EBL banner

Memory: módní výstava roku v The Designer Gallery

The Designer Gallery a producent Milosh Harajda ve spolupráci s The Isabella Blow Foundation uvádějí výstavu MEMORY, která pod kurátorským vedením profesorky Liběny Rochové představuje průřez archivu kolekce legendárního britského návrháře Alexandra McQueena, kterou britská nadace opatruje. 

Diváci v České republice mají díky vizi The Designer Gallery poprvé v historii možnost živě zhlédnout originální díla, která Alexander McQueen navrhoval v různých etapách své kariéry. Výstava, navrhnutá architektkou Magdalenou Rochovou, je instalována v prostoru, který slouží jako komerčně-umělecká platforma a dlouhodobě podporuje zejména lokální módní scénu.

„Centrum Chodov je od svého otevření lídrem na trhu. Jako jediné nákupní centrum v České republice představilo The Designer Gallery, prostor s nabídkou prémiové módy. Své aktivity pravidelně spojuje s českými módními návrháři. Jsme otevření netradičním projektům a chceme našim návštěvníkům přinášet ojedinělé zážitky,“ uvedla marketingová ředitelka CENTRA CHODOV Petra Valentová, která ve spolupráci se Cinema City a Aerofilms připravila návštěvníkům speciální sérii projekcí dokumentu McQueen, čímž umocnila zážitek z galerijní instalace.

Právě v podpoře mladých talentů se vize Centra Chodov setkává s misí The Isabella Blow Foundation, jež spravuje archivní sbírku legendární britské stylistky, která v roce 1992 odkoupila kompletní absolventskou kolekci McQueena, kterou prezentovala na Central Saint Martins a po zbytek života stála po jeho boku. Jejich společný portrét nazvaný „Burning Down The House“, který oslavoval jejich dlouholeté osobní pouto, pořídil fotograf David LaChapelle a v roce 2011 ho odkoupila National Portrait Gallery do své permanentní sbírky.

Memory

„Ideou prezentovat tvorbu McQueena v Praze jsem se zabýval od roku 2014, kdy mecenáška Daphne Guinness poprvé ukázala světu kompletní sbírku Isabelly Blow v prostorách londýnského The Somerset House. Výstava MEMORY vznikala v úzké spolupráci s Daphne, která nám dala možnost připravit originální kurátorský koncept, a je nám velkou ctí, že českému publiku představíme i 3 modely, které byly součástí legendární retrospektivní výstavy Savage Beauty,“ vyjádřil se producent výstavy Milosh Harajda během vernisáže, kde bylo představeno 14 modelů vybraných Liběnou Rochovou. 

Výstava MEMORY vznikala na míru The Designer Gallery a přípravy instalace trvaly tři měsíce a Liběna Rochová k ní uvedla:

Je mi ctí, že jsem byla oslovena k tomuto projektu, ve kterém vám můžeme představit ve zlomku výjimečného umělce, oděvního designéra Alexandra McQueena, jehož tvorbou jsem byla uhranuta od počátku jeho tvůrčí cesty. Každá jeho kolekce byl zážitek plný emocí, kreativity a nových myšlenek. Jeho radikalismus v tvorbě prezentací oděvní performance byl ojedinělý a výjimečný.

Expozice MEMORY je veřejnosti přístupná do 22. 7. 2019, v době otevíracích hodin OC CHODOV.

SPECIAL THANKS TO: @daphneguinness and @isabella.blow

PRODUCTION: @milosh_harajda  and @st.marketa_prg

CURATOR: @libena_rochova

ARCHITECT: @magdalena rochova

EBC promo