ELLE KVÍZ: Ověřte své znalosti světových vlajek

Vypravěči příběhů

Státní vlajky jsou symboly, které prezentují historii, kulturu a identitu národů. Každá vlajka má svůj příběh, který dává nahlédnout do dějin a tradic dané země. Vlajka Kanady s javorovým listem odkazuje na přírodu a klid této země, pro kterou je navíc javorový sirup typickým produktem. Vlajka USA s třinácti pruhy a padesáti hvězdami představuje původní počet států, které USA založily, hvězdy v modrém poli jejich současný počet. Na první verzi vlajky byl přitom místo modrého kantonu s bílými hvězdami ještě známý britský Union Jack. Dnešní podobu navrhl tehdy šestnáctiletý student v rámci školní práce z dějepisu a vlajku pak osobně dopravil do Washingtonu. Návrh sice nebyl nijak originální a stejných se sešly spousty, ale tehdejší americký prezident Dwight D. Eisenhower vybral právě tuto vlajku vybral z tisíců stejných návrhů. Mladík byl totiž jediný, kdo ji do Washingtonu dopravil osobně. Každá vlajka sice nemá tak zajímavý osobní příběh, ale každá svým způsobem vypráví příběh národa, který ji přijal za svůj symbol.

Letiště v Dubaji: jak si užít čas mezipřistání?

elle.cz

Kde domov můj?

Nejstarší státní vlajkou na světě je dánská vlajka známá jako Dannebrog. Má přes 800 let, protože Dánové ji přijali a používají už od roku 1219. Naopak nejmladší vlajkou je ta, která patří Jihoafrické republice. Její aktuální design byl přijatý v roce 1994 po skončení apartheidu. Ta českábyla původně pouze dvoubarevná, bílo-červená, což byly barvy Českého království. Až v roce 1920, kdy vznikla potřeba nového Československého státu mít nový státní symbol, se začala užívat verze s přidaným modrým klínem. Československá vlajka se tehdy stala první vlajkou na světě s modrým klínem. Také vás ve škole učili poetickou symboliku barev na naší státní vlajce? Že červená je krev hrdinů, kteří za naši zemi položili život, bílá je barvou míru, který díky nim v naší zemi vládne a modrá je barvou naší oblohy? 

Lásky z exotiky: Jde o sexuální turistiku, či jen touhu být milována?

elle.cz

Vlajky všude, kam se podíváš

I když jsou státní vlajky primárně politickým symbolem, lidé si je spíše výrazněji spojují se sportem, turistikou nebo třeba i módou. Tenisky s motivem americké vlajky, britské gladiátory nebo tričko s potiskem jamajské vlajky snad prošly šatníkem všech teenagerů – a ten, kdo je neměl, po nich aspoň toužil. Vlajky Itálie nebo Francie na obalech potravin pro nás zase často znamenají záruku, že si pochutnáme. Japonská vlajka je jakýmsi symbolem technického pokroku, švýcarská symbolem kvality a když vidíme tu švédskou nebo kanadskou, okamžitě nám všem naskočí pojem „hokej“. To, jak znáte a poznáte státní vlajky, si můžete vyzkoušet v našem odlehčeném zeměpisném kvízu.

Zdroj: Marianne.cz, Wikipedia