Trend Alert: Už zase jsou tu korzety

Pro rozuzlení moderní iterace tohoto trendu je důležité pohlédnout zpět do historie. Proč se neustále vrací? Nebo možná, proč nás nikdy neopustil? Korzet totiž symbolizuje ženskoost již odpradávna, a to mnohem víc než jiné kusy oděvu. Pochází údajně z období kolem roku 1500 a byl původně navržen tak, aby proměnil ženské tělo v přirozeně nedosažitelné siluety. Ačkoli jej někteří historici nazývají symbolem ženského útlaku, jiní jej považují pouze za spodní část oděvu používanou k unesení váhy dalších vrstev těžkých látek. Ať je to tak či onak, dnešní pojetí korzetu je na míle vzdálené od původní symboliky. V průběhu historie se korzet vyvinul ze symbolu patriarchálního útlaku k ztělesnění ženské sexuality a posílení postavení žen jako takového.

Korzety zkrátka nikdy neopustily módní scénu a v průběhu let je zkoumalo mnoho návrhářů. Přetvářeli je k obrazu svému a vetkávali do jejich nití část své vize. Pozoruhodný návrat korzet zaznamenal například v sedmdesátých letech, kdy britská návrhářka Vivienne Westwood provedla revoluci tím, že je použila jako základ své punkové estetiky. Přijala jej nikoli jako spodní prádlo, ale jako svrchní oděv. Vystavila jej na odiv, s úmyslem velké rebelie posílit postavení žen a pozměnit vnímání jejich odívání. Spolu s ní to byl i módní vizionář Thierry Mugler, který je zodpovědný za mnohé z nejikoničtějších korzetových kreací. Věnoval se jim po celou svou životní tvorbu a jeho odkaz s nimi spojený přetrvává v jeho značce dodnes.

Inspiraci hledejte u slavných osobností i na módních molech...

Ohromný comeback korzet zaznamenal také v poslední době. Možná díky masivní sledovanosti a propracované kostýmní výpravě seriálu Bridgerton od Netflixu. Blockbusterová série je mimo jiné zodpovědná za znovuzrození romantismu a regency core stylu. Podobně je oživila na letošní edici Met Gala hudebnice Billie Eilish, která dress code „Gilded Glamour“ pojala jako příležitost obléknout upcyklovanou róbu Gucci v pastelových barvách s hlubokým výstřihem umocněným vytvarovaným korzetem. Korzet hrál prim i v rudé róbě Versace modelky Belly Hadid, která ji na sobě měla stejného večera.Mimochodem, je to právě korzet, který se stal ústředním prvkem aktuální Ready To Wear kolekce Versace.

Korzet se mezi trendy současného šatníku drží více než rok. Prvky spodního prádla jsou integrovány do každodenního oblékání, sex se stává nositelným. Ovšem současná nositelka zdaleka není terčem útlaku – je sebevědomá a ví, že korzet má plně pod svou kontrolou. Je totiž její svobodnou volbou.

Kabelka ze skla, kterou nejspíš nikdy nepoužijete

elle.cz

Text: ELLE, Heuritech, WWD