Kilt kam se podíváš, aneb fluidní kousek, který miluje internet

 

Ač byly tartanové sukně synonymem podzimu 2018 – tehdy s nimi do boje o pozornost vytáhl J. W. Anderson i Donatella Versace – vrací se v re-editu, který bude na podzim nosit celý svět. Disruptivní trend sociálních sítí totiž z kiltu vytváří skutečnou metu gendrově fluidní módy, snadno kombinovatelnou i nadčasovou.

 

Kilt

 

Lil Nas X sis jej vybral jako ideální outfit při nedávné návštěvě show Jimmy Fallona, jako večerní delikátnost ho na mole RuPaul Drag Race představila queen Rosé a Virgil Abloh jej nadiktoval mužům v podzimní kolekci Louis Vuitton. A ta lavina příspěvků na TikToku?  O tom ani nemá smysl mluvit.  

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Otázkou zůstává: Proč? Kilty se objevily na přehlídkách jako deklarace národní hrdosti hned dvou návrhářských velikánů, Vivienne Westwood a Alexnadra McQueena. Na sklonku devadesátých let a na počátku těch nultých vytvořili z kiltu říznou punkovou podívanou. Fotografie Lindy Evangelisty z mola přehlídky první dámy oděvního punku, z roku 1993 se stala citovaným svědectvím tohoto kilt manifestu.

 

kilt

 

Jean-Paul Gaultier jej pak injektoval do pánského šatníku ještě dávno před působením ikon gendrově neutrálního stylu a i díky rappu (ve skladbě „Lift Up Your Skirt“ Lord Jamar tak trochu spílal těm, co mají předsudky vůči mužům v sukních) proklouzl kilt do pop-kultury. Spíš ale jako neohrabaná a kýčovitá verze původní myšlenky Westwood a McQueena. Pokusy o standardizování kiltu se nesetkávaly s úspěchem, a to ani v kolekcích Riccarda Tisci pro Givenchy, který kilt přepracoval v kůži a oblékal klukům v mikinách s basketbalovým míčem v ruce. Dosavadní snahy prostě působily nuceně.

 

@piper.ally

Here’s another one of my kilts, the Lindsey tartan. ##bussit##kilt##womeninkilts##bagpiper

♬ Buss It - Erica Banks
Podívejte se na minulé i současné interpretace kiltu!
Mohlo by se vám líbit

Nejikoničtější hudební merch všech dob a jak ho nosit

Jaký je ten nejvíc cool hudební merch a jak ho nastylovat? Dozvíte se v článku!
elle.cz

A proto pomyslné opratě uzmul dav a jak to v realitě sociálních médií bývá zvykem, nehledě na dosavadní vývoj si kilt vybral jako srdcovou záležitost. A tak můžeme začít nanovo. Zpočátku nenápadné tendence si rychle všiml již zmíněný Virgil Abloh nebo rozjíždějící se nezávislé návrhářské hvězdy jako Molly Goddard a Chopova Lowena. V jejich podání však mají skládané sukně a původní součást skotského folkloru působit spíš jako jakási rozkládající se vzpomínka na klasický kilt. Jsou asymetrické, tradiční vzor se na nich rozbíjí, či mu dokonce kontruje ještě jeden, úplně jiný. A nosí se s patřičnou hrdostí coby statement recyklační kultury. Trend ne-trend, který dokazuje, jakou sílu mají influenceři a jak se nechtěně stávají otrokem komerčně úspěšných vizí obřího módního soukolí. Úsměvné, tragické i inspirující – tři v jednom každé správné senzace.   

Mohlo by se vám líbit

Móda jako hra! Ztratí se oděvní vize v digitálním světě?

Kam se posouvá móda? Častá otázka. Pokládáme ji správně? Co když se móda, tak jak ji známe, jednoduše ztratí, respektive se uploaduje do rozhraní, kam už ji nebudeme schopni fyzicky následovat?
elle.cz