Nejsem osamělý umělec, říká ilustrátor a designér Michal Bačák

Michale, vy se za svoji kariéru můžete pochlubit řadou prestižních úspěchů. Získal jste ocenění Ilustrátor roku 2016 v soutěži Czech Grand Design a také jste dvojnásobným držitelem titulů v mezinárodní soutěži Elle Deco (EDIDA). Vaše návrhy zútulnily řadu pražských restaurací a podílel jste se třeba i na tvorbě výtvarného řešení Archeoparku Pavlov. Vybavíte si ještě svoji první ilustraci?

„Pokud jde o kresbu, tak to bylo propiskou na ubrousek. Moc úspěchu jsem s tím tehdy nesklidil. Ta vzpomínka je navíc už dost mlhavá. Mnohem líp si pamatuju na ilustrace o nějakých dvacet let později, kdy jsem coby stážista nastoupil do grafického studia Lava v Amsterdamu a dostal zadání, abych vytvořil ilustrace k článku o komplikovaném počítačovém světě. Já to pojal čistě jako soubor medicínských ilustrací se všemi možnými viry, parazity v klávesnici, výtrusy v kuličce od myši a podobně. Vyřádil jsem se ve své animozitě k informačním technologiím a můj tehdejší zaměstnavatel uznal, že nejsem jen ztracencem, co nemůže najít u počítače tlačítko zapnout."

Ve své autorské tvorbě mixujete přírodní a folklorní se SCI-fi motivy, takže často vznikají hodně překvapivé kombinace...

„Sbírám nejrůznější informace a příběhy, které pak různě spojuji a deformuji. Je přitom jedno, jestli jde o habitus tajnosnubné rostliny, pozdně gotický palác neznámé provenience, nebo legendu ze Stromovky. Dokážu se nadchnout pro spoustu věcí. Jen doufám, že to moje nakreslené ohýbání pravdy nenapáchá škody.“

Jste umělec. Tělem i duší. Nepociťujete někdy frustraci z toho, že pracujete o samotě? Kompenzujete si tyhle pocity nějak?

„O samotě pracuji většinou jen od šesté osmé hodiny večerní do druhé třetí čtvrté hodiny ranní. Přes den se neustále s někým setkávám. Spolupracuji s Kateřinou Tomiškovou, náš ateliér je spojený s ateliérem kamarádů architektů a oba ateliéry mají výlohová okna do ulice. Není dne, aby někdo nezaklepal a nepřišel nakouknout. Takže samotu v životě nepociťuji, mohlo by jí být ještě víc!“

Máte za sebou řadu velkých spoluprací. Jak obvykle probíhají? Je rozdíl, když kooperujete s kolegy napříč obory, a když pracujete s většími značkami? Jak hodně lpíte na autorské svobodě?

„Na autorské svobodě nelpím za každou cenu, ale vyžaduji ji, jak jen to jde:) Také je prima mít jednou za čas zakázku, při které vám jede tužka na papíře skoro podle manuálu, plníte jen určité body a jde spíše o snahu o dobře zvládnuté řemeslo než orodování u všech múz světa. To je takový oddych. Jsou ale i zakázky pro různé značky, při nichž jde autorská svoboda ruku v ruce s potřebou, byť třeba minimální, dodržet určité požadavky klienta. Pro mě zajímavou zkušeností i nedávná spolupráce se značkou IQOS.”

 

Michal Balačák

 

Značka je známá tím, že nabízí lepší alternativy pro kuřáky a vy jste pro ni vytvořil limitovanou edici IQOS 3 DUO WE (v prodeji už od 6. dubna 2022). Do jaké míry jste mohl rozehrát svoje fantazii zrovna tady?

„Jsem obrovským milovníkem přírody, kde pojem „diverzita” má až posvátný obsah. Stejně jako bohatá příroda, tak i osobnost a individuálnost každého jedince představují stavební kameny barevného a různorodého světa. Symbolem této různorodosti by mohl být třeba tropický prales. Poetika prvotního ráje, magické zahrady, v níž lze najít cokoliv. Papoušek usazený na větvi je božstvem volnosti, svobody a individuality. Je to pralesní kouzelník, jenž se oddává magickému rituálu vypouštění fantaskních rostlin, což evokuje neinvazivnost bezdýmného zařízení a propojuje se s vizí budoucnosti bez kouře.”

A ještě mi prozraďte na závěr: Na které své dílo jste nejvíc pyšný?

„Být dobrým křesťanem a pyšný zároveň, to přeci nelze! A já svou práci zas tak neuznávám.”

 

IQOS Design by Michal Balačák

Limitovaná edice IQOS 3 DUO WE, za jejímž designem stojí Michal Bačák, zaujme unikátním tyrkysovým odstínem a jeho boční kryt je inspirován souhvězdím barev symbolizující krásu rozmanitosti. Limitovaná edice přichází také s kolekcí vrchních krytů ve čtyřech barvách – modré, fialové, oranžové a žluté.

Zařízení, které tabák nespaluje, ale nahřívá, tudíž se netvoří nebezpečný kouř, ani zápach. Vzniká pouze aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivin než běžný cigaretový kouř.

Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24