Tipy od profesionálních cestovatelů: města roku 2012

Existuje lidský druh, kterému se říká člověk městský. Jak ho poznáte? Umí během několika minut rozluštit plánek newyorského metra, na víkendy neodjíždí na venkov, ale přemisťuje se do kaváren a nákupních center. Stejně tak si pod pojmem zeleň vybaví městský park. Že je řeč o vás? Pak čtěte pozorně. Máme pro vás top ten měst roku 2012 podle slavného průvodce Lonely Planet.

1. Londýn
Pořádá letos olympijské hry a to ho ukazuje v tom nejlepším světle. Je proto právem na prvním místě v cestovatelském žebříčku. Letos by britskou metropoli neměl nikdo vynechat.

2. Maskat
Hlavní město Sultanátu Omán se snaží nalákat co nejvíce zahraničních turistů. Investuje do galerií, muzeí, luxusních resortů, obchodů, pořádá významné kulturní akce. K tomu si připočtěte slunečné počasí a skvělé podmínky na koupání. Z vlastní zkušenosti nemůžeme soudit, ale o místních obyvatelích se mluví jako o jedněch z nejpříjemnějších. Cizinci se tu prý cítí jako doma.

3. Bengalúru
Do třetího největšího města Indie by neměl jezdit nikdo, kdo má strach z davů lidí. Klidný kout tu totiž nenajdete. Jste přece v Indii! Proč sem podle Lonely Planet jezdit? Kvůli architektuře, zdejšímu způsobu života, kuchyni, vynikajícímu čaji, tanci, hudbě… Dodáváme, že snad i kvůli na indické poměry snesitelnému znečištění ovzduší. Na rozdíl od Dillí nebo Kalkaty se tu bez obtíží nadechnete.

4. Cádiz
Rádi potvrzujeme výběr Lonely Planet. Cádiz je ideální místo na letní dovolenou. Je velký tak akorát, nabízí klid a pohodu i akci a zábavu. Má skvělé pláže, nádhernou architekturu a ideální polohu na výlety (do Maroka, Sevilly, Córdoby). Užijete si tu nákupy a pochutnáte si na místní kuchyni, protože na každém rohu se tu připravují nezapomenutelné čerstvé ryby.

5. Stockholm
Zatímco v době největšího úspěchu Šifry mistra Leonarda jezdili nadšení fanouškové do Paříže, teď, v době mánie kolem Stiega Larssona, se bere útokem Stockholm. Co o něm říká Lonely Planet? Je to „nejsvůdnější město, jaké si lze jen představit“. Nevěříte? Jeďte se přesvědčit.

6. Guimarães
Pokud patříte k těm, kteří si nejvíc užívají ve středověkých městech, naplánujte si dovolenou v severoportugalském Guamarãesi. Nejlépe pak právě v roce 2012, pro který se stalo hlavním kulturním městem Evropy. Při takové příležitosti se tu pořádá řada významných akcí.

7. Santiago de Chile
Tohle město není pro každého – je rušné, živé, hlučné. Hlavně v nočních hodinách. Přes den se tu dobíjí energie sportem. Pro ten jsou tady totiž ideální podmínky – můžete zlézat okolní hory, jezdit na kole, běhat…

8. Hongkong
Nejdemokratičtější město Číny vám vezme dech. Je tady toho tolik – mrakodrapy, bohatý kulturní život, skvělá kuchyně, jedinečná tržiště, na kterých se smlouvá i o talíř polévky, nebo nedaleké nádherné pláže.

9. Orlando
V počtu turistů trumfl New York tuhle floridskou metropoli teprve v roce 2009. Hlavní důvodem, proč sem všichni jezdí, jsou zábavní parky – Disney World, Universal Studios Florida, Universal’s Islands of Adventure, SeaWorld, Busch Gardens, Discovery Cove… Co dalšího tu podle Lonely Planet navštívit? Třeba proslulé místní tetovací salony.

10. Darwin
Proč v Austrálii právě Darwin, a ne Sydney nebo Melbourne? Kvůli stylovým tržištím, nočnímu životu, restauracím a úžasným přírodním kulisám. A ti otrlejší i kvůli možnosti nechat se spustit do nádrže s krokodýly. Samozřejmě bezpečně v kóji z plexiskla.

Tipy od profesionálních cestovatelů: města roku 2012