Na vlasy

www.Jedna věc zajímá všechny ženy bez ohledu na věk, národnost a barvu pleti: co člověk může udělat pro to, aby měl vlasy hustší a bohatší? Bohužel vůbec nic. Co jsme si s sebou přinesli na svět, to na hlavě máme. Počet vlasových cibulek, z nichž vlasy vyrůstají, ničím nezvětšíme. Díky dobré péči ale můžeme mít vlasy zdravé, a tedy i pěkné na pohled.

Moje babička tvrdila, že na vlasy platí pravidelné kartáčování.
Právě naopak! Kartáčování dráždí mazové žlázy, které pak produkují víc mazu. A kartáčovat mokré vlasy je už úplná hrůza, jsou totiž mnohem zranitelnější než suché. Kartáč – a zvláště pak s kovovými ostny – poškozuje povrch vlasu, ten je pak křehčí a může se poměrně snadno i přetrhnout.

Mluvíte o dobré péči. Co vlastně zahrnuje?
Především vyváženou stravu. Tedy od všeho trochu.

To by ale znamenalo, že diety vlasům nesvědčí, protože každá dieta přece z jídelníčku něco ubírá.
Jistě. Pokud dieta omezuje přísun živočišných bílkovin, jako třeba vegetariánská, pak vlasům chybějí základní stavební kameny, protože jsou taky bílkovinou. Nedostatek vitaminů a stopových prvků zase narušuje obranyschopnost těla a činnost žláz s vnitřní sekrecí, a tak negativně ovlivňuje růstový cyklus vlasů. Jeden centimetr za měsíc vám pak nenaroste, a vlasy mohou dokonce více vypadávat. I nedostatek tuků je pro vlasy pohromou. Látky obsažené v tucích jsou nezbytné pro tvorbu hormonů a v tucích jsou rozpuštěny i některé důležité vitaminy. Zkrátka a dobře, jestliže cokoli tělu chybí, projeví se to i na vlasech.

Co bychom ještě měly vlasům dopřát?
Bezpochyby kvalitní vlasovou kosmetiku. Každému doporučuji, aby si kupoval jen takové přípravky, které jsou určeny pro jeho typ vlasů. Dnes už si každý může vybrat šampony, kondicionéry i balzámy pro vlasy suché, mastné, lámavé, barvené, kudrnaté. U moře je navíc dobré každý večer pořádným propláchnutím zbavit hlavu soli a ošetřit vlasy balzámem.

Kosmetických přípravků stále přibývá. Jakou novinku jste naposledy vyzkoušela sama na sobě?
Sprej, který obsahuje UV filtry. Myslím, že prospěje i vlasům nebarveným, pokud na ně bude svítit subtropické, nebo dokonce tropické sluníčko. Měl by si ho do kufru přibalit hlavně ten, kdo zamíří do tepla teď na podzim nebo v zimě, protože při takovém teplotním šoku jsou vlasy zvlášť citlivé na každou změnu.

Co považujete za největší kadeřnický hřích?
Dát si najednou trvalou a barvení. Obojí trochu porušuje strukturu vlasů, ale pokud tahle rána dopadne naráz, vlasy se poškodí mnohem víc. Ještě horší jsou podle mě dredy a etno účesy vůbec. Třeba i copy zatěžují vlasy nepřirozeným tahem a tlakem. Výsledek je už na první pohled viditelný u černošských žen, kterým postupně ubývají vlasy na skráních a ustupují dozadu. Ale pro uklidnění vyznavačů etno stylu je třeba uvést, že tyto nevratné změny vznikají až po dlouhodobém působení nepřiměřeného tlaku a tahu.

Spousta dívek odmítá nosit v zimě čepici s tím, že se jim pak vlasy víc mastí a padají. Mají pravdu?
Holá výmluva. Na padání vlasů čepice žádný vliv nemá. Ty, které rády chodí prostovlasé, by měly vědět, že vlasy prokazatelně trpí razantní změnou teploty při přecházení z venkovního mrazu do tepla. Následkem bývají tolik nenáviděné lupy.

Na mastné vlasy si stěžuje kdekdo. Proč se nám vlastně nadměrně mastí?
Příčin existuje víc a u každého bývá kombinace trochu jiná. Obecně platí, že za leccos může dědičnost a také pohlavní hormony, za leccos pak vnější vlivy. Ty můžeme změnit nejsnáze. Vyplatí se tedy mýt si hlavu raději jen obden, protože časté odmašťování kůže stimuluje mazové žlázy k větší píli. A pak při mytí si kůži moc netřít ani nemasírovat. K mytí vlasů volit raději šampony pro časté nebo každodenní mytí, které jsou ke kůži šetrnější, a šamponovat vlasy pouze jednou. Odpustit si časté fénování, kulmování, kartáčování.

Zmínila jste se o hormonech. Jak na vlasy působí hormonální antikoncepce?
Většina žen si pochvaluje, že jim kvalitu vlasů zlepšuje, zejména pokud je problémem zvýšené maštění nabo řídnutí vlasů nad čelem. Když má uživatelka antikoncepce opačný pocit, je dobré poradit se s gynekologem o případné změně preparátu.

Vlasy nám vypadávají neustále, protože ty staré střídají nové, ale většinou se nám zdá, že nám jich na hřebenu zůstává přece jen příliš. Kde je hranice mezi výměnou přirozenou a takovou, která signalizuje nějaký zdravotní problém?
Asi u osmdesáti vlasů za den. Kdo má pocit, že něco není v pořádku, měl by si je párkrát orientačně spočítat. Navíc krátkodobé, několik týdnů trvající nadměrné vypadávání může ustat i bez léčebných zásahů a vlasy řídnout nebudou.

O vlasy stejně jako o pokožku hlavy se v medicíně starají kožní lékaři. Jak poznat, jestli případné potíže jsou už na ně zralé, nebo zatím stačí poradit se s kadeřnicí?
Jednoduše: pokud rada kadeřnice během několika týdnů nezabere, měl by přijít na řadu dermatolog.

Kde hledat pomoc
www.doktorvlas.cz
Centrum Zdravé vlasy
Pro všechny, které trápí zdravotní problém týkající se vlasů a pokožky na hlavě, třeba nadměrně mastné vlasy, dlouhodobá tvorba lupů, svědění, přílišné vypadávání vlasů, tvorba ‚lysinek‘. Návštěvu je nutné si dohodnout předem na telefonním čísle 267 163 659.