5 mýtů o vlasech, díl 1.

Vlasy jsou často problémUrčitě to dobře znáte. Jsou dny a někdy i týdny, kdy se svými vlasy svádíte doslova bitvu. Ať se snažíte sebevíc, stále nevypadají, jak by měly. Nedrží účes, poletují, příliš se mastí nebo naopak jsou přesušené. Jsou bez lesku a třepí se jim konečky. Navíc teorií, jak vrátit zemdlele vypadajícím kadeřím zdraví a lesk, existuje možná více než samotých problémů. A mnohé z nich nejsou pravdivé. Jaké jsou mýty o vlasech?

1 Každodenní mytí poškozuje povrch vlasů
Tvrzení, že každodenní mytí škodí, není pravdivé. Dlouhé a jemné vlasy se navíc bez takové péče velmi rychle mastí a mnohem více jim škodí, když na pokožce zůstává příliš mazu. Ten jí totiž znemožňuje dýchat a následně zvlhčovat vlasy. „Máte-li tak jemné vlasy, že se během noci od pokožky zmastí, můžete je každý den umýt. Pokud při tom dodržíte pár zásad, určitě je nepoškodíte,“ říká kadeřnice Jana Burdová ze salonu Egoo a radí: „Myjete-li je každý den, provádějte pouze jedno jemné mytí, bez masáže. Dlouhé vlasy mají většinou suché konečky, a pak je lepší nanést šampon pouze k hlavě, napěnit a při oplachování umýt i zbytek hlavy vytvořenou pěnou. Tak nedochází k přesušování.“ Dále je podle Jany Burdové dobré používat produkty doporučené kadeřníkem a před mytím si každou dávku šamponu zředit vlažnou vodou. Jsou koncentrované a přímá aplikace pokožku zbytečně zatěžuje,“ vysvětluje.

Mytí ale omezte, máte-li vlasy silně poškozené nebo kudrnaté s tendencí ke krepatění. Těm by totiž častější mytí než jednou týdně na kráse nepřidalo. Totéž platí pro ty poničené barvením, narovnávané nebo ztrvalené. Jestli máte obavy, že následným fénováním svým vlasům ublížíte, ošetřujte je zvlhčujícími šampony s aminokyselinami (které na sebe vážou vodu, a tím udržují vlas hydratovaný) nebo lecitinem (Schwarzkopf Bonacure, 242 Kč, nebo šampon Biolage Volumathérapie, Matrix, 289 Kč). Před fénováním je také ochrání přípravky k tomu přímo určené a používání správného hřebenu.

VÍCE SE DOČTETE V DALŠÍCH DÍLECH.