Exosomální terapie, odpověď na věčné mládí. Zn.: přirozeně

Na hon za krásou se vydává podstatná část lidstva odnepaměti. Je přeci jasné, že každému záleží na tom, jak se prezentuje okolí. Vypadat dobře, a hlavně cítit se dobře je jedním ze základních kamenů pro zdravé sebevědomí a sebepřijetí. Každý sám sebe vidí jinak, než ho vnímá jeho okolí. Tím dochází k neustálému zkoumání vlastního zevnějšku a mikroanalýze i malých a pro druhé neviditelných nedokonalostí. Věčná honba za krásou naráží ale na různé překážky, jako je třeba zdraví a stárnutí. Právě známky stárnutí jsou nejspíš nejčastějším cílem různorodých kosmetických procedur společně s hojením různých ran a zranění, bojem s hyperpigmentací nebo třeba ztrátou vlasů. S tím je důležité si připomenout, že je naprosto v pořádku nějakou proceduru podstoupit, myslete ale na to, že graceful aging, ve volném překladu poklidné stárnutí, je privilegium, kterého se bohužel nedostane nám všem. Viňme za to geny, ale i nepříznivé vlivy našeho okolí, kterým svou pleť po léta vystavujeme.

Vampire Facelift: zákrok, při němž proti vráskám bojujete vlastní krví

elle.cz

Pojďme se pobavit o exosomech

Dříve než se dostaneme k exosomální terapii je potřeba si vůbec říct, co to takzvané exosomy jsou. Zde nastává krátká chvilka biologie! Exosomy jsou miniaturní (ve velikosti desítek až stovek nanometrů) membránové váčky, které hrají velkou roli v mezibuněčné komunikaci. Tyto váčky jsou sekretovány do vnějšího prostředí různými buňkami. Mají také za úkol odstraňovat nežádoucí proteiny z buňky, usnadňovat již zmíněnou mezibuněčnou komunikaci a signalizaci, a zároveň jsou schopné přenášet i patogeny mezi buňkami. Exosomy obsahují různou kombinaci proteinů, RNA (hlavně mRNA a miRNA), lipidů a metabolitů, které mají původ v původní buňce. Nedávné studieukázaly účinnost exosomů při léčbě různých kožních defektů, jako je například stárnutí nebo různé rány. Byly také použity při léčbě atopické dermatitidy nebo lupénky.Původně se myslelo, že exosomy fungují pouze jako odpadní váčky, posléze bylo odhaleno jejich kouzlo nejen v hojení, regeneraci a opravě tkání. Představte si je jednoduše jako poslíčky zpráv, které doručují nezdravým buňkám a říkají jim, aby se regenerovaly.

Exosomální terapie

Samotná exosomální terapie spočívá pouze v aplikaci topických exosomů na kůži v podobě připomínající gel nebo sérum. Každopádně – tak jednoduché to není. Exosomy jsou samy o sobě moc velké na to, aby jen tak penetrovaly do kůže, kde by se poté pustily do regenerace. Proto se exosomální terapie slučuje například s laserovou terapií nebo s takzvaným microneedlingem, kdy dojde k narušení povrchové vrstvy kůže s názvem stratum corneum a exosomy tak získají přístup do hlubší části kůže. Bez toho by pouze seděly na kůži a nebyly vůbec k užitku.

Baby botox: zákrok, který dokonale vypne pleť a nepřipraví o mimiku

elle.cz

Pomůže v boji s vráskami (pokud je nechcete)

Podobně jako se snížením produkce kolagenu, s věkem se snižuje i počet exosomů, které naše tělo vytváří. To vede k tvorbě a prohlubování vrásek a různých linek. Kůže se kůže může zdát také povislá. Exosomální terapie umožňuje probudit buňky v pokožce a napomoct jim v regeneraci, omlazování a posílení pokožky. Díky tomu bude váš obličej víc svěží, pevný a jasnější. Zlepšení ve vaší pokožce pocítíte až po několika dnech či týdnech po proceduře a vydrží dokonce šest až osm měsíců, což je porovnání s botoxemznačně delší doba. Tím se vám zkrátí i množství procedur, které budete muset podstoupit k udržení požadovaného výsledku.

Je exosomální terapie vhodná právě pro vás?

Exosomální terapie je vhodná pro každého bez ohledu na věk. Rovněž poslouží pro všechny typy pleti. A pokud vaše pleť zvládne například již zmíněný microneedling, tak se rozhodně nemáte čeho bát. Je to bezbolestná, bezpečná metoda nevyžadující žádnou rekonvalescenci – pouze tu z procedury, která exosomy doprovází a předchází jim. Pokud vás terapie za pomoci exosomálních váčků zaujala, pusťte se do toho a mějte na paměti, že rozsáhlejší procedury, jako je tato, je potřeba provádět u certifikovaných dermatologů či plastických chirurgů spíš než v kosmetických salonech.

Vlasový botox: Injekce vitaminů, která regeneruje vlasy

elle.cz

Zdroj: Healthline, Allure, Byrdie, www.mdpi.com