FESTIVAL MINI POSEDMÉ ANEB CO ZAUJALO LUCII THE HUBS

Minulý víkend proběhla v centru Prahy již 7. edice velmi oblíbeného, dětského prodejního festivalu Mini. Kromě mnoha známých tváří a firem jsem tam objevila i řadu novinek, které určitě stojí za pozornost. Pojďte se společně se mnou podívat, jaký tento jarní Mini festival byl.

Jako na podzim se i teď konal festival v běžně nepřístupném 5. a 6. patře obchodního domu Kotva. Líbí se mi, že prostory jsou poměrně dost velké, stánky měly mezi sebou dostatečný rozestup a bylo i dost místa na hlídaný dětský koutek v režii Little Bubbles, kojící koutek pro maminky i místnost pro pořádání workshopů pro děti.  My jsme se na festival vypravili v sobotu a stihli bohužel jen jeden, ale I ten stál skutečně za to. Nelinka si zasadila vlastní sukulent do květináčku a od té doby zdobí její pokojíček. Kromě toho se také zdobily cupcaky s Lelí, tunilo vlastní autíčko spolu s Repellem nebo tvořily papírové dekorace pod vedením autora Alfabety. 

A co nás zaujalo nejvíce?

elle

Poprvé jsme měli možnost kouknout na Scrollino. Jedná se o takovou malou knížku v krabičce, ve které nelistujete, ale rolujete pomocí tužky. Je vyrobeno ručně ze 100% obnovitelných materiálů, papíru a recyklovaného dřeva. Autoři Ludmila a Sylvain Favardinovi navrhli dva základní modely designu scrollina, které se skládá z krabičky, otáčecího mechanismu, dřevěné tužky a dlouhého pásu potištěného papíru. Obsahem může být cokoliv, příběh pro děti, bludiště, metr, zápisník nebo komiks. Nelinka si vybrala právě černobílý komiks, kdy můžete popustit uzdu fantazii a příběh vyprávět pokaždé jinak, stejně tak je možné ho vybarvit. Ideální na cesty.

 

cara
elle

Příjemné překvapení pro mě bylo i studio Little design. Od roku 2010 navrhují dětské pokoje a dětské koutky na míru. Letité zkušenosti je přivedly až k vytvoření vlastní kolekce dětského nábytku, doplňků a dekorací, které by měly být rostoucí a v každém věku plnit potřeby dětí a zohledňovat jejich vývoj.

cara
Elle

Premiéru si na festivalu Mini odbyl také nový doktorský kufřík pod značkou Budu doktor!, za kterou stojí Míša Kněžková, autorka úspěšného mamablogu MK life. Kufřík ukrývá naprosto reálné propriety, které ke své práci potřebuje každý pan doktor nebo paní doktorka. Děti tak mohou poslouchat tlukot srdce fonendoskopem, změřit teplotu skutečným teploměrem, na hlavu si nasadit doktorskou čepici a na ruce gumové rukavice. Pacientovi se dostane komplexní péče od aplikace očkování až po obvázání rány. Ke kufříku byly také v prodeji úžasné dětské rentgeny. 

cara
kolo

Česká značka Repello získala na minulém festivalu Mini jednu z cen za svoji formuli (dřevěné odrážedlo pro nejmenší). Letos mě moc zaujalo šlapací dřevěné kolo – Model 16. K mání bude na jejich e-shopu někdy během prázdnin. Další novinku – double face car, dřevěné autíčko s vychytanou otočnou kabinou je zas prvním počinem z kategorie hraček a k dostání je již teď. 

cara
elle

Milujeme knížky, a proto mé kroky i tentokrát vedly k několika nakladatelstvím. U Dynastie jste si mohli koupit jeden z oblíbených dílů o myšákovi – Armstrong, Lindbergh nebo Edison, naši milovanou knížku- Hello Ruby (základy programování pro děti) nebo O cvrčku a mravenci – převyprávěné 3 bajky od Ezopa pro malé čtenáře.

Host zase představil nový díl našeho oblíbeného pošťáka Myšáka s názvem Prázdniny pošťáka Myšáka. Kromě toho byly k dostání všemi oblíbené knížky jako Mapy, Medvěd nebo Moje maminka je nejsilnější na světě.

Meander přišel s novou edicí pro nejmenší s názvem Repolelo. Představí jak známé básničky, říkadla a písničky v uměleckém provedení předních českých výtvarníků, tak i zbrusu nové říkanky od slavných českých básníků, jako jsou Daniela Fischerová či Petr Stančík. Mě zaujala knížka Plác Tác Bác – vtipná říkadla pro ty opravdu nejmenší. 

cara
elle

Velkým objevem je pro mě i knižní studio Pop – Pap. Cílem studia je tvořit ilustrované knihy od současných autorů, zpracované neobvyklou technikou (pop-up, leporelo, filterbook, papercut, flipbook, fotoalbum, apod.). Umožňují čtenáři stát se součástí příběhu a zažít netradiční dobrodružství s papírovou knihou, zvlášť v dnešní digitální době. Nám se moc líbí knížka Za – interaktivní knížka s lupou, kde na každé straně hledáte schované obrázky a symboly a domů jsme si odnesli knížku Jedééém – leporelo o dopravních prostředcích, které vzniklo ve spolupráci s Ester Starou. Všechny knížky jsou navíc vydávány v omezeném nákladu – 400 ks v češtině a 100 ks v angličtině. 

