Zázračný kolagen, aneb mýtus o vnitřní regeneraci pleti

 

Tělo pracuje po svém. A ne vždy tak, jak bychom si přáli. S produkcí kolagenu, coby základní složky buněčné architektury, začne po dosažení dospělosti ubírat, zejména po 40. roku dochází k jeho úbytku až o 1 % ročně. Fakta, která způsobují paniku. A beauty průmysl odpovídá po svém a už bezmála deset let do nás tak trochu „hučí“, že kolagen musíme intenzivně doplňovat a nejlépe v „našich“ přípravcích. Samozřejmě, že doplňování kolagenu je důležité, ale nedávné laboratorní průzkumy společnosti DrugWatch odhalily, že aplikace kolagenu přímo na pleť – v pleťových sérech a krémech, nebo jiných produktech spojených s dekorativní kosmetikou – jsou z velké části komerčním nesmyslem, který jednoduše nefunguje.

Kolagen má zázračnou vlastnost rychle redukovat kožní nerovnosti a stejně jako kyselina hyaluronová umí vázat velké množství vody, proto jsou kolagen a kyselina hyaluronová v anti-age kosmetice jedny z nejžádanějších látek chránící pleť proti projevům stárnutí. O kolagenu se obecně ví, že působí v hlubších vrstvách kůže, kde stimuluje obnovu buněk a udržuje pokožku pevnou a pružnou. Proto zní jeho lokální aplikace v oblastech obličeje a na obličej přímo logicky. Jenže!

Molekuly kolagenu jsou obrovské a složité. Kolagen se ve skutečnosti i produkuje tam kde působí, tedy opět ve druhé vrstvě pokožky, takzvané dermis, což je vrstva hlubší než epidermis, tedy vnější vrstva. Z toho už vám možná může být jasné, kde tkví problém. Molekuly jsou jako copánky, nebo si je představte jako lana tvořená řetězci aminokyselin, které se spojují do vláken a jsou stočeny do trojitých šroubovic. Čím složitější molekula, tím silnější lano a když je lano jednoduše až moc silné, do skulin bariéry pleti zkrátka nepronikne. 

Vaše pokožka může být hladší nebo měkčí a vaše vrásky mohou vypadat trochu méně výrazné, avšak to, co vidíte se děje pouze na povrchu pokožky a má velmi krátkodobý účinek a není to výsledkem účinného a hloubkové působení kolagenu, které je ve složeních většiny produktů slibováno. Nežádoucím účinkem přebytku ne zcela vstřebaných molekul kolagenu ale může být skutečné ucpávání kůže, která pak trpí neprodyšností a má sklony k zánětům a jen velmi těžko přijímá další molekuly.

Mohlo by se vám líbit

HOT neonové líčení sezóny a jak na něj

Neonové líčení dominuje posledním několika sezonám, jenomže v podmanivých proměnách. Víte jak vypadá aktuální odraz tohoto trendu? My ano a tady je návod na to, jak připravit aktuální neonový převlek pro vaše víčka.
elle.cz

Mnoho krémů proto přichází s použitím menších kolagenových peptidů nebo hydrolyzovaným kolagenem. I když jsou tyto peptidy dostatečně malé na to, aby pronikly do dermis, není prokázáno, že by použití lokálních kolagenových peptidů opravdu přispívalo k vnitřní regeneraci kožních buněk, jak složení některých výrobků uvádí.

Jak tedy nejefektivněji přijímat kolagen? Odborníci z DrugWatch doporučují užívání doplňků stravy. Ale jejich fungování podmiňují vyváženou stravou a celkově holistických přístupem k harmonickému životnímu stylu. Nicméně pokud jíte zdravou a vyváženou stravu zahrnující potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, luštěniny, mléčné výrobky a živočišné bílkoviny, je pravděpodobné, že už přijímáte veškerý kolagen, který potřebujete. Je lepší uchovat si vlastní kolagen tím, že použijete opalovací krém, přestanete kouřit a omezíte pití alkoholu.

Mohlo by se vám líbit

Nejnovější hit na pomezí zdraví a krásy: Proč užívat tekutý chlorofyl?

Je na čase, aby předražené zelené smoothie a spirulina uvolnily místo nové hvězdě superfood světa?
elle.cz