Průvodce second handy: Které jsou nejlepší?

Second handy teď zažívají veliký comeback - a to je jedině dobře. Oblečení z druhé ruky je jednou z variant, jak konzumovat módu lépe. Pokud bychom stoupali po pomyslné pyramidě udržitelnosti, secondhandové oblečení by obsadilo krásnou druhou příčku, před ním už by byla jen nahota. A ta je sice hezká, ale téměř nenositelná.

Heslo zní: „Oblékejme to, co už tu je.“ A o to přesně jde. Na výrobu nového oblečení se spotřebovávají zdroje – přírodní, energetické i ty lidské. Uvádí se, že na světě se ročně vyrobí přibližně 80 až 100 miliard nových kousků oblečení. Představte si, kolik energie na takové množství oblečení spotřebujeme. Jen v USA na skládkách ročně končí desítky milionů tun oblečení.

Paradoxem tedy je, že plýtváme cennou energii na produkty, které tu již máme. A že jich tu máme opravdu hodně. Navíc jsou často mnohem kvalitnější, než ty nově vznikající. Měli bychom se tedy zeptat sami sebe, zda opravdu potřebujeme nové plastové šaty, které stěží vydrží jednu jedinou sezonu.

Naproti tomu mají nákupy v second handy mnoho pozitiv – nezatěