Designéři vytvořili škrabadla. Byly to kočky, kdo je povýšil na umění

Co kočka, to osobnost. A co osobnost, to umělec. Pokud máte doma kočku, zřejmě jste se již setkali s tím, že vám již nějaký kus nábytku svými drápky poničila. Zarývat své drápky do okolních objektů je jejich oblíbená disciplína, ale zároveň nesmírně nezbytná. Až se však příště zas budete rozčilovat nad tím, co vaše Micka provedla, zkuste se na skutečnost podívat z jiného úhlu. Není to tak trochu umělecký záměr kočičí duše?

Máte doma vrnistu?

Značka Whiskas se proto rozhodla skutečnost, že v každé kočce dřímá umělecká duše, náležitě oslavit. Toto rozhodnutí svědlo dohromady přední české designéry, Terezu Rosalii Kladošovou a studio Janský & Dunděra. Pod jejich rukama vznikla škrabadla převážně ze sisalu osazená v rozvlněných rámech, k jejichž dokončení zbývalo jediné: přizvat na pomoc kočky z útulku Pražského spolku ochránců zvířat, kde bylo vybráno deset talentovaných koček, které posléze své drápky do škrabadel zaryly. Kočky tak konaly ve jménu vrnismu, uměleckého směru, kterému dala značka Whiskas vzniknout, protože věří, že v každé kočce se skrývá umělecká duše a že poškrábaný nábytek vlastně není zničený, ale umělecky upravený. Škrabadlo, které si můžete nyní v aukci vydražit i vy, je nejen pro kočku funkční. Je zároveň stylovým doplňkem do bytu.

Škrabadlo

 

Co kus, to unikát

„Chtěli jsme vytvořit něco, co na trhu ještě není,“ říká o spolupráci designér Cyril Dunděra. „Buď jsou škrabadla příliš velká a nevzhledná, nebo příliš minimalistická a jednoduchá. Hledali jsme proto tvar, který se bude něčím vyjímat. V barvě jsme měli od samého začátku jasno, zrcadlí příznačný odstín značky. Ale tvar, ten jsme například zvolili velice netradiční zejména proto, aby posloužil i někomu, kdo třeba kočku nemá a fungoval doma jako solitér.“ Dodal. „Já se pak zaměřila na výplet, i ten jsme chtěli pojmout netradičně. Hrála jsem si s tvarem rámu a ten vyplňovala sisalem a dalšími zdraví koček nezávadnými materiály. V motivu se pak například zhmotnily abstraktní oči kočky.“ Pověděla o objektu designérka a návrhářka Tereza Rosalie Kladošová.

Nekupujte, adoptujte

V útulcích se nachází tisíce koček a dalších zvířat bez majitele. Značka Whiskas se na tuto problematiku snaží upozornit a adopci zvířat z útulků podpořit. Do první aukce, v níž si můžete vydražit originální umělecká díla v podobě škrabadel a zároveň se ucházet o adopci kočičích umělkyň a umělců, kteří se na jejich tvorbě podíleli, a poskytnout jim tak milující domov, se můžete zapojit i vy. Vybrané peníze budou připsány na transparentní účet útulku Pražského spolku ochránců zvířat. O vaše srdce se tak utkají díla například od Serváce Whiskozza, Margaret Pawstrano nebo Micka di Graffia. Do dražby se však může zapojit kdokoliv, i ten kdo nemá kočku a má například zájem o unikátní dílo. K dispozici je proto 10 unikátních kusů škrabadel, z nichž každé je jiné a drápky podepsané od deseti kočičích umělců. Zúčastnit se aukce můžete již nyní v rámci platformy Aukro a potrvá až do 12. prosince.

Zdroj: autorský článek