Zendaya - hvězda, která bojuje za lepší svět

 

Narodila se jako jedináček v kalifornské rodině s rozmanitým kulturním původem. Její otec, Kazembe Ajamu je Afroameričan s kořeny v Arkansasu a její matka, Claire Marie Stoermerové má německé a skotské předky. Jako dítě byla vedená k naprosté skromnosti, zároveň však k životu plnému ambicí. Tou první byl tanec! „Jako dítě mě zajímal především tanec. Když mi bylo osm, byla jsem v hip-hopové skupině a tanci jsem se chtěla věnovat naplno,“ řekla herečka pro W magazine. Když jí bylo čtrnáct, objevila se poprvé na obrazovce, v televizní show ‚‚Shake It Up" z produkce Disney Channel, coby Rocky Blue. Ještě ale nevěděla, jakou možnost vyjádření získá a jak ji využije. 

Mohlo by se vám líbit

Skutečný vnitřní svět Toma Forda

Už je to víc jak dvacet let, co převzal kreativní studio Gucci a otřásl světem módy a dvanáct let, co překvapil Hollywood svým režijním debutem. Jeho život je plný výstředností a smyslnosti. Zároveň i stesku a bolesti. Je tedy plný kontrastů, díky kterým si pokládáme otázku. Co skutečně prožívá Tom Ford a co vyplňuje jeho vnitřní svět?
elle.cz

Tohle je svět, který chci pro své vrstevníky  

Zkušenosti z mladistvého hvězdného života ji inspirovaly k sepsání svých zážitků v knize, ‚‚Between U and Me: How to Rock Your Tween Years with Style and Confidence", která měla být inspirací pro její vrstevnice. „Našla jsem svůj hlas a osobní styl. Doufám, že tato kniha pomůže dívkám v těžších chvílích dospívání a pomůže jim ocenit život takový jaký je,“ prohlásila v rozhovoru pro Business Wire. 

Zdálo se, že za kariérou na Disney Chanel se už může jen ohlédnout. Zendaya však učinila osvícené rozhodnutí. Svým angažmá chtěla v mladých lidech podpořit dojem etnické celistvosti v příbězích oslovující nastupující generaci.

 

Nikdo není jen ošklivý. Taková věc ani neexistuje!

 

Od roku 2015 tak začala opět natáčet s Disney Channel, a to sice seriál ‚‚K.C. Undercover". „Mou jedinou podmínkou bylo mít větší vliv, mít šanci se vyjádřit a mluvit za mladé, jako jsem já,“ řekla americkému magazínu Cosmopolitan.

„Není radno podceňovat diverzitu v kultuře pro mladé. Jako mladý člověk jiného etnika, nebo původu si jen těžko můžete představit zdravou realitu, aniž byste na obraze viděli někoho, kdo vypadá jako vy. Tohle zastoupení je velmi důležité. Chtěla jsem se také ujistit, že moje postava není dobrá ve zpěvu, herectví nebo tanci. Že není umělecky nadaná... Existují i jiné věci, kterými dívka může být. Chtěla jsem také zastupovat charaktery, které jsou například vyškoleny v bojových uměních. Chci, aby moje postava vždy dokázala všechno, co dokáže chlap." Inspirací se tak Zendaya stala i pro společnost Mattel, která vytvořila panenku, jež odpovídá etnickému vzhledu slavné herečky. 

 

Zendaya

 

Tohle je svět, který chci pro ženy  

V roce 2015 se Zendaya objevila na titulní straně časopisu Modeliste, s výsledkem však příliš spokojená nebyla. Na svém účtu na Instagramu napsala: „Dnes vyšly nové fotografie a byla jsem v šoku, když jsem zjistila, že mé boky a trup jsou docela zmanipulované a zdeformované vlivem photoshopu. To jsou věci, které ničí ženské sebevědomí a vytvářejí nerealistické ideály krásy."

Ony ideály sama ráda posouvá. Ač čelila kritice a negativním komentářům, na červeném koberci předávání Oscarů v roce 2015 vynesla k večerní róbě dredy a prolomila tak tabu ohledně etnické krásy na hollywoodských večírcích. Od té doby se v dredech a rastech začala objevovat na červeném koberci pravidelně. I proto se stala ikonou kampaně L'Oréal a sama se postavila do čela vlastní oděvní linie. „Je to něco, co se snadno obléká, je to pohodlné a osvobozené od genderu,” prohlásila na tiskové konferenci. 

 

Zendaya

 

Zendaya se tak bez nadsázky a beze zbytku stará o úděl mladých žen v současné společnosti. Nedávno také prolomila heteronormativní předsudky, když na otázku, jakého muže by nejraději viděla po svém boku odpověděla, že přesnější by bylo se zeptat: „...jakou osobu bych si bych si představovala po svém boku, snad ne?”    

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zendaya je jinými slovy celebritou jednadvacátého století, která se nebojí ozvat tehdy, kdy to je jiným nepříjemné, nebojí se vystoupit, protože by ohrozila kontrakt. ‚‚Myslím, že být veřejně známou osobou nekončí jen u toho, být součástí nějaké role, nebo hudebního projektu. Nechci, aby mě definoval něčí scénář.” Pečlivě hlídá, kým je a hlídá, co to ve světě znamená. Pod její prací se skrývá vrstva, díky které se stává vzorem a inspirací, když prokazatelně bojuje za lepší svět.