Ceny Czech Grand Design 2022 znají své vítěze

Sedmnáctý ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti v rámci kreativně pojatého slavnostního večera v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin. Za celoživotní přínos oboru byl do Síně slávy českého designu uveden Otakar Diblík (1929–1999), který významně ovlivnil podobu dopravních prostředků Československa. Ceny byly dále uděleny v 8 kategoriích a vítězové převzali historicky nejhlasitější trofeje, letos v podobě hliníkových řehtaček z dílny loňských Grand designérů, studia Vrtiška & Žák. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023 od 21:35 a následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání. S finalisty letošního ročníku blíže seznamuje výstava fotografií v Galerii České spořitelny, která trvá do 2. dubna 2023.

Třetí rok v řadě se absolutními vítězi stala autorská dvojice. Pomyslnou štafetu Grand designérů letos přebírají Terezie Lexová a Štěpán Smetana. Duo zvítězilo v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR a obdrželo také titul Grand designéři roku 2022, který uděluje Přípravný výbor Cen Czech Grand Design na základě kvality děl a oborového kontextu. Akademii designu ČR zaujalo mimořádně originální zpracování kolekce sedacího nábytku Hide and Seekpro královéhradeckého výrobce čalouněného nábytku, firmu Polstrin. S výhrou je spojena organizace výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně při Moravské galerii v Brně.

Známe finalisty prestižního ocenění Czech Grand Design 2022

elle.cz

Vítězové cen Czech Grand Design 2022 


GRAND DESIGNÉŘI 2022

Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

 

DESIGNÉR ROKU – Cena Ministerstva kultury ČR

Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

 

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU

Liběna Rochová / kolekce Inside 23

 

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU

Dick Wolf / kolekce MARINA

 

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)

 

FOTOGRAF ROKU

Iryna Drahun / fotografie pro Sing Sing Soundsystem, The Melancholy of Marissa Cooper, film The Mácha a Julii Béna

 

ILUSTRÁTOR ROKU

Jindřich Janíček / ilustrace autorské knihy Na západ severozápadní linkou (Paseka) a knih Lampička (Annet Schaap, Baobab), Bitva o diamant (Bára Dočkalová, Raketa) a Ztracený svatý (Ondřej Horák, Alexandra Kusá, Take Take Take, SNG)

 

ROBCE ROKU – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

AMPLLA / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)

 

OBJEV ROKU

Alena Konečná / Hledání světla – fototerapeutické svítidlo

 

DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO DESIGNU BYL UVEDEN:

Otakar Diblík (1929–1999)

Za dobrý design. Moravská galerie v Brně zve na výstavu Vrtišky a Žáka

elle.cz