Chcete vypadat jako s filtrem? Make-upy a triky pro pórovitou pleť

Prokletí jménem póry

Každý, kdo má rozšířené póry, ví, že nanést si make-up tak, aby se v nich neusadil a ještě je nezvýraznil, není vůbec nic jednoduchého. Místa s výraznými póry pak po nanesení make-upu vypadají ještě hůř než bez něj. Přiznávám, že když se mi nechce se pleti extra věnovat, některá místa s rozšířenými póry, jako je třeba nos, z líčení prostě vynechám. Takhle to ale nejde dělat pořád, zvláště když si jen nepotřebujete vyběhnout na roh pro pečivo, ale chcete vypadat opravdu dobře. Včetně nosu.

Není to jen o make-upu

Je asi důležité zmínit, že je nereálné očekávat, že celou situaci zachrání jen správný výběr make-upu. Když se snažíte zamaskovat rozšířené póry, je klíčová postupná příprava pleti. Like it or not. Cesta k dosažení líčení bez zvýrazněných pórů, začíná u čištění pleti, vede přes peeling a hydrataci, je lemována primerem minimalizujícím póry a matujícími produkty a teprve poslední zastávkou před cílem je ten správný make-up. Je to možná zdlouhavé, ale vězte, že každý krok, který během přípravy pleti uděláte, vás přiblíží k hladkému obličeji. A nevyplatí se ani jednotlivé kroky přeskakovat. Nenanášejte si podkladovou bázi, dokud nepoužijete správné produkty péče o pleť.

Mohlo by se vám líbit

Skin Icing: Studené obklady podle našich babiček jsou hitem TikToku

Máte rádi ranní probuzení s čerstvou a odpočatou tváří? Nebo patříte mezi ty, kteří ráno vstávají s oteklým a unaveným obličejem? Pokud je to druhý případ, nezoufejte. Máme pro vás několik typů na studené obklady, které vám pomohou se zbavit nepříjemného otoku a vrátit vaší pleti svěžest a vitalitu. Stačí pár minut každé ráno...
elle.cz

Vyčistit, stáhnout, vyplnit

Začněte tím, že pleť důkladně očistíte. Odstraňte veškeré nečistoty a mastnotu. Vybírejte nekomedogenní produkty, některé jsou určené přímo pro pleť s rozšířenými póry. Skvělý je také enzymatický peeling, který šetrně pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, uvolnit póry a zlepšit celkovou strukturu pokožky. Pokud máte čas, naneste si masku minimalizující póry, například s obsahem jílu nebo dřevěné uhlí. Po ní přichází na řadu toner. Tonery vyrovnávají pH pokožky, odstraňují zbývající nečistoty a stahují póry. Hledejte tonery s přísadami, jako je vilín nebo čajovníkový olej, které stahující účinek ještě podporují. Pokud jde o hydratační krémy, volte lehké, spíše s gelovou texturou, která nebude ucpávat póry. Hydratovaná pleť vypadá více vyplněná a póry jsou v ní méně viditelné.

Slunce póry roztahuje

Nezapomínejte ani na ochranu před sluncem. Můžete pleť chránit ochranným krémem s SPF, v tom případě je čas ho nanést nyní. Můžete se ale také spolehnout na ochranu, kterou vám poskytne make-up s SPF. Ochranu před sluncem neberte na lehkou váhu. Poškození pleti sluncem zhoršuje vzhled pórů a rozšiřuje je. Opalovací krém chrání pokožku před škodlivými UV paprsky a zabraňuje předčasnému stárnutí, které ke zvětšování pórů také přispívá. Není od věci všechny pleťové produkty skladovat v ledničce. Chlad totiž pomáhá stahovat póry.

Mohlo by se vám líbit

Squalane, Azelaic Acid, Succinic Acid: Beauty ingredience, které znát

Squalane, Azelaic Acid, Mandelic Acid nebo taková kyselina jantarová... Že jste s nimi ještě neměli tu čest? Dovolte nám proto představit vám skincare ingredience, o kterých by se mělo mluvit více!
elle.cz

Blur effect

Zásadní roli ve vyhlazení viditelných pórů hrají primery. Primery jsou navrženy tak, aby vytvořily hladký a rovnoměrný povrch pro aplikaci make-upu, vyplnit jemné linky, jizvičky, póry a celkově dodávají pleti jemnější texturu. Také zabraňují nadměrné tvorbě mazu, takže se pleť nemastí, neleskne a make-up zůstává déle tam, kde má, aniž by někam zatékal. V případě porézní pleti ale není jedno, jaký primer použijete. Vyhněte se produktům, které dodávají pokožce lesk a obsahují perleť nebo jiné třpytivé mikročástečky. Lesk totiž všechny nerovnosti pleti včetně rozšířených pórů opticky zvýrazňuje. Místo toho sáhněte po primeru, který obsahuje složky, které pomáhají matovat a rozostřovat texturu pokožky. Říká se tomu „blur effect“ a vytváří optickou iluzi jako byste použili retušovací nástroj v aplikaci na úpravu fotek.

Mohlo by se vám líbit

Mikrojehličkování vám navrátí mládí

Možná vás to bolí už při čtení, když si představíte, jak se vám do kůže zabodávají tisíce jehliček. Jsou však malé, nemusíte se obávat. Ovšem i tak pozor... Vše je nejen o úhlu pohledu, ale i jehly.
elle.cz

Finální dotek

Aby póry na pokožce byly pod make-upem co nejméně viditelné, je technika jeho nanášení stejně důležitá jako jeho textura a kvalita. Make-up nanášejte krouživými pohyby pomocí hustého štětce ze syntetických vláken, jemně vmasírujte produkt na pleť a do pórů. Skvělá je také houbička, která make-up nevtiskne příliš hluboko do pleti, ale vytvoří na ní z produktu lehkou přirozenou vrstvu. Častou chybou je nanesení příliš velkého množství produktu v naději, že lépe skryje póry. I tady ale platí, že méně je více. A to jak u make-upů na pudrové bázi (na pleti se mísí s kožním mazem a vede to k jeho ukládání do rýh a pórů, což jejich vzhled pouze zhoršuje). Tekuté make-upy s příliš vysokou kryvostí mohou také způsobovat problémy. Pokud máte rádi full-cover efekt, nanášejte make-up spíše postupně ve více tenoučkých vrstvách, než v jedné, která základ v tenkých vrstvách a odtud budovat pokrytí. Make-upy s pěnovou sametovou texturou póry skvěle zamaskují a díky své nadýchané textuře se drží na povrchu pleti jako polštářek, aniž by klesaly do linek a pórů tak jako tekuté přípravky. Navíc také podporují „blur“ efekt.

Produkty pro minimalizaci pórů:

Zdroj: ELLE.cz, Whowhatwear.com