Nechte se unést levitující instalací známých českých designérů

Přední architektonické a designérské duo představuje od 24. února 2023 výběr spoluprací s devíti firmami. Kolekce umyvadel, židle, katamarán a další výrobky se vznáší v prostoru muzea pod světlíkem na černých kruhových platformách. „Když návštěvníci shlédnou z horních pater muzea do atria, uvidí pomyslný bod, jakousi tečku, zastavení v čase a bilanci tvorby Vrtišky & Žáka. Pomyslné zastavení ve velké tenzi jejich práce…“ nastínil myšlenku výstavy kurátor Adam Štěch. Představená škála produktů není nahodilá, jedná se o prezentaci pole kreativity Vrtišky & Žáka. Ti se věnují designu zeširoka, a to v době, kdy je v oboru čím dál tím větší specializace a design se vzdaluje architektuře. Kromě toho se také zabývají pedagogickou činností na VŠUP. Navrhovali sportovní stadion, interiéry bytů a kanceláří, ale i nábytek, hračky, hodinky nebo svítidla. Svou univerzálností jsou výjimeční.

Nahlédněte do Moravské galerie a objevte létající objekty...

Za dobrý design

Poselství celého oboru s sebou nese i samotné pojmenování. „Dlouho jsme vymýšleli, jak by se výstava mohla jmenovat. S kurátorem výstavy Adamem Štěchem jsme vymysleli název Za dobrý design, což má vyjadřovat, že táhneme za jeden provaz, že jsme jeden tým. Nejen my dva, ale celá designérská scéna,“ poodhalil Roman Vrtiška.

Vizuální jazyk kreativního dua Vrtišky & Žáka je estetický, přitom nenápadný. Přirozeně zapadá do prostředí, vychází z člověka, z jeho pohybu, potřeb. Vladimír Žák navazuje: „Nejzásadnější myšlenka designérství je ta, že produkt má právo na život. Když o tom přemýšlíte v duchu udržitelnosti, tak je to o tom, že se věci můžou předávat z generace na generaci. Důležité je dělat kvalitní design. Kvalitní v tom smyslu, že vás bude po celý život naplňovat.“

Mohlo by se vám líbit

Ikonická místa, kde můžete strávit noc

Architekturu většinou obdivujeme z fotek nebo, máme-li dobrodružnějšího ducha, stavbu navštívíme a obdivujeme zvenku. Jaké to ale je, strávit v architektonickém skvostu noc nebo i víc? Usínat v něm, vstávat, vypít lahev dobrého vína, uvařit z lokálních surovin? Zažít všechny světelné hříčky daného objektu a pokusit se vcítit do architektových záměrů? Můžete o tom snít anebo si jedno z kouzelných míst pronajmout jako my.
elle.cz

Výstava byla zahájena 23. února v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Součástí události bylo uvedení animovaného filmu Tmání, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Film režiséra Ondřeje Moravce a výtvarnice Báry Anny Stejskalové je aktuálně nominovaný na Českého lva a v Uměleckoprůmyslovém muzeu bude k vidění do 23. dubna. Slavnostní večer vyvrcholil vyhlášením finálových trojic Cen Czech Grand Design 2022.

Výstava VRTIŠKA & ŽÁK: ZA DOBRÝ DESIGN probíhá v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně od 24. 2. 2023 – 28. 1. 2024. Koncepci mají na starost Roman Vrtiška & Vladimír Žák, kurátorství se ujal Adam Štěch. Design výstavy se ujalo STUDIO VRTIŠKA & ŽÁK, o grafickou úpravu se postarali Matěj Činčera a Jan Kloss z OKOLO.

cara

Zdroj: Moravská galerie v Brně