cara
elle

Možná si pamatuje, že mě na minulém Mini festivalu hodně zaujal interaktivní domeček od Busy kids. Ti tentokrát představili nové interaktivní kostky, vhodné na cesty. Kromě toho byla k vidění i takováto interaktivní deska, která se dá jednoduše složit (na rozdíl od domečku, viz foto nahoře). 

cara
elle

Pokud jste milovníky lapačů snů, tak by se vám určitě líbilo na stánku Bird Bell. Kamila a Klára tu měly svoji premiéru a jejich nabídka se od lapačů snů rozrostla až po kreativní sady, náramky, plakáty nebo wish kartičky.

cara
elle

Gardens.cz se postarali nejen o výzdobu terasy v 6. patře OD Kotva, ale také o zajímavý workshop pro nejmenší, kde se sázely kytičky. Jejich stánek plný zeleně byl takovou malou oázou klidu. Jinak se zabývají návrhem, realizací a následnou údržbou zeleně u vás doma. 

cara
elle

A dostáváme se pomalu k oblečení. Přiznám se, že těch módních značek tam bylo tentokrát asi méně, nebo jsem alespoň měla pocit. Andrea z Mamapocket má na svědomí krásné dětské plenky, které jsou od A do Z vyrobeny v české republice. Na Mini představila novinku, a to barevné plenky a pak tyto krásná trička z organické bavlny s motivy, které znáte právě z plenek. My se zamilovali snad do všech, domů jsme si odnesli tučňáka a princeznu.

cara
elle

A když jsme u Mamapocket, tak světlo světa spatřila i nová limitka plenek, tentokrát ve spojení s obchůdkem Páji Kučírkové Betty Brands. Plenky jsou s motivem duhy, kterou Betty Brands od minulého roku prodává a koupit je můžete i v sadě, třeba jako dárek pro nastávající maminku. Pája na Mini dále představila nové kolekce oblečení od značky Booso a Kukukid, které zastupuje. My se zamilovali do hořčicových šatů a mikin. A deky Fabliek z organické bavlny a motivy nejrůznějších zvířátek šly doslova na dračku. 

elle
cara
elle

Moc se mi letos líbilo i na stánku Šimido. Vyrábí z příjemných a dokonce i recyklovaných materiálů (značka reuse) roztomilou skřítkovskou módu, hračky, aůle i dekorace inspirované tajemným lesním mikrosvětem. Mně se moc líbily trička a šaty s veselými potisky stromečků a zvířátek.

cara
elle

Bára ze Shark in the park představila novou letní kolekci, která se tentokrát nese v duchu vody a vodních hrátek. Jako motivy najdete na tričkách, šatech či mikinách potápěče, surfy, karavany, bazénky nebo námořnické proužky. A sladit se s dětmi mohou i rodiče, jak maminky, tak tatínci.

cara
elle

Jako vždy jsem se zastavila i u Zuzky z Loowfat, jejíž novou kolekci už netrpělivě vyhlížím. Trička s motivem nanuku jsou boží a stejně tak i mikiny, kraťásky, nové kšiltovky či tepláčky. Na oblečení značky Loowfat nejvíc oceňuji, že jak je unisex, dědí ho děti bez rozdílu pohlaví, takže po dceři to může nosit i syn.

 

cara
elle

Z oblečení jsem se ještě zastavila pozdravit a okouknout novou kolekci Vendulky z BiBirdie. Pokud od ní už něco doma máte, pak mi dáte za pravdu, že šije opravdu z kvalitních a příjemných materiálů, které vydrží. Na Mini představila tyto nová trička a pak kraťásky a trička s motivem pandy, kterou milujeme.

cara
Elle

Mezi další zajímavé stánky patřily stálice Mini festivalu jako je hračkářství Kidtown s jejich krásnými a smyslupnými hračkami nebo Montessorihračky.cz. Kolotoč nad postýlku a nově i rozkošně plstěné girlandy jste si mohli prohlédnout u Kotoloč. Arki či Lavly měli opět širokou nabídku dekorací a hraček do dětského pokojíčku ve skandinávském stylu. Utukutu jako vždy rozhoupalo celý festival a u jejich houpátek bylo hodně plno. Mimiconcept přivězli kromě milovaných hnízdeček pro miminka (které vlastníme také) i překrásné péřové zavinovačky. Miju domečky nám opět ukázaly, že domeček pro panenky nemusí být jen růžový kýč, ale designový poklad. Ababu (neboli Co budu dneska šít) měli opět roztomilé mazlíky, nejen k ušití a na stánku Simply kids mě kromě krásných dek a povlečení zaujala i tyto dřevěná tvořítka na nejrůznější pompony (třeba ve tvaru zvířátek). U Kouzelného hračkářství Djeco jste si pak mohli prohlédnout i nové svačinové boxy Yumbox.

Pokud jste se tentokrát nedostali, věřím, že jsme vám alespoň takto zprostředkovali trošku z místní atmosféry a novinek, které určitě stojí za pozornost.