Oblékat vintage, zn.: prémiově. Kam pro luxusní kousky z druhé ruky?

 

Navštívili jste někdy obchody s kousky z druhé ruky v Paříži či v některé z italských metropolí? A podivili jste se při své návštěvě nad tím, jaký výběr luxusních oděvů a zejména doplňků, které jste do té doby vídali pravděpodobně jen na stránkách starých magazínů a na módních ikonách, které jste zbožňovali na přelomu milénia, je v těchto zahraničních obchodech k dostání? Já mnohokrát. Pamatuji si toulky pařížskými second handy s vintage butiky, pohled upřený na každičký kousek od Diora, Hermès nebo Margiely, který mi přišel pod ruku, zkoumání materiálu i střihů. Psal se rok 2019, já bydlela v Paříži a ten kabát od Margiely stál stejně, co mé měsíční nájemné na dvanáctimetrový byt v centru města. Tehdy jsem si myslela, že pořídit si takový kabát je čisté šílenství, dnes lituji, že jsem ho v onom second handu nechala. 

V těch uplynulých dvou letech se vyvinul nejen můj přístup k vintage módě, ale i situace tuzemské módy z druhé ruky, které se blýská na lepší časy. Těžko říct, čím to je – pravděpodobně souladem několika faktorů. Možná je to tím, že oblékat vintage je cool více než kdy dříve – především luxusní vintage módu, které je v Česku sice pomálu, ale je tu. Možná je to rostoucí poptávkou po mnohdy cenově dostupnějších a zpravidla unikátních již použitých kusech. Možná je to edukací osvícenou hrstkou lidí, která reaguje na poptávku nabídkou pečlivě vybíraných objektů, které nabízejí ve svých (převážně online) vintage obchodech. 

Vyražte s námi za instagramovými vintage nákupy!

elle.cz

Že Céline Clasp o které jste si mysleli, že dávno už není k dostání, u nás neseženete? Ale kdepak. Je k mání. Jen dejte pozor na správný výběr. Nenechte se polapit jen značkou, zkoumejte stav a před koupí si proveďte cenovou rešerši za kousek nový, který byste zakoupili v butiku, a zjistěte si i cenu, kterou nabízejí prodávající na Vestiaire a podobných online vintage platformách. Ne vždy jde totiž o výhodný nákup. Ale tak je tomu s každou koupí – nakupujme, prosím, s rozmyslem. 

Jaké jsou ty nejčerstvější přírůstky i roky prověřené stálice na poli vintage módy u nás? 

 

Slow Bazar  

Slow Bazar Veroniky Svádové sídlící v Řeznické ulici na Praze 1tu byl, jak se říká, "before it was cool". Tedy, ještě dávno před tím, než se z vintage stal takový trend, Slow už tu byl a nabízel kvalitní a prémiové kousky z druhé ruky. Když máte štěstí, narazíte tu třeba na opravdu pěkné kabelky světoznámých módních domů, ale i oblečení od českých návrhářů. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Lula Vintage 

Ač Lucie Kratochvílová Lulu otevřela teprve začátkem minulého roku, její obchod s vintage módou už patří mezi zavedená jména české vintage scény. Možná je to tím, že rovnou po hlavě skočila i do kamenného obchodu, který si otevřela v Řipské ulici na Vinohradech. Možná je to dokonalou prezentací na sociálních sítích, na kterou není v Lule sama. A možná je to souladem všeho. Každopádně, Lula roste a rozvíjí se, dospívá, a tak můžete v obchodě najít už třeba i prémiové vintage kousky, na které se dříve tolik nezaměřovala. Co asi přichystá dále?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Porter Qurated 

Vznikl jako mladší sourozenec instagramového obchodu s vintage nábytkem Qurated, který sice existuje pouhých pár měsíců, ale za tu chvíli si již našel řadu nadšenců lačně čekajících na další mramorový stolek či svítidlo z murano skla. Zakladatelky Qurated nedlouho po založení instagramového vintage obchodu rozšířily oblast zájmu i na second hand módu. A tak vznikl Porter Qurated. Doporučujeme sem zavítat především pro pre-loved kousky od cool značek jako Anine Bing, ATP Atelier či Jil Sander. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Archive Store Prague  

Archive Store Prague je snad nejnovějším přírůstkem mezi obchody s vintage módou a počinem stylistky a kreativní konzultantky Kateřiny Bahnové, která svá léta praxe zhmotnila právě v online obchodu s pre-loved módou, ve kterém každý objekt z nabídky prochází jejím osobním výběrem a drobnohledem odhalujícím opravdové skvosty. Hledejte zde například neokoukané kabelky od oděvní značky Jil Sander i unikátní kousky od módního domu Hermès.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vintage Bea 

Bea je stylistka, která chtěla styling povýšit na proces a zážitek, a tak proměnila jeden starý prostor ve slunné studio, které spojuje hned několik funkcí – a jednou z nich je eponymní vintage obchod. Bea sídlí v Bratislavě, a tak nezbývá než poradit vám jediné – buď bedlivě sledujte její Instagram sales, které pořádá pravidelně, nebo si udělejte výlet k sousedům a zavítejte do jejího do detailu vyladěného ateliéru osobně. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

VINTAGE SPOT 

Vintage spot operuje na trase Praha – Kodaň a nabízí vyváženou kombinaci neznámých vintage oblečení a doplňků od luxusních značek. Najdete tu kousky z kvalitních materiálů, instagramový profil obchodu sledujte, chcete-li ulovit netradiční pár vintage náušnic, cool brýle či třeba koženou bundu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kam pro vintage židle od Jacobsena nebo vlněný koberec od Halabaly?

elle.cz