílou „kůžičku“, tak aby mi zůstal jen hezky růžový. Pak vykrájím jednotlivé měsíčky a přidám je k salátu. Zbytek grepu vymačkám do misky a šťávu použiju do zálivky. Očistím si fenykl a nakrájím ho na tenké plátky (nožem nebo na mandolíně), sýr pokrájím na kousky a vše přisypu do mísy.
3. Připravím si zálivku. Olivový olej, šťávu z grepu a med dám do misky a pořádně prošlehám vidličkou. Na závěr zálivku ještě dochutím solí a čerstvě namletým pepřem.
4. Salát zaliju zálivkou a pečlivě ho promnu mezi prsty, tak aby byla zálivka všude. A je to!
Instagram: @bjukitchen
Foto: Kubo Križo
