Jak správně vybrat make-up

Jak postupovat při výběru make-upu

1. Důležitý je především jeho odstín, který by se měl co nejvíc podobat barvě vaší pleti, jen tak budete vypadat opravdu přirozeně. Proto je důležité si make-up vyzkoušet nejen na ruce, ale i přímo na obličeji.

Pozor si při tom dejte ještě na jednu věc: umělé osvětlení v obchodě barvu zkreslí, což znamená, že na denním světle bude make-up vypadat úplně jinak. Nebojte se proto poprosit prodavačku o vzorek. Je-li v hliníkovém sáčku, netrhejte ho, ale propíchněte špendlíkem. Tak vám vydrží na víc použití a vy aspoň výborně poznáte, zda je to ten pravý.

Autor: iStock
2. Vezměte v potaz i typ své pleti. Suchá a citlivější pokožka vyžaduje lehký zvláčňující make-up, který ji dokáže rozjasnit a zároveň ochránit před vlivy okolí, jako je městský vzduch nebo klimatizace (například Photogenic, Lancôme, 1199 Kč, nebo Face and Body, MAC, 1000 Kč).

Pro tu mastnou pleť se naopak hodí speciální matující a většinou i více krycí make-up, který se při kontaktu s pletí mění v pudrovou vrstvičku (například Normateint, Vichy, 465 Kč, pěnový make-up s matujícím účinkem, Avon, 399 Kč, pudrový krémový make-up Unifiance, La Roche-Posay, 550 Kč).

„Starším klientkám pak doporučujeme make-upy vytvořené přímo pro ně. Ty jsou totiž většinou vybaveny speciálními složkami pro vypnutí, regeneraci a výživu pleti a také lépe kryjí,“ vysvětluje kosmetička Kateřina Hillebrandová z pražského salonu Lancôme. Vyzkoušejte například Flexilift Teint, Vichy, 570 Kč, Teint Rénergie Lift, Lancôme, 1290 Kč, nebo Renew & Lift, Rimmel, 199 Kč. Máte-li citlivou pokožku, dávejte přednost neparfémovaným produktům. Ty nabízí například firma Clinique nebo značky, které seženete v lékárně, třeba La Roche-Posay, Bioderma, Av`ene nebo Institut Esthederm.

3. Rozmyslete si, nakolik potřebujete, aby make-up kryl. Jste-li mladá a nepotřebujete pleť příliš líčit, můžete používat jen tónovací krém, který sjednotí její odstín, a nikdo nepozná, že jej máte (například tónovací krém Sheer Lights, SPF 15, Elizabeth ­Arden, 990 Kč, zvláčňující tónovací krém, Nivea, 143 Kč).

„Mladším zákaznicím vět­šinou doporučujeme transparentní make-up pro normální typy pleti, který sjednocuje její tón, je velmi lehký a téměř není vidět,“ dodává kosmetička Kateřina Hillebrandová ze salonu Lancôme. Po hodně krycím make-upu přitom nemusíte hned sahat, ani když máte na tváři viditelné skvrnky nebo pupínky. Je lepší zkusit nějaký lehčí a inkriminovaná místečka zamaskovat korektorem. Bude to vypadat daleko přirozeněji, než kdybyste celou svou tvář zakryla hutnou vrstvou.

Pokud ale máte na obličeji například opravdu velkou pigmentovou či červenou skvrnu, po krycím make-upu sáhněte. Například značka La Roche-Posay nabízí velmi krycí korektivní make-up Unifiance (550 Kč) a korektor na výrazné nedokonalosti Touche Pro (420 Kč).

4. Jestliže vás trápí víc problémů s pletí, nebo si stále nemůžete koupit ten pravý, zajděte do kosmetického salonu a tam vám podle typu, stavu a odstínu vaší pokožky kosmetička poradí, jaký make-up bude pro vás ten nejvhodnější. Výhodou je i to, že vás uvidí odlíčenou, a na obličeji tak může vyzkoušet více odstínů.

Jak make-up správně nanášet

Určitě ho aplikujte až na krém, dobře tak k pleti přilne a bude působit daleko svěžejším dojmem. Chcete-li, aby vaše pokožka
byla ještě hladší, naneste na krém ještě před použitím make-upu podkladovou a vyhlazující bázi. „Dokonale srovná povrch pleti a líčení na ní lépe vypadá, navíc vydrží během celého dne,“ říká kosmetička Klára Putnerová ze salonu Art of Beauty. Pokud chcete pokožku ještě více prosvětlit, vťukněte ještě před nanesením make-upu pomocí prstů na lícní kosti, hranu nosu a oči rozjasňující krém (např. Ombres Glacée, L.U.C.I., Lancôme, 770 Kč; Strobe Cream, MAC, 900 Kč).

Make-up můžete nanést štětcem, houbičkou, ale nejlépe se vám bude aplikovat rukama. Nejprve jej zahřejte v prstech či dlaních, lépe tak přilne k pokožce. Nezapomeňte jej precizně rozetřít doztracena, není nic horšího, než když je vidět hranice mezi nalíčeným obličejem a nenalíčeným krkem. Stejně tak si dejte pozor na zakončení u vlasových kořínků a uší. Nakonec make-up zkontrolujte na denním světle.

Pudr
Jakmile nanesete make-up a korektor, přepudrujte se. Ale jen v těch částech, kde máte tendenci se lesknout – to znamená na čele, bradě nebo kolem nosních dírek. S pudrem to jinak nepřehánějte, matná pokožka vypadá nezdravě a povadle. Abyste se vyhnula velkému nánosu pudru, naberte jej na štětec, oklepejte do papírového kapesníku či horní části dlaně a teprve pak jej použijte na obličej.

Korektory
Má-li být váš make-up opravdu dokonalý, použijte korektor, který zakryje pupínky, červené flíčky, žilky, pigmentové skvrny i kruhy pod očima.
● Korektor lze nanést před make-upem nebo i po něm. Pokud vám flíček či pupínek hodně prosvítá, můžete ho použít před i po. Vyzkoušejte si, co vám nejvíce vyhovuje a co vypadá nejpřirozeněji.
● Jestliže s ním chcete zamaskovat kruhy pod očima, volte odstín o něco málo světlejší, než je vaše pleť (jen to nesmíte přehnat, abyste nepůsobila jako klaun). Naneste jej nejprve pod oči, pak i na horní víčko. Stíny budou lépe držet.
● Korektor do tváře jakoby vťukejte, neroztírejte jej. Bude tak lépe držet a bude i méně nápadný.
● Na červené flíčky či žilky je výborný korektor, který je dožluta, protože hezky zneutralizuje červenou barvu.
● Korektor lze použít i místo konturovací tužky, to aby se rtěnka nerozpíjela do drobných vrásek kolem rtů. Jestliže zvolíte odstín lehce světlejší než vaše pleť, nejen že zabrání rozpití rtěnky, ale také rty opticky zvětší.
● Protože je kolem nosních dírek pokožka většinou načervenalá, naneste korektor nejen kolem nosu, ale klidně také do nosních dírek. Prostě všude tam, kde vidíte jakoukoli barevnou odchylku.