Žijící legenda módního průmyslu neusíná na vavřínech

Slavný módní návrhář, jehož boty se nejen díky seriálu Sex ve městě už natrvalo zapsaly do historie, získal v předvečer svých narozenin cenu British Fashion Awards za mimořádný výkon. Zaslouženě. Vždyť co by si bez něj počala Sarah Jessica Parker, že? On sám bere svou tvorbu stále i jako koníčka a ke svým mnoha oceněním a popularitě říká: „Být uznáván za něco, co děláte s láskou, je úžasné!“
Blahnikovy nádherné a dokonalé boty obouvala ostatně nejen Carrie Bradshaw, ale i jiná seriálová legenda – vyzkoušela si je i Marge Simpsonová. A filmová hrdinka upírské ságy Bella Swan je měla dokonce na svatbě. Jako svatební boty si blahniky obula i reálná hvězda – modelka Kate Moss.

Manolo-Blahnik-Fall-Winter-2012-2013-Shoes-Collection
Čím se Manolo zabýval poslední dobou? Například navrhl obuv pro kolekci jaro/léto 2013 Victorie Beckham, nebo vymyslel superekologické boty vyrobené z rybích kůží, korku a dalších materiálů. Na nápad ho přivedla ekodesignérka Marcia Patmos, která se ekologickými oděvy zabývá už od 90. let. V tomto případě Manolo také ustoupil od svých věhlasných podpatků a navrhl sandály s plochou podrážkou.

doclanku

České kořeny
Manolo Blahnik se narodil 28. listopadu 1942 španělské matce a českému otci a dětství strávil na Kanárských ostrovech. Vystudoval jazyky a umění na univerzitě v Ženevě a pak pokračoval ve studiu umění v Paříži. V roce 1968 přesídlil do Londýna – a tam to všechno začalo. Původně se chtěl stát scénografem, ale pak se jeho cesta zkřížila s Dianou Vreeland, budoucí šéfredaktorkou časopisu Vogue, která si prohlédla jeho návrhy a prohlásila, že by se měl věnovat pouze navrhování bot. Budoucnost ukázala, že měla pravdu, a Manolo udělal dobře, když si vzal její slova k srdci… Jeho elegantní jehlové podpatky, jakkoli chodit na nich může být někdy obtížné a nepohodlné, se staly synonymem luxusu a stylu. Z Londýna expandoval do USA a dnes jsou jeho butiky po celém světě. Jeho botám propadly Lady Diana, Madonna, Kylie Minogue, Naomi Campbell, Sarah Jessica Parker a další osobnosti. Bez jakýchkoli pochyb jsou jeho boty uměleckým dílem.
On sám s oblibou tvrdí, že módní trendy nesleduje a řídí se pouze svým citem. A dodává, že pokud se v jeho botách někdo cítí nepohodlně, je blázen, když je nosí!

ManoloBlahnik_08

EBC promo