Hledání vlastních snů s Martinou Šmukovou

 

Kdy a jak jste přišla s projektem nadace?   

Když jsem hned po maturitě odcestovala do světa a začala se věnovat modelingu, byla jsem si jistá, že je to jen na chvilku, že se po roce vrátím do školy. Lákala mě medicína, nebo psychologie. Nakonec jsem měla spoustu práce a studium šlo stranou, rostl ve mně ale pocit, že když teda nebudu dětskou lékařkou, musím být užitečná jinak. Smysl mému modelingovému životu dala v roce 2000 návštěva dětské onkologie v Brně, od té chvíle jsem začala pomáhat onkologicky nemocným malým dětem. O dvanáct let později jsem založila Nadační fond Pink Bubble, který už není zaměřený na mrňousky, ale podporuje především náctileté a mladé dospělé pacienty (ti byli předtím často stranou zájmu veřejnosti), kterým zkřížila životní plány rakovina.  

Co vás přivedlo k názvu Pink Bubble?  

Je to název meditace. Když máte nějaké velké přání, které je těžko dosažitelné, máte prý zavřít oči, představit si svůj velký sen, jako by se už splnil, a tuto představu zabalit do lehounké růžové bubliny. Potom stačí odfouknout bublinku do vesmíru, pustit to celé z hlavy a počkat. Jakmile nastane ta správná chvíle, bublina sesbírá všechnu potřebnou energii a přinese splněné přání až k vám. My se v nadaci snažíme dát těm bublinkám ještě turbo, aby se přání onkologickým pacientům plnila co nejrychleji.  

Jaký druh pomoci nadace Pink Bubble nabízí?  

Je toho víc, chceme každému žadateli vyjít vstříc a ušít mu pomoc podle jeho potřeb. Plníme mladým pacientům přání, která jim během léčby zlepší náladu, v čase rekonvalescence pomáháme s návratem k oblíbeným činnostem, nebo jim třeba vynahradíme nějaký hezký zážitek, který kvůli nemoci nemohli absolvovat. Poskytujeme taky drobnou a jednorázovou finanční pomoc v nečekaných situacích spojených s léčbou, občas pomáháme pacientům najít i vhodné pracovní uplatnění odpovídající jejich momentální kondici. Velkým a oblíbeným projektem Pink Bubble jsou ozdravně-zážitkové pobyty. Na nich si naše „bublinky“, jak slečnám a klukům říkáme, mohou bezpečně vyzkoušet, jak na tom jsou po léčbě s fyzickými silami, co všechno zase zvládnou. Naberou při tom zpátky pošramocenou sebedůvěru, hlavně se ale setkají s vrstevníky, kteří už mají podobnou zkušenost za sebou. Rozumí si, nemusí si nic moc vysvětlovat, dokáží se vzájemně přirozeně podpořit. Většinou taky mají dost velký nadhled a obdivuhodně srovnané priority. A taky úžasný smysl pro humor. Je radost pozorovat, jak během našich akcí vznikají krásná přátelství, to propojení je dělá silnějšími, protože na svoje starosti nejsou sami.  

Na jaké úspěchy nadace jste nejvíce pyšná?  

Pyšná jsem na lidi, kterými je Pink Bubble obklopená. Na naše dárce a dobrovolníky, na moje holky v kanclu. Projekty, které dělají radost onkologickým marodům, jsou výsledkem dobré vůle lidí, kteří věří, že má naše práce smysl. Takto jsme například vybudovali krásnou terapeutickou zahradu ve FN Motol. Je to prostor zalitý sluncem, chceme tam proto přidat pořádné zastínění, vodu a nové vybavení. Takže po sedmi letech ji budeme osvěžovat… Taky mám velkou radost z projektu „nejsi sám“, což je série už zmíněných zážitkových pobytů, které nám teď ale překazil covid. Moc si přeju, aby se naši pacienti zase mohli potkávat, je to pro spoustu z nich opravdu důležité. 

PRÁVĚ VYCHÁZÍ ZÁŘIJOVÁ ELLE NEJEN JAKO POZVÁNKA NA KVIFF

elle.cz

Jaké je vaše osobní přání a co byste si přála pro klienty své nadace - vyjma toho největšího, a to sice porazit nemoc?  

Zdraví – fyzické i duševní, to si přeju ze všeho nejvíc. Není samozřejmé, je dobré si to uvědomit a jít mu trochu naproti. Nemoci ještě nějakou dobu z planety nezmizí a zázračné léky si taky dávají načas, takže je důležité žít teď a tady. Přála bych nám všem, abychom se to naučili. A abychom snili, nebáli se ty sny si plnit a abychom uměli zahlídnout štěstí v momentě, kdy se zrovna děje. Protože radosti je kolem nás spousta a to oblíbené „až jednou“ vůbec nemusí nastat.  

