Jedu, jedeš, jedeme podle Lucie The Hubs

Blíží se jaro a my se těšíme, že konečně zase vytáhneme kola a vydáme se s dětmi na výlet. I když, jak s oblibou vždy říkáme – jít s dětmi na kolo znamená asi tak 3 hodiny příprav a 15 minut jízdy. V té souvislosti mě ale napadlo, že vám ukážu pár tipů na nejen funkční, ale i stylová dětská kola a odrážedla. Pro všechny ty, co hledají něco víc, než jen klasiku v podobě First bike (které je ale taky fajn). 

Začnu hned u těch nejmenších, pro které jsou vhodná odrážedla. Tato cyklistická kola bez pedálů a řetězů děti pomalu a dobře připraví na samotnou jízdu na kole. Nejen, že si zvyknou na tvar, vzhled kola, ale hlavně se na nich perfektně naučí držet balanc. Pokud máte doma ještě opravdu malé prcky, kteří teprve nedávno začali chodit, pak je fajn zvolit kombinovatelnou tříkolku. Mně se moc líbí Trybike nebo Wishbone. 

lucie

Trybike odrážedlo 2v1 pochází z dílny holandské firmy Co and Co. Je vyrobeno z oceli, výška sedadla je nastavitelná od 30 do 45 cm, stejně tak se dá nastavit přední kolo. Díky Trybike Trike kitu lze odrážedlo snadno změnit na tříkolku (vhodné pro menší děti) a opěrka nohou zase umožňuje nácvik vyvažování. Je vhodné pro děti od 15 měsíců do 6 let a hmotnost činí 5,2 kg. 

cara

 

lucie

Rich, majitel firmy Wishbone, žije s rodinou v USA, ale pochází z Nového Zélandu. Motivací bylo stvořit něco, co dětem umožní prožít dětství, jaké kdysi míval on, když se radostně proháněl na čerstvém vzduchu do setmění, bez neustálého dozoru dospělých.

První Wishbone odrážedlo vyrobil ve své malé dílně, kterou si zřídil na záchodě bytu v NY. Od té doby se z Wishbone kola stal pojem, magazín Time ho dokonce zařadil mezi top 100 designových produktů. Tohle odrážedlo je vhodné pro děti od 12 měsíců do 5 let. Lze ho rychle změnit z tříkolky na odrážedlo pro malé děti až po velké balanční kolo (viz obrázek – 3 kroky). Výška sedadla se dá nastavit od 28 do 46 cm, což z něj činí jedno z nejmenších a zároveň největších odrážedel. Navíc je vyrobeno z udržitelných zdrojů - břízy a eukalyptového dřeva, netoxických lepidel a dodáno v recyklovatelných obalech. Samotné odrážedlo váží 5,4 kg. 

cara
lucie

Teď se dostáváme zpět k nám, do České republiky, protože právě zde vznikl Model J™, odrážedlo nové generace od firmy RePello. Za ní stojí Jiří Marján, který s nápadem na dětské dřevěné odrážedlo přišel v roce 2015 poté, co se mu narodila dcera Josefína. 

Jedná se o celoodpružené (eliminuje tak vibrace při jízdě), dřevěné, snadno sestavitelné odrážedlo, které je vyrobeno z vysokopevnostní březové překližky.  Jednotlivé díly jsou slepeny voděodolným lepidlem a poté nalakovány ve dvou vrstvách kvalitní netoxickou barvou nebo průsvitným lakem. Ergonomicky řešený posed šetří páteř dítěte a hmotnost je pouhých 3,5 kg. Díky nastavení sedadla v rozmezí mezi 28 a 42 cm je vhodné pro děti od 1,5 do 4 let. 

cara
lucie

Další značka, která mě hodně zaujala je německá Kokua, která je na trhu již více jak 12 let. Pro nejmenší vyrábí dřevěná odrážedla , pro ty starší kola z hliníku. Maximální důraz je kladen na bezpečnost dítěte, ke kolům je možné pořídit i další příslušenství jako helmy nebo světla. 

Klasické Kokua odrážedlo Spoky je velmi lehké, váží jen 3,4 kg. Vyrobeno je z dřevěné překližky, polstrovaná sedačka je nastavitelná do 4 pozic, potah se dá vyprat. Je možné dokoupit prodlouženu sedlovku (rozmezí 35 – 44 cm). Odrážedlo je vhodné cca od 2 let, ale existuje i typ Mini, Maxi nebo Wing, který má opěrky na nohy. 

Kokua Like to Bike je oproti tomu už 16ti palcové kolo určené pro děti od 4 do 6 let. Vyrobené je z hliníku, je opatřeno protisměrnou brzdou, řetěz je schován v krytu a  ceně je i zvonek nebo stojánek. Hmotnost kola je už 7,5 kg. 

cara
lucie

A poslední značka, o kterou se dnes vámi podělím je Early Rider. Jedná se o rodinnou anglickou firmu a první odrážedlo se zrodilo v garáži majitele – Andyho Lovelenda. Pro svého syna chtěl něco jiného, než na trhu dostupné plastové motorky či kovová odrážedla. Rozhodl se proto udělat odrážedlo ze dřeva a udělal ho natolik dobře, že se zrodila firma, která je dnes jedna z nejprogresivnějších v oblasti dětské cyklistiky.

Dřevěná odrážedla Early Rider jsou vyráběna z vrstvené voděodolné březové překližky, u všech lze nastavit výšku sedla a omezit úhel otáčení řídítek pro začínající jezdce. Vyrábí se ve třech variantách – Lite má spodní polohu sedla 29 cm a je tak vhodné pro nejmenší děti ve věku již od roku a půl. Classic, je optimálním startovacím odrážedlem pro děti ve věku od 2 do 4 let, stejně tak, jako novinka Bonsai (viz foto) z vrstvené ohýbané masivní překližky, která navíc vyniká nádherným designem. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 3,5 až 3,9 kg. 

Co nás ale zaujalo ještě více je ultralehké dětské kolo BELTER 16. Nádherně provedené kolo v broušeném hliniku přichází s váhou  pouhých 5,6 Kg, což se tedy také odráží na ceně. Dalším jedinečným prvkem je zaměnění řetězu za řemenem  - odtud anglický název kola BELTER. Toto řešení přináší kromě úspory váhy i vyšší bezpečnost a provozní čistotu a bezúdržbovost kola. Sedátko lze nastavit od 47 do 57 cm a vhodné je pro děti od 3 do 6 let.

Máte vybráno? Tak vzhůru na výlet!