Fenomén jménem biokosmetika

Ne všechny značky, které se tváří jako biokosmetika, jí skutečně jsou. Přírodní složky obsahuje celá řada produktů, ale jejich výrobci raději mlčí o dalších ingrediencích v jejich složení. Těmi totiž často bývají syntetické látky nejtěžšího kalibru.

Ve skutečnosti má jen málo společností certifikát bio kvality, který zaručuje ekologickou čistotu všech složek výrobku. Rostliny použité pro výrobu biokosmetiky musejí být pěstované v ekologickém zemědělství nebo sbírány ve volné přírodě.

Při výrobě se pak nesmí používat syntetické látky, dráždivé parfémy ani ropné produkty. Přísné podmínky udělení certifikátu splnily například společnosti Weleda, Lavera či Dr. Hauschka.

Zázračné šampony
Mezi výhody přírodní kosmetiky patří především fakt, že je šetrná nejen k lidskému organismu, ale i k životnímu prostředí. Většina obalů biokosmetických produktů je recyklovatelná, vyrábí se ze speciální umělé hmoty či z hliníku.

Ve složení krémů najdete jen ryze přírodní ingredience a parfémovány jsou pouze éterickými oleji, které jsou navíc pro uchování svých cenných vlastností lisovány zastudena.

Přírodní šampony mají zázračnou vlastnost, že během šesti týdnů dokonale vyčistí pokožku hlavy i vlasové vlákno od syntetických usazenin. Ty ucpávají kořínky vlasů a způsobují tvorbu lupů a vypadávání kštice.

Díky čistící péči jemných cukrových tensidů je pokožka hlavy během několika týdnů dokonale vyživená a vlasové vlákno lesklé a zpevněné.

Pozor, pokud jste alergička
Ne vždy je však biokosmetika tou správnou volbou. Zejména alergici by se měli mít před přírodními produkty na pozoru. Éterické oleje obsažené v přírodní kosmetice jsou totiž velmi intenzivní, mohou pleť snadno podráždit a vyvolat silnou alergickou reakci. Sežeňte si raději vzorek produktu, než si ho zakoupíte!

Začínáte-li s přírodní kosmetikou, zvolte nejprve řadu pro extrémně citlivou pleť, která nejčastěji obsahuje výtažky z mandlovníku či slézu. Až když si vaše pleť na specifickou péči zvykne, začněte používat řadu parfémovanou přírodními oleji.

Pokud jste citlivá na včelí produkty, měla byste být při výběru biokosmetiky obzvláště opatrná a důkladně si prostudovat složení výrobku. Celá řada přírodních produktů totiž obsahuje propolis či mateří kašičku. A to v poměrně vysoké koncentraci.

Čekání na krásu
Od používání biokosmetiky nečekejte okamžité zlepšení vaší pleti. Přírodní složky působí pomaleji a trvá déle, než spozorujete viditelné výsledky. Ty pak ovšem bývají trvalejšího rázu, než je tomu u klasické kosmetiky.

Nevýhodou přírodních produktů je rovněž jejich krátká doba použitelnosti. Vzhledem k absenci syntetických konzervantů se poměrně rychle kazí. Ikdyž je budete uschovávat v chladničce, je nutné je velmi rychle spotřebovat.

Nejvyhlášenější biokosmetické produkty:
Růžový krém Dr. Hauschka (30 ml), 531 Kč
Mandlové čistící mléko Weleda (75 ml), 229 Kč
Jablečný šampon pro normální vlasy Lavera (250 ml), 195 Kč