Udržitelná turistika: Tipy, za které vám příroda poděkuje

Měření

 

Dokážete si představit letní měsíce bez turistiky? Hádáme, že nikoliv. Víkendový úprk z rozpáleného města do přírody si každoročně dopřává většina z nás. Málokdo ale ví, že i k turistice lze přistupovat udržitelným způsobem. Tedy tak, abychom byli ohleduplní nejen k přírodě, ale také k ostatním turistům. Při své další cestě se můžete inspirovat Manifestem udržitelné turistiky, za kterým stojí projekt Turistika beze stop. Projekt vznikl ve spolupráci společnosti E.ON s dalšími subjekty z oboru cestovního ruchu a ochrany přírody.

 

  1. Plánujte dopředu

Věděli jste, že v roce 2022 vyjelo lanovkou na Petřín neuvěřitelných 1,7 milionu turistů? A že 400 tisíc lidí ročně navštíví Adršpašské skály? I proto se vyplatí, když své výlety budete důkladně plánovat a v hlavní turistické sezoně vyrazíte buď brzy ráno, nebo k večeru. Díky tomu se vyhnete přeplněným místům a turistický cíl si skutečně vychutnáte. 

Stejně tak platí, že na jeden větší výlet si nemusíte kupovat nové turistické boty nebo větší batoh. Pokud budete plánovat dopředu, nic nebrání tomu, abyste si turistickou výbavu půjčili od kamarádky nebo třeba kolegyně.

  1. Cestujte odpovědně

Auto? Ne, raději vlak nebo autobus! I když je cesta autem pohodlná, věřte, že přeplněná parkoviště už komfortní nejsou. Dejte v letošním roce šanci prostředkům hromadné dopravy, díky kterým se vyhnete stresu z parkování. 

  1. Nenechávejte za sebou stopy

K udržitelné turistice patří také pravidlo, které většina z nás zná už ze základní školy nebo od rodičů - nenechávejte v přírodě nic, co do ní nepatří. Je jedno, jestli jde o zbytky svačiny nebo pet lahev od vody. 

  1. Měňte jen k lepšímu

Všimli jste si, že u turistické cesty leží obal od sušenky? Našli jste v lese igelitový pytlík? V ideálním případě odpadky seberte a při nejbližší příležitosti vyhoďte do odpadkového koše. Věřte, že vám i za tento “malý” čin příroda poděkuje. 

  1. Nepřeceňujte své síly

I když by se mohlo zdát, že procházka přírodou je “rozehřívačka” před fitkem, opak je pravdou. Některé trasy jsou opravdu náročné a vyžadují důkladné plánování i rozvržení sil. Zároveň myslete na to, abyste s sebou v batohu měli nejen vrstvu oblečení navíc, ale také dostatečné množství vody, svačinu a výbavu, která by se vám v případě nouze mohla hodit. 

  1. Vyhledávejte zážitky

Existuje mnoho turistických cílů, ke kterým lze dojet autem. Proč bychom to ale dělali? Pokud skutečně chcete zažít dobrodružství, zkuste si odpustit moderní vymoženosti a užijte si turistickou trasu bez auta nebo lanovky. 

  1. Berte ohled na ostatní

Sedmé pravidlo bychom mohli tesat do kamene. Buďte během cestování ohleduplní nejen k naší planetě, ale také k druhým lidem. V praxi to znamená, že budete mít pod kontrolou svého pejska nebo se vyhnete zbytečně rychlé jízdě na kole. 

  1. Respektujte pravidla

Pravidla jsou tu od toho, aby se dodržovala. A při pobytu v přírodě to platí dvojnásob. Respektujte značky, nechoďte mimo vyznačené trasy a nedělejte nic, co je v rozporu s předem určenými pravidly. 

  1. Buďte jen host

Užijte si cestování do sytosti. Navštivte folklorní festival, lidovou slavnost nebo lokální farmářský trh. Za všech okolností se ale chovejte k místním s úctou a respektem. Vyhněte se také tomu, abyste někomu parkovali před domem nebo ve večerních hodinách křičeli na celou náves. 

  1. Víte, u koho utrácíte

V neposlední řadě přemýšlejte nad tím, jak podpořit místní ekonomiku. Možností je celá škála - od výběru místa k přenocování až po odpolední kávu v útulné lokální kavárně. 

Stejně tak nic nebrání tomu, abyste si jako suvenýr odvezli regionální výrobek. 


Další tipy na turistiku beze stop a zajímavé trasy naleznete i na DVTV youtube kanálu. 

Zdroj: eon.cz/turistika-beze-stop/