Dá se „štěstí“ přeložit? Staňte se součástí unikátního projektu

Future Bakery jsou platformou, která se snaží k zadání klientů přistoupit vždy neotřele a kreativně, což se jí zatím úspěšně daří. A nyní přichází opět s něčím zcela novým. Své síly tentokrát spojila s profesorem Timem Lomasem, PhD; (drtimlomas.com), uznávaným akademikem, který přednáší pozitivní psychologii na britské University of East London.

Profesorův projekt s názvem Pozitivní lexikografie shromažďuje nepřeložitelná slova z různých jazyků, která souvisejí se štěstím a pojmem wellbeing. Jeho cílem je takových slov vygenerovat co nejvíce a z co nejvíce jazyků.

Seznam prozatím obsahuje 216 nepřeložitelných slov, která Tim Lomas pomocí metody zakotvené teorie rozdělil do tří základních skupin: pocity, lidské vztahy a charakter. Všimli jste si, že štěstí popisujeme skrze řadu různých slov? A určitě i vy jste se ocitli nejednou v situaci, kdy jste své emoce nebyli ani náhodou schopni popsat slovy. „Vhodná slova“ jako by najednou neexistovala. Co když tomu v našem jazyce opravdu tak je? A co když právě to slovo, které nám ve slovní zásobě chybí, nalezneme například ve švédštině? Příklad! Chtěli byste jedním slovem popsat situaci, kdy se ráno brzy vzbudíte, abyste šli ven a slyšeli zpěv ptáků? Švédové takové slovo mají - gökotta. Portugalština zase nabízí slovo cafune, které označuje něžné prohrábnutí vlasů milované osoby. V norštině najdeme například slovo pro pivo, které si člověk vychutná venku za prvního teplého dne v roce - utepils. Německý jazyk má slovo Fingerspitzengefühl, označující schopnost myslet jasně o mnoho jevech a pochopit, jak spolu souvisejí.

I čeština dala světu mnoho slov. Robot z románu R.U.R., pistole z husitského slova píšťala, dolar ze slova tolar, nebo polka, výraz označující český tanec. Dokáže nabídnout i další slova a obohatit tak globální slovník „nepřeložitelného“ štěstí o české výrazy?

 The Future Bakery a professor Tim Lomas se dohodli, že vyzvou dav – tvůrce, lingvisty, jazykozpytce, denní i noční čtenáře knih, milovníky jazyka, expresivní jedince i “lidi z ulice”, prostě všechny se zájmem o jazyk a emoce – aby se spolupodíleli na vzniku něčeho tak jedinečného jako je Globální slovník emocí

Zapojte se do „jazykového lovu“ i vy. Odměnou pro nálezce nejzajímavějších českých slov a výrazů bude přispění do projektu s celosvětovým dopadem, který pomůže všem lidem hledajícím správný výraz pro vyjádření svých pocitů. Zároveň přispěvatelé třech vybraných slov získají odměnu 3000 korun jako poděkování za investovaný čas a myšlenky.

Jen to musíte stihnout do konce srpna. Výzva probíhá na stránkách futurebakery.cz formou otevřeného projektu, do kterého se může zapojit kdokoli. Tak to prosím udělejte.