Jak správně dýchat při běhání

Zatímco jeden den běháte jako o život, druhý den sotva zvednete nohy? Na vině může být řada věcí – málo spánku, stres, nevhodná strava a také špatné dýchání. Právě to má na váš výkon velmi podstatný vliv. Naučte se při běhu správně dýchat, a posunete ho o level výš. Jak? Držte se následujících rad.

Soustřeďte se na hluboký nádech do spodní části plic a na výdech. Nezatahujte břicho, protože pouze nádech současně do hrudi i do břicha je ten správný.

Kalhoty vás nesmějí škrtit a bránit vám v nádechu. O sportovní podprsence platí to samé.

Začněte zahřívacím kilometrem. Pokud to hned od začátku tzv. přepálíte, bude vás pravděpodobně brzy píchat v boku.

Pro začátek zkuste srovnat dech touto technikou: při nádechu i výdechu udělejte stejný počet kroků. V duchu počítejte kroky a přizpůsobte tempo dýchání (nikoli dýchání tempu).

Nadechujte se nosem, vydechujte pusou. Průduchem nosu se vzduch ohřeje, čímž předejdete nachlazení, a očistí, což je důležité především při běhání ve městech.

Trénujte dýchací techniky doma. Lehněte si na záda, ruku položte na břicho. Nádech jde nejdříve do břicha, teprve pak do hrudi a nakonec až ke klíčním kostem. Výdech postupuje obráceně. Nejdříve klesne hruď, pak břicho.

Ve chvíli, kdy to nosem neudýcháte (např. při běhu do kopce), buď zpomalte tempo, nebo začněte dýchat ústy. Pokud byste se přemáhali a dál dýchali nosem, mohla by se dostavit bolest hlavy.