Připouštíte si smutné příběhy, nebo vás naopak pozitivní poselství výrazně ovlivňují i v soukromém životě?  

Připouštím si obojí, smutné příběhy mi pokaždé znovu vženou slzy do očí, to se za těch dvacet let nijak nezměnilo. O to víc si vážím dobrých zpráv a hezkých momentů. Ne všechno může člověk změnit, ale to, jakým způsobem se stavíme k vlastnímu životu i k okolí, to ovlivnit lze. Lidská vůle je nekonečná a mladí lidé, které v Pink Bubble potkávám, jsou pro mě v tomto velkou inspirací.  

Léta jste strávila v průmyslu, který pracuje s určitou představou krásy. Jak nyní vnímáte krásu, třeba i tu životní, když se potkáváte s příběhy klientů nadace?  

Miluju život pro to, jak je barevný. Jsem spíš introvert, ale baví mě lidi a společnost. Mám ráda jednoduchost, ale obdivuji ty, kteří si umí vychutnat drama a excentričnost. Sleduji módní svět, v osobním životě jsem přitom zastáncem hesla, že oblečení je tady kvůli nám, ne my kvůli němu. Krása je vůbec ošemetné téma. Každý máme jiné oko, jiný vkus. U mě vítězí autenticita, osobnost, a to, když mají hezcí lidé i hezké věci navíc duši, humor, laskavost. 

 

Přeji si, abychom snili, nebáli se ty sny si plnit a abychom uměli zahlídnout štěstí v momentě, kdy se zrovna děje. Protože radosti je kolem nás spousta a to oblíbené „až jednou“ vůbec nemusí nastat. 
Hledání vlastních snů s Martinou Šmukovou

Změnily se vám nějak životní priority?  

Myslím, že ne. Změnilo se možná spíš to, jak vnímám sebe vůči světu. Vyrostla jsem z pocitů, že bych měla být oblíbená, abych měla hodnotu. Mám potřebu být sama k sobě upřímná a jsem vděčná za to, co mám. Za zdraví, za moje tři kluky, za celou moji rodinu a mé přátele, to je nejvíc.  

Jak vznikla myšlenka spolupráce se značkou šampaňského Moët & Chandon?    

Z toho, že je Pink Bubble oficiální partnerskou nadací „Přípitek na dobrou věc“, což je krásný celosvětový projekt značky Moët & Chandon, mám obrovskou radost! Karlovarský filmový festival mu poskytuje záštitu a tato společná podpora je pro nadaci důležitá nejen kvůli financím, ale také pro zviditelnění témat, kterým se tyto organizace věnují. Dostali jsme příležitost zde poprvé promítnout nový spot, který pro Pink Bubble natočila herečka a režisérka Tereza Srbová. Hlavní role se zhostil talentovaný kytarista Martin, který právě podstupuje onkologickou léčbu a kterému Pink Bubble taky nedávno splnila přání - elektrickou kytaru. Při natáčení se potkalo obrovské množství fajn lidí, svůj čas a um věnovali Pink Bubble bez nároku na honorář a to, co se i tak muselo zaplatit, vzala na svá bedra produkční společnost Stillking. Pořád mám komu a za co děkovat, to je krása. Kdyby se chtěl kdokoli připojit a přispět na splněná přání dalších „bublin“, může se zastavit v průběhu festivalu v Moët Lounge. Za každou zakoupenou mini láhev připíše Moët & Chandon 55 Kč (podle ročníku karlovarského filmového festivalu, který je letos 55.) pro Pink Bubble. A tamtéž je také možnost přispět přímo na účet veřejné sbírky nadace prostřednictvím platebního kiosku. Veškeré podpory si moc vážím a děkuji za ni. Úplně všem.  

Jaké jsou vaše plány a sny do budoucnosti - jak pro nadaci, tak pro vás samotnou?  

Protože souběžně s nadací pracuji i na jiných věcech, některé z nich se začínají pomalu materializovat. Je ještě brzy o nich mluvit, ale těší mě, že se jim můžu věnovat. Co se týká Pink Bubble, máme spoustu plánů, ale vzhledem k situaci je raději přesouvám do roviny přání. Přeju si, abychom mohli konečně zase s „bublinama“ na společný pobyt. Přeju si, aby se nám vydařil charitativní golfový turnaj, který 10. září chystáme v Berouně, přeju si, aby se podařilo doladit poslední drobnosti a mohli jsme spustit nový e-shop. A přeju si nejvíc, ať jsme zdraví a ať se nám daří dělat si radost.   

AIKOAIKO: Jděte do toho, co chcete dělat. Nečekejte na perfektní situ

elle.cz