Exkluzivní editorial: křehký svět Martina Kohouta

Návrhářství nikdy nestudoval, ale přesto se stal Martin Kohout jednou z hlavních hvězd Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Jeho cesta na nejprestižnější český módní happening připomíná příběh z filmu: student střední fotografické školy, který miluje filmy Sofie Coppoly, navštívil před lety vlastně náhodně módní přehlídku návrhářky Petry Ptáčkové. Tam pochopil, že se chce vyjadřovat také oděvem. Vytvořil svou první kolekci a přihlásil se do soutěže Van Graaf Talent Card. Ačkoliv s ním soupeřili studenti UMPRUM i Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Martin Kohout je porazil.

Čtenářům ELLE teď odhalil svoji nejnovější kolekci, která hledá inspiraci v Shakespearově díle Macbeth a čerpá z řady tajemných scén, které se v díle vyskytují. Zobrazuje křehkost člověka ovlivněného city a věnuje se nadčasovým tématům a emocím, jako jsou nenávist, touha, žárlivost nebo pomstychtivost. 

Stejně, jako je původní literární dílo plné napětí, krutosti, zrady, ale i spravedlnosti a naděje, jsou i jednotlivé modely odrazem dynamického příběhu a snahou reflektovat právě tyto emoce moderním vizuálním způsobem. Přestože kolekce částečně odkazuje na předchozí tvorbu a je neodmyslitelně spojená výrazným rukopisem maířských pláten, využívá řadu nových materiálů a technik, které vyžadovaly zcela nový přístup - a také nové způsoby práce. 

Martin Kohout/JIri Kralovec

Fotografie jsou výsledkem spolupráce návrháře Martina Kohouta a fotografa Jiřího Královce – společně se snažili najít prostředí, krajinu, která by motiv aktuální kolekce dobře doplňovala a podtrhla. Záměrně nejde o sérii lookbookových snímků, ale o pestrou paletu záběrů.

Návrhářova tvorba je typická svými nadčasovými prvky a péčí o každý detail: většina modelů byla vytvořena z lokálních materiálů a tvorba jednoho modelu často zabrala i několik týdnů. Podobným způsobem se přistupovalo i k fotografování série: se smyslem pro detail ke všemu, od účesů až po scanování finálních negativů, nebo výběr lokace.

Současná kolekce jasně odkazuje na autorovu předchozí tvorbu, ale zároveň rozvíjí jeho vizuální jazyk a představuje návrhářovu zatím nejpestřejší kolekci, ve které se snoubí tak netradiční materiály, jako je silikon nebo šusťák, ale vše přesto působí pospolitě, jednotně. Bouřlivé linky jednotlivých vláken silikonu na první pohled připomínají bouřlivou změť nástrojů, která se ale po chvíli promění v symfonii – každý, jakkoli živý prvek šatů, má své místo a dodává šatům lehkost při pohledu z dálky. Teplo odpoledního slunce, bezstarostné bloudění krajinou a snová atmosféra pohádkové krajiny kouzelného podhůří…

Podívejte se na celý editorial nejnovější kolekce Martina Kohouta očima fotografa Jiřího Kralovce:

Šaty: Martin Kohout

Foto: Jiří Královec

Vlasy: Marek Metelka a Jiří Prágr, Salon Robert Starý

Make-up: Tereza Broučková a Veronika Benáčková

Modelky: Bára Ekrtová (Czechoslovak Models), Judita Pulkrábková (Elite Model Management), Kateřina Musilová (Bohemia Model Management), Kateřina Smolíková (Agents Model Management), Tatiana Zvolská (Czechoslovak Models)

Za zapůjčení techniky děkujeme společnosti Hasselblad.