#ELLELOVES: Rozparky

 

Rozparky mají přitom v dějinách odívání zajímavý rejstřík. První se objevily už v románské kultuře. Tehdy se mužský oděv skládal ze svrchní a spodní tuniky. Spodní tunika měla okrouhlý výstřih a rozparek na prsou, oblékal se přes hlavu a pod ní se nosily nohavice, upevňované v pase. Muži tak dávali na oděv své šperky nebo mužnou hruď. 

Rozparky však byly pro ženy dlouho zakázaným ovocem. První se objevili na rukávech v době španělské renesanční módy. Období dominantního vlivu Španělska na evropské odívání, by se dalo přibližně ohraničit vládou Filipa II. a Filipa III. Španělský dvorský kostým se stal vzorem pro všechny panovnické dvory a v každé zemi dostal svou jedinečnou podobu.

 

rozparky

#ELLELOVES: Stylové mokasíny

elle.cz

Po vzoru antického odívání se rozparky coby symbol smyslnosti přesunuly k ženských kotníkům. Až ve dvacátých letech dvacátého století se staly součástí večerního odívání. Podle nepsaného pravidla by šaty měly mít buď výstřih nebo rozparek, ne obojí. Glamour starého Hollywoodu pak vystřídala éra kancelářské síly oblečení. Během sedmdesátých a osmdesátých let se rozmohl střih pouzdrových šatů a sukní. K jejich neúnosně úplnému střihu tak rozparky jasně patřily.

Ale nepohodlí už si s rozparky spojovat nemusíte, v posledních několika sezónách se rozparky nosí především na kalhotách a umožňují vám vyzdvihnout nejen ladné kotníky, ale i trendy obutí.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Volte upnutější střih nohavic a k nim buď decentní, krátké, nebo klidně i ty delší a výraznější rozparky. Ať už se (sice v chladnějším počasí) rozhodnete ukázat kůži, nebo stylové boots, mokasíny, nebo stilettos, dejte si záležet na celé nedbalosti outfitu. Tu dokonale vytvoří oversize pletený svetr, nadměrná košile a sako či asymetrická hoodie. Elastické nohavice s rozparkem tak představují snadný, lehce kombinovatelný a rychlý způsob, jak vytvořit trendy look za pár minut. Nevěříte? Tak je zkuste? 

Móda spoluprací - tady je ta další, mezi SKIMS a FENDI

elle.cz