Volume up! Jak mýt jemné vlasy: rozhoduje technika, hydratace škodí

Složitá údržba

Ač se to nezdá, jemné vlasy jsou jedním z nejsložitějších typů vlasů na údržbu. Jsou křehčí než husté vlasy, snáze se lámou a stojí hodně úsilí dodat jim objem a optickou hustotu. Nemluvě o tom, že ruku v ruce s jemnými vlasy jde také mastná pokožka hlavy. I tato nepříznivá kombinace jde ale zvrátit. Naštěstí se stále objevují nové zlepšováky a produkty, které pomáhají majitelkám jemných vlasů být o krok blíž k bezproblémové hřívě.

Napadlo vás, jak je důležité mytí?

Mám také jemné vlasy a pamatuji si, jak jsem od svých teenage let zkoušela všechno možné od česání proti směru růstu těsně předtím, než jsem vstoupila do místnosti, masivního tupírování a ještě masivnějšího lakování, později zahušťování a prodlužování, opakovaného používání suchého šamponu… Opravdu všechny možné osvědčené i naprosto bizarní beauty hacky, aby mé vlasy vypadaly alespoň chvíli nadýchaně a objemně. Nikdy mě ale nenapadlo věnovat pozornost kroku, který jejich objem také zásadně ovlivňuje - mytí vlasů.

Mohlo by se vám líbit

Jemné, řídké nebo baby vlasy: Ty nejlepší tipy, jak jim dodat objem

Jemné, řídké a baby vlasy nejsou totéž. Trápí je ale společný jmenovatel – nedostatek objemu a pevnost účesu. Docílit jednoho i druhého může být stejně obtížné, jako uběhnout maraton. Naše tipy vám tento běh ale udělají snazší, slibujeme.
elle.cz

Hydratační únava

Správné mytí může jemné vlasy zásadně proměnit. Budou méně poškozené a pevnější. Začněte se správnou péči ještě před mytím. Budou se méně cuchat a poškozovat. Pokud k rozčesání potřebujete vlasový olej, naneste ho teď. Kromě toho že je snáze rozčešete, je olej také chrání před vodou. Ptáte se, jestli čtete dobře? Ano. Nadměrná hydratace totiž vlasy oslabuje. Říká se tomu hydratační únava, v angličtině hydral fatigue. Jedná se o opotřebení vlasových kutikul. Neustále se odchlipují, když absorbují vodu z hydratačních přípravků nebo během mytí a opět stahují, když vlasy usychají. Jak hydratace stále vstupuje dovnitř vlasů a zase z nich odchází, kutikuly se opotřebí a vlasy se časem oslabují. Olej nanesený na vlasy před mytím zabrání tomu, aby do nich vnikala přebytečná voda. Myjte je pouze u kořínků, do délek ho nenanášejte. Jemně umyjte pokožku a nedělejte krouživé pohyby, spíše ji ploškami prstů třete pouze jedním směrem. Pak šampon opravdu důkladně opláchněte.

 

S kondicionérem opatrně, masku vyhoďte

Další věcí, kterou obvykle po umytí děláte, je nanesení kondicionéru. Pokud nevyberete ten správný, může vaše vlasy zatížit. Stejně jako maska. Jemné vlasy nepotřebují masku, protože je na ně příliš těžká. Vystačíte si s kondicionérem. Pokud se vám i přesto vlasy budou zdát vlivem péče zatížené a zplihlé, důvodů může být hned několik. Tím prvním je výběr typu kondicionéru. Příliš výživný nebo hydratační není pro jemné vlasy vhodný. Potřebujete nějaký lehký, nezatěžující kondicionér, nejlépe pro objem. Další možností je také to, že nanášíte větší množství než potřebujete a že ho nedostatečně opláchnete. Jestli vám připadá, že se nedopouštíte ani jedné chyby, a přesto máte vlasy po kondicionéru zplihlé, zkuste poslední zlepšovák. Naneste ho do délek vlasů ještě před mytím. Tedy nanést ho na suché vlasy, pak je umýt šamponem a pak už jeho nanášení neopakovat.

Mohlo by se vám líbit

Collagen Banking, vstupenka k věčnému mládí. Proč začít teď?

Většina z nás usiluje o to, mít pevnou, zdravou pokožku a vypadat skvěle nejen dnes, ale i za deset let. Vstupenkou do dlouhodobé krásy je kolagen. Pojďme se proto hlouběji podívat na trend, který zaplavil nejen TikTok a Instagram, ale oblíbili si ho i dermatologové. V čem tkví kolagenové bankovnictví?
elle.cz

Myjte je tak často, jak potřebujete

Bojíte se mýt si vlasy často, protože věříte, že se vám pak budou mastit ještě častěji? To je falešný mýtus. Vlasy si myjte tak často, jak potřebujete, protože jakmile jsou jemné vlasy mastné, okamžitě zplihnou. Zaměřte se na oblast horní části vlasů, za ušima, za zátylkem a těsně nad ním. Není od věci, když je alespoň jednou týdně umyjete vlasovým peelingem nebo jednou za čas podstoupíte čištění vlasů. Aby byly vlasy silné, musí ve vlasové pokožce probíhat správný krevní oběh. Ten aktivujete pomocí masáže. Opatrně ale zacházejte s různými masážními kartáči na pokožku hlavy, protože ji mohou podráždit a poškodit vlasové kořínky. Úplně postačí, když do vlasů zasunete konečky prstů – nikdy ne nehty - a pokožku hlavy promasírujete tahy vedenými jedním směrem. Nemusíte zůstávat věrní ani jedné řadě, ani jedné značce šamponu. Klidně jich střídejte několik, podle toho, co vaše vlasy právě potřebují. Vhodné jsou samozřejmě šampony pro objem vlasů, dále čisticí, občas také lehké (!) hydratační.

Nechte vlasy přibrat

Kromě šamponu pro objem sáhněte také po zahušťovacích přípravcích. Mají ve složení polymery, které vlákno zpevní a opticky zahustí. Bývají ve formě séra, bezoplachového kondicionéru nebo spreje. Nadzvedávají vlasy u kořínků a díky peptidům jim dodávají okamžitý objem a vlasy se snáze se upravují. Nepodceňujte ani vysoušení vlasů. Pokud je necháváte schnout na vzduchu v domnění, že jim prospějete a nepoškodíte je horkým vzduchem, je to omyl. Nahráváte tím hydratační únavě vlasů. Vlasy vždy prosušte, stačí vlažným vzduchem o teplotě zhruba 50ºC a fénem ve vzdálenosti 15 centimetrů od povrchu vlasů.

Mohlo by se vám líbit

Jak se postarat o vlasy, které jsou po dovolené suché a bez života?

Dovolená u moře či oceánu dělá dobře našemu tělu i mysli. Horké sluneční paprsky a slaná voda však velmi vysušují a pocítit to mohou zejména naše vlasy, které častokrát nemají ten beachy waves look, o kterém jsme snili. Jak se postarat o naše vlasy, které jsou po dovolených často suché a bez života? Správnou péčí můžete nepříjemnostem předejít a těšit se tak z krásné hřívy i u moře.
elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, Absoluteverycurly.com, Kudrnatevlasy.cz