Z vrcholu na dno a zase zpátky: dojemný návrat herce Brendana Frasera

Zábavný, pohledný, samý sval a na hlavě hříva, kterou mu záviděly i ženské fanynky. Tak si většina z nás pamatuje herce Brendana Frasera v době jeho největší slávy. Dnes ho v kinech můžeme vidět ve filmu Velryba jako téměř 300 kilového plešatějícího chlapíka. Nutno říct, že i když měl na sobě masku, nebylo zapotřebí Brendana příliš proměňovat. Jeho vzhled prošel od začátku jeho kariéry velkou změnou. Podepsaly na něm zdravotní i psychické problémy a užívání antidepresiv.

Z kola ven

Brendan kdysi kvůli rolím, ve kterých předváděl svou postavu, tvrdě cvičil a hladověl. V jednom z rozhovorů vzpomněl, jak mu z hladu začal vynechávat mozek – nemohl si například vzpomenout na pin ke své platební kartě, když si chtěl konečně koupit něco k jídlu. Během natáčení se odmítal nechat zaskakovat kaskadéry, což odnesl různými zraněními a následně také operacemi. Ke zdravotním problémům se začaly přidávat deprese. Brandon začal užívat antidepresiva, ale ty vedly k přibývání na váze. Spolu s obviněním ze sexuálního napadení, kterého se měl vůči Brandonovi dopustit jeden z tehdejších mocných činitelů v Hollywoodu, to přineslo postupné vyoutování ze showbusinessu.

 

Připlula Velryba

Deprese, rozvod, smrt matky, špatné role a další kila navíc, to vše dovedlo Frasera ke stažení se do ústraní, ale úlevu mu to nepřineslo. Nebýt nabídky Darrena Aronofskyho, aby si Brendan zahrál hlavní roli v jeho filmu Velryba, asi by cestu zpět na výsluní hledal jen těžce. Drama Velryba je příběhem učitele angličtiny Charlieho, který se vinou vlastní minulosti a traumat z ní vyplývajících uzavřel ve svém bytě a snažil se najít štěstí v jídle. Rozpadla se mu rodina, dceru neviděl několik let a váží 270 kilo. Přesto v sobě nachází dost síly, aby se snažil napravit alespoň něco málo z toho, co zpackal. Hledá opět cestu ke své dceři, což po letech odloučení není vůbec snadné.

Emotivní návrat

Zdá se, že Darren Aronofsky nemohl představitele hlavní role vybrat lépe. Fraser, který stejně jako postava v posledních letech výrazně přibral a čelil také rozpadu vlastní rodiny, dokázal Charliemu vdechnout neobyčejnou opravdovost a lidskost. A stejně jako on se po všech osobních tragédiích obrazně snaží postavit znovu na nohy. Divácké ohlasy a nominace na Zlatý glóbus, Oscara nebo Filmovou cenu Britské akademie mohou být důkazem toho, že se to Brendanovi podařilo. Jeho děkovná řeč při přebírání ceny americké filmové kritiky byla emotivní tečkou velkého lidského i hereckého návratu.

Slavní & oškliví: Nejsou krasavci a přece jim ženy leží u nohou

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, YouTube, ČSFD, ceskatelevize.cz, lifee.cz, idnes.cz