ELLE má novou stážistku. Z Central Saint Martins!

 

Září 2014. Londýn. Tady začíná můj příběh na prestižní škole Central Saint Martins. První večer, kdy jsem dorazila do Anglie, jsem jen střídavě brečela a obviňovala rodiče, jak mi tohle mohli udělat! (Díky bohu, že udělali...)

 IMG 7712 31967

Po spoustě litrů slz a deseti měsících života však můžu prohlásit, že to byl skvělý (i když hlavně po psychické stránce hodně náročný) rok. Studuju totiž školu, která vychovala takové velikány módy, jakými jsou, nebo byli například John Galliano, Alexander McQueen nebo Riccardo Tisci. Je velmi těžké se na ni dostat, ale jakmile se vám to jednou povede, módní nebe máte rázem na dosah. Pokud se ovšem dostatečně snažíte, protože přinejmenším stejně těžké jako se dostat je udržet se tam. Módou musíte prostě žít, což neznamená jen to, že školní knihovna se stane vaším druhým (nebo dokonce prvním) domovem, ale i to, že když se z ní konečně dostanete domů, musíte hned začít pracovat na dalších projektech, které vám studium diktuje. Prostě najednou žijete v zajetí módy dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu a odpočinek nebo dokonce osobní život přestanou existovat. A co se týká případných omluv z vyučování – pokud neumíráš, nemáš nárok nejít do školy.

 IMG 1458 d9199

Central Saint Martins – ano, pro ty, kdo ví, zní toto jméno hodně vznešeně - má v sobě hodně lesku a elitnosti, ale ve skutečnosti jste na této škole opravdu a naštěstí „jen“ studentem, i když tu občas na chodbě narazíte na někoho tak slavného, jako je Kanye West. Nebo vám Dolce s Gabbanou přijdou na přednášku vyprávět, jak se vlastně dostali k navrhování v módní extralize. Právě to je na CSM skvělé! Opravdu se tu potkáváte s těmi nejlepšími, kteří vám rádi předají své zkušenosti.

 IMG 7735 4fde2

Mám za sebou první rok studia módní komunikace a jsem mimo jiné nadšená z toho, že jako „začátečníci“ sdílíme studio s těmi, kdo se věnují samotnému návrhářství a jejichž přehlídky už jsou k vidění na londýnském fashion weeku. Letos tam ze studentů CSM vzbudil největší rozruch Matty Bowan, tak ho ve vlastním zájmu prosím sledujme i nadále! Nejdůležitějším místem školy je pak bezesporu knihovna, která je vzhledem k času, kolik jsou v ní studenti nuceni trávit, považována za jedno z hlavních center společenského dění školy. Navíc ta neuvěřitelná sbírka módních časopisů sahající hluboko do historie! A nepřeberné množství knih o módě k tomu. Představte si například 300 knih jen o Chanelu!

Škole se přizpůsobíte velmi snadno. Nikdy se třeba neobléknete špatně, protože když se vám to přihodí, jste na to dostatečně nahlas a přede všemi upozorněni vyučujícími. A pokud náhodou někdy použijete větu typu „vždyť to je jen oblečení“, druhý den už se do CSM nemusíte vracet.

 lau 2316b

Nedůležitější informace na závěr: Jak se lze na CSM dostat? Na to neexistuje žádný zaručený recept. Podáte si přihlášku a čekáte. V 99% případů potřebujete roční „přípravku“, během které si připravíte portfolium, na jehož základě se pak vaši budoucí vyučující rozhodnou, zda jste studiu na CSM hodna, či ne. Já jsem byla výjimkou, přípravka mě nečekala. Poslala jsem na CSM dvě ukázky své práce a portfolio a byla pozvána na pohovor, který netrval déle než tři minuty. Já jsem věděla, oni věděli. O dva týdny později jsem dostala mail, že jsem přijata. Protože vy si CSM nevybíráte, CSM si vybírá vás.    

EBC promo