Cost Per Wear – od shopaholika k módnímu guru

Je zcela normální váhat nad koupí kusu oblečení, jehož cena se blíží hodnotě celé vaší výplatní pásky. Mnozí z nás zkrátka nevidí opodstatnění v neuváženém utrácení za každodenní oděv, který se tak jako tak opotřebuje. Životnost módních trendů se zkrátila, a klesla tedy i naše ochota utrácet velké sumy peněz za nové kusy, které příští sezonu již nebudou aktuální. To upozadilo kvalitu před kvantitou. Po tomto dlouhodobě udržovaném tempu jsme tak dosáhli nevyhnutelného přesycení módního trhu, kdy je dostupné takřka vše a hned.  

Naše šatníky proto dnes připomínají svět Narnie – mnohdy nacházíme “ztracená” trička, která ve slevě za hubičku vypadala cool, ale nakonec nebyla příležitost je unosit. Společně s klišé “plný šatník a stejně nemám co na sebe” nás proto tento druh spotřeby stojí čas, peníze a pochopitelně i místo (ani Narnie totiž není nafukovací). Zní to povědomě? Slow fashion metoda s názvem Cost Per Wear (CPW) představuje jednoduché řešení pro ztracené módní duše.  

 

 

CPW Aneb snadná matematika

Jedná se o jednoduchou rovnici, pomocí níž zjistíte, na kolik vás daný kousek vyjde v rámci jednoho nošení. Pokud si koupíte například zimní kabát za 3 900 Kč a budete ho nosit skoro celou zimu (předpokládejme cca 80 dní v roce), cena za jedno nošení vás vyjde na 49 Kč. Oproti tomu večerní šaty objevené v sezonním výprodeji za 690 Kč, které si oblečete jen na tři akce, vás budou stát 230 Kč za jedno nošení. Pochopitelně čím nižší finální číslo, tím výhodnější je koupě. V rámci “přepočtu” šatníku tak zjistíte, že nákup saka v 50 % slevě se vám ve finále nevyplatí vůbec, protože jste jej nosili sotva dvakrát – byť v kabince vypadalo tak dobře. Ne vždy ovšem dokážeme odhadnout, kolikrát si na sebe vezmeme barevnou košili s květinovým printem nebo naopak klasické kalhoty, které sice nejsou naše forte, ale hodí se do kanceláře. Naštěstí žijeme v době digitální a existují aplikace jako Stylebook, nebo česká Alpaka.app. Ty krom pomoci s výpočtem nabízí také analýzu vašeho aktuálního šatníku, výměnu zboží mezi uživateli nebo dokonce seznam e-shopů s udržitelnými značkami.  

 

Vlněný slovník aneb průvodce zimními materiály

elle.cz

 

Dejte přednost kvalitě

Je důležité brát v potaz jak univerzálnost kusu, tedy jeho estetickou kompatibilitu se zbytkem vašeho šatníku, tak i kvalitu materiálů a provedeníPřírodní vlákna jako je vlna, bavlna, hedvábí a len, budou obecně lepší než umělá vlákna – polyester, akryl nebo nylon. V první řadě jsou přírodní vlákna prodyšnější, pohodlnější a pomohou vám lépe regulovat tělesnou teplotu. Druhým aspektem je také dlouhodobá údržba a případné opravy – blendové materiály a umělá vlákna mají tendenci rychleji stárnout, a mnohdy nevydrží více než dvě praní, aniž by ztratily svou texturu a formu. Pokud je kus kvalitně vyroben, bude snazší jej také v případě potřeby upravit u švadleny. A hlavně se vám jeho oprava vyplatí.  

Krom toho, že se díky této metodě budete moci zaměřit na dlouhodobě výhodné nákupy, zároveň si vytříbíte i svůj osobní styl. Časem si pak nejspíš vybudujete kapsulový šatník, který vám bude sloužit dlouhá léta, aniž byste opotřebované položky měnili každou sezónu. Postupně se také naučíte již na první pohled selektovat výhodné kusy, bez toho, abyste propadali impulzivním nákupům v rámci vábivých slev. Investice do kvalitních kusů se jednoznačně vyplácí, a o tom se s námi v praxi popovídaly i tři české pionýrky udržitelného šatníku: Iva Burkertová, Ivana Mentlová a Veronika Ruppert.  
 

Iva Burkertová

Můj pradědeček říkával dva kabáty neunosíš. Investovala bych tedy do jednoho takového kusu. Kvalitního a nadčasového, který budete milovat a budete ho rádi nosit několik dlouhých zim. Sama pak investuji především do funkčních věcí. Péřová bunda, pohorky, vše ideálně od lokálních značek. Také se chystám udělat nějaký oblek na míru, který mě doufám bude provázet po zbytek života. Jednou z takových výhodných investic byla i moje béžová mikina, kterou nosím každý druhý den, a kdybych počítala CPW, tak by mi rozhodně vyšlo negativní číslo.  

 

Iva Burkertová

 

Ivana Mentlová

Za mě je to kožený bomber z mé kolekce, který mám v šatníku již několik let. Je minimalistický a nadčasový – přesně ten kus, do kterého se vyplatí investovat. V rámci letošního jara navíc patří mezi MUST HAVE sezóny. Pro mě se ale jedná o celoroční záležitost. Na jaře a na podzim jej nosim několikrát týdně. V zimě vrstvím, a v létě klidně nosím na holé nohy. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Veronika Ruppert

Vloni na podzim jsem si koupila zimní bundu od udržitelné značky Bobo Choses, tehdy stála asi šest tisíc. Když si ale chci něco koupit, vždycky si to nechám v hlavě uležet a čekám minimálně týden. V tomto případě jsem váhala přes měsíc, a než jsem se rozhoupala k nákupu, spadla do slev. Ta bunda mi designem připomněla to, co nosili moji rodiče na horách, když jsem byla malá. Aktuálně ji nosím skoro denně, takže CPW určitě minimální, ale určitě bych si ji koupila i za tu původní cenu. Dalším skvělým nákupem byly boty z vegetariánské kůže. Stály mě tehdy 100 liber (v přepočtu asi 2 900 Kč). Nosila jsem je často jak v práci, tak i do přírody až do té chvíle, než se neochodila podrážka. Za pět let ani jedna vada. Kupuji si proto nyní ty samé v jiné barvě. 

 

Veronika Ruppert

Co je kapsulový šatník a jak na něj

elle.cz