Jak se dělá merino vlna?

 

Litomyšl a Krásná Lípa jsou dvě unikátní česká města s výrazným geniem loci. Zde také vznikají jedinečné vlněné výrobky, jež čerpají z historie a energie těchto míst a navazují na práci předků v tradiční pletárně v “bauhaus” stylu. Tato továrna vznikla již před 165 lety, kdy zde pletařské řemeslo našlo své útočiště a od té doby se zde nepřetržitě provozuje. Na hlubokou tradici se rozhodli navázat i Vlasta a Martin Veselíkovi v roce 1990, kteří založili rodinný podnik WOOLIFE a zaměřují se především na produkty z jemné ovčí vlny merino.

Architektonický průvodce: Fenomén Litomyšl

elle.cz

Příroda, řemeslně zpracování a nadčasové hodnoty – to jsou atributy, kterými se Veselíkovi řídí. Každému kusu se u nich věnuje prvotřídní péče a jsou to právě kvalita a funkčnost, které jsou u nich na prvním místě. Proto již dnes mají i licenci AWI – Australian Wool Innovation Limited a ochrannou známku WOOLMARK, což je nejstarší textilní symbol na světě garantující kvalitu vlněných produktů. Udržitelnost a symbióza s místem, které spojuje hodnoty minulosti s inovacemi budoucnosti, je pro ně samozřejmostí.

 

Co je to vlastně merino a proč se o něm stále více mluví? 

Vlna je život a člověk ji obléká již po celé tisíciletí. Ovčí rouna nosili staří Římané i Babyloňané. Ovce Merino však byly vyšlechtěny až v roce 1797 v době průmyslové revoluce ve Španělsku. Materiál Marino je dnes typický především pro svou velice jemnou vlnu. Tato vlákna jsou třikrát jemnější než lidské vlasy, dýchají, jsou velmi prodyšné a pomáhají skvěle udržovat termoregulaci. Jsou také antibakteriální a dokáží pohlcovat vlhkost, která se okamžitě odpařuje pryč. Samozřejmě nejde o nejlevnější záležitost, ale kousky z tohoto materiálu vám vydrží věky. Pojďte se s námi podívat do továrny, kde se merino zpracovává.

 

Řetízkování:

Tato velmi speciální a náročná operace vyžaduje trpělivost, pečlivost a dlouholetou zkušenost. Každé jednotlivé očko po očku se na obou dílech určených ke spojení musí nabrat na drobné jehly (930 jehel) a sešít. Bez chyb. Nelze vynechat očko či jehlu. Jen lze dosáhnout velmi elastického a elegantního spojení dílů, např. rukávu, lišty či patentu (spodní díl svetru).

 

 

Šití:

Ruční práce má i v dnešní době své místo. Některé důležité detaily však vyžadující speciální péči, kterou je nutné svěřit strojům.

 

 

Kontrola: 

Každý jednotlivý díl se po upletení kontroluje, měří. Naměřené údaje se porovnávají s výrobní dokumentací a zapisují do průvodky. Na tomto stole se všechny napletené díly prosvítí pro kontrolu stavu jednotlivých oček. Bezchybný díl pokračuje dále do konfekce ke zpracování. Vadný díl se rozsoukává zpět na přízi, která se tak může opětovně využít. Nic se nevyhazuje.

 

 

Žehlení:

Žehlením se úplet krásně vyrovná. Také je díky tomu formován na finální rozměry. Každý jednotlivý kus se po žehlení měří a celkově kontroluje, údaje se porovnávají s výrobní dokumentací a evidují.

 

Jak si Hermès začal ujíždět na “houbách”

elle.cz