Jak se Sophia Loren stala symbolem italského filmu

Zlatá šedesátá by se rozhodně neobešla bez hereckých hvězd jako byla italská herečka Sophia Loren nebo její filmový kolega Marcello Mastroianni a Jean-Paul Belmondo. Ženy chtěly být krásné jako ona, muži bezhlavě toužili po pobytu v její přítomnosti. Filmová plátna Sophia ovládla v roce 1960, kdy si zahrála ve filmu Horalka, za který se jí dostalo několik prestižních ocenění a hranice filmu se ji tak otevřely naplno. Dodnes je otázkou, zda její ženský herecký výkon v tomto válečném dramatu někdo překoná.

Životní cesta Sophie Loren

Od začátku na ní bylo něco neobvyklého. Že by snad výrazný nos nebo nezvykle velká pusa? Věci, po kterých dnes dívky šílí, se v padesátých letech minulého století rozhodně nelíbily porotcům soutěží krásy, a tak v nich ona nikdy neuspěla. Druhé místo, také místo. Zato sklízela ovace na stránkách fotorománů a časopisů, které ji pomohly získat popularitu širšího okolí, díky které se dostala až k filmu. Všiml si ji totiž producent Carlo Ponti, kterému přišla zajímavá, a tak ji začal obsazovat do menších filmových rolí. K těm větším by se prý dostala až po absolvování plastické operace, kterou začínající herečka odmítla. Dobře zřejmě věděla proč.

Co jste o ni nejspíše nevěděli

Prolomila pravidlo, že filmové Oscary získají pouze anglicky mluvící herečky. Během svého života používala pseudonym – její celé rodné jméno znělo Sofia Villani Scicolone a se svým manželem Carlem Pontim se vzali pro jistotu hned dvakrát. Ve škole se jí spolužáci smáli za to, že byla příliš hubená, přezdívali jí párátko. Během natáčení filmu Hraběnka z Hongkongu se spřátelila s Charliem Chaplinem a přestože byla jen začínající herečkou, ohromila jej svou živočišností, stejně jako později Franka Sinatru.

Definice té pravé Itálie

Jsou to právě nevšední momenty, které vyzdvihují italský film nad jinými. Dynamická kamera, temperamentní hudba a herci a herečky, které jednoduše rozeznáte od druhých. A odlišnost se cení nejen v době zlatých šedesátých. Zkuste si pustit dnes večer místo americké komedie jeden z filmů Sophie Loren a posuďte ten rozdíl sami.

Na které role Sophie Loren nelze zapomenout?