Jak Vivienne Westwood jednoho dne zachrání celou planetu

Co se týče módy, dokáže Vivienne zkombinovat nezkombinovatelné. V jejím fashion arzenálu nejdete tartan, tvíd, latex, květiny, krajky i elegantní sukně. Nachází se na míle daleko od konvenčního diktátu a nehraje podle pravidel. Sama tvrdí, že ráda ovlivňuje myšlení lidí, protože se chce vyhýbat mainstreamové propagandě. Právě z tohoto důvodu je vždy i velmi politicky a společensky aktivní a je součástí mnoha kampaní - ať už enviromentálních, za lidská práva, udržitelnost či ochranu životního prostředí. Tato sdělení často páruje se svými přehlídkami či uměleckými výstavami. Pojďme si vzít příklad z jejích činů. 

Voda, co nás drží nad vodou

Na počest světového dne vody návrhářka zapomněla na chvíli na módu a natočila video pouze v rouše Evině. Ve své bojové řeči vysvětluje, že nejí maso, a proto si může dopřát dlouhou sprchu. Její slova jsou podložena studií “Meat Makes the Planet Thirsty” zveřejněné v New Yourk Times, která uvádí, že k vyprodukování tuny masa je třeba skoro 15 milionů litrů vody, ale na stejné množství zeleniny jen 314 000 litrů. Dokonce i OSN již vybízí ke globálnímu přesunu na vegetariánskou stravu. “Tím, že se budete vyhýbat masu uděláte pro planetu více, než kdybyste recyklovali a řídili hybridní auto,” řekla Vivienne pro PETU.  

 

 

Práva zvířat 

To, že Vivienne Westwood nepoužívá ve svých kolekcích pravou kožešinu musí být snad každému jasné. Toto rozhodnutí padlo již v roce 2007 po schůzce s organizací PETA. Poslední kousky – tedy osm chlupatých kabelek z králičí srsti - vyrobené z pravé kožešiny designérka darovala stanici, která pomáhá divokým zvířatům. Byly použity pro pohodlí osiřelých mláďat.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Obnovitelná energie 

Když se Vivienne objevila ve dvoupatrovém double-deckeru zaparkovaném u řeky Temže, všichni očekávali něco velkého, a také se dočkali. Návrhářka ve velkém stylu oznámila, že její značka přechází na ekologický zdroj energie. "Ecotricity" - název britské společnosti založené Dalem Vincem v roce 1996, která vlastní větrné mlýny a zásobuje Spojené království obnovitelnou energií, se stal leitmotivem celé kolekce. Výtěžek z jednotlivých kousků šel zpět do tohoto odvětví.  

 

 

Politika & kapitalismus 

Návrhářka má velmi jasný názor i na globální ekonomiku. Dle jejího měřítka je kapitalistický politik osobou, která má moc ignorovat utrpení. Tvrdí, že kapitalismus je jako zkorumpované shnilé jablko a jedinou cestou, jak z něho ven je spravedlivá distribuce bohatství. Vláda musí být opatrovníkem půdy a země by neměla být vlastněna soukromníky. “To, co je dobré pro planetu, je dobré i pro ekonomiku,” uvedla Vivienne již mnohorkát. A my v jejím sdělení rozpoznáváme onu punkovou anarchistickou královnu.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Již od 70. let je Vivienne Westwood hrdnou aktivistkou, vždy bojovala za lidská práva a významný byl i její postoj proti válkám. “Chci, aby si lidé uvědomili, že kapitalismus a krutost jsou propojeny. Šířím osvětu skrze své webové stránky, na sociálních sítích a každý pátek se oblékám na své proslovy. Užívám módu jako prostředek k tomu, aby se lidé politicky angažovali. Když si totiž nejsou vědomi, co se kolem nich děje, jak potom zachráníme svět od korupce a klimatických změn,” řekla pro New York Times.   

 

Mohlo by se vám líbit

My Fair Westwood Lady

Vezměte ženu a přetvořte ji v dámu, vezměte Vivienne a z klasického příběhu je punk. Vivienne Westwood ve spolupráci s Andreasem Kronthalerem představila kolekci ready to wear podzim 2021. A jejím leitmotivem se stal nesmrtelný příběh My Fair Lady, který designérce posloužil jako odrazový můstek k milostnému dopisu, adresovanému jejímu městu Londýnu - konkrétně ke čtvrti Mayfair.
elle.cz

Časopis ELLE

Listopadové vydání tištěné ELLE 11/24