Filmová plátna mají novou Catwoman: Pokoří i legendární Michelle?

Vítejte v Gotham City. Městě natolik prohnilém a zkorumpovaném, že mu není pomoci. Kulisy batmanovských filmů jsou vždy stejné, přesto je novinka s lakonickým názvem The Batman ještě mnohem temnější. O záchranu města se snaží nejen Batman, který pod maskou skrývá obličej Roberta Pattinsona, ale po svém bojuje se zločinem také Catwoman. Femme fatale a tak trochu Robin Hood dělající špatné činy pro dobrou věc. Poprvé se postava Catwoman objevila v roce 1940 v komiksu Batman #1. Měla příběhu dodat sex appeal a přitáhnout i ženské čtenářky. Do komiksové historie se pouštět nebudeme a podíváme se rovnou na kočičí ženy stříbrného plátna. Zoë Kravitz se do filmové historie zapíše jako pátá Catwoman. Kdo byly její předchůdkyně? 

Lee Meriwether

Na první filmovou adaptaci Batmana došlo až po úspěšném seriálu. Roli Catwoman si v roce 1966 zahrála modelka, Miss America a herečka Lee Meriwether. Její kočičí žena zde byla ještě jednoznačný záporák, který patřil do stejné party jako Joker. Přestože Meriwether hrála a dodnes hraje v desítkách filmů a seriálů, tato její role zapadla a film ocení spíše filmoví fajnšmekři. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Michelle Pfeiffer

Selina Kyle aka Catwoman se na filmová plátna vrátila až v roce 1992 a pro řadu fanoušků je to dodnes ta nejlepší kočičí žena, co kdy byla. O roli v Batman se vrací se tehdy ucházela řada jiných hereček, z těch nejslavnějších například Nicole Kidman, Madonna nebo Demi Moore. Režisér Tim Burton však trval na Pfeiffer. A dodnes se za toto rozhodnutí může plácat po zádech. Tranformace Seliny Kyle, frustrované a zapšklé sekretářky v prolezlém korporátu ve svůdnou a nebezpečnou Catwoman, je v podání Pfeiffer naprosto dechberoucí. A chemie mezi ní a Batmanem snad nikdy nefungovala lépe, ani dříve ani později. Catwoman žene čistá touha po pomstě a nenechává moc prostoru pro pochyby, jestli je na straně dobra či zla. Snad až na světlý moment v závěru filmu. Devadesátková Catwoman je svůdná, vtipná a nebezpečná. A lesklý sešívaný kostým s viditelnými švy, alabastrová pleť a rudé rty definovaly kočičí ženu na dekádu dopředu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Halle Berry

Nikdo není dokonalý a platí to i pro kočičí ženy. Protože upřímně, to jediné, co má film z roku 2004 s Catwoman společného, je snad jen název, který se tak stává trochu zavádějícím. Pokud čekáte další příběh o Selině Kyle, chyba lávky. Místo ní je tu příběh o Patience Phillips. Ta odhalí nekalé praktiky kosmetické společnosti, pro kterou pracuje a rozhodne se jednat. Nejprve přijde o život, ale poté, co je znovu oživena egyptskou kočkou, dojde na očekávanou pomstu. Hlavní roli si zahrála oscarová herečka Halle Berry, i tak si však snímek zasloužil místo mezi nejhoršími filmy historie. Člověk nemusí být náročný divák, aby souhlasil. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Anne Hathaway

Pomyslná křivka se opět zvedla v roce 2012 a na zlodějku a podvodnici v podání Anne Hathaway je radost se dívat. Je tajemná, sarkastická a zjevně znechucená stavem společnosti, kterou už odepsala, ale v jádru je Selina dobrá duše. Navíc je důstojným spolu/protihráčem Batmana v podání Christiana Bale. I její profesionální kostým vypadá spíš jako ten Batmanův, kdyby nebylo hi-tech brýlí připomínajících kočičí ouška. Nicméně samotné slovo Catwoman ve filmu nezazní. Výjimečně se v tomto snímku navíc dočkáme také happy endu, tedy dočkají se alespoň romantické duše, které vždy fandily vztahu Catwoman a Batmana. Detaily spoilerovat nebudeme. Byla by to škoda. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zoë Kravitz

A jsme ve finále, u filmové novinky, která láká do kin tepprve pár týdnů. Reakce kritiků i obyčejných smrtelníků? Pozitivní, což se ale nedá říct o hlavním hrdinovi. Nový Batman je ponurý a děsivě realistický. Bruce Wayne v podání Roberta Pattinsona není přes den miliardář obrážející večírky a v noci maskovaným hrdinou. Je světloplachým introvertem, kterého sžírá pomsta. Z osamělosti ho na krátkou dobu vytrhne – můžete hádat – Catwoman.

Pro Zoë Kravitz jde o (zatím!) životní roli. Zatím jsme ji znali hlavně jako dceru herečky Lisy Bonet a rockera Lennyho Kravitze. Jako herečka se do povědomí veřejnosti zapsala až pár let zpátky postavou Bonnie ve skvělém seriálu Sedmilhářky. Minulý rok se řešil hlavně její outfit od Saint Laurent na Met Gala, který někteří lidé jednoduše nemohli rozdýchat. Ale do roku 2022 vstoupila Zoë jako Catwoman. Melancholická, opravdová, lidská, ostatně stejně jako celý nový Batman. Selina v podání Kravitz v životě viděla a zažila tolik bolesti, že nemůže jen dále přihlížet. Má proto slabost pro tuláky, ať už mají čtyři nohy a devět životů, nebo chodí po dvou a jezdí na motorce. Zároveň nevyužívá otřepaná klišé. Herečka navíc nedávno potvrdila, že Catwoman v jejím podání je bisexuální a mezi ní a postavou Anniky, kamarádky a spolubydlící, je více než přátelství. Režisér Matt Reeves to takto explicitně nepotvrdil. Prý je to jednoduše na nás, divácích. Takže zbývá jediné – vyrazit do kinosálů.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, Warner Bros

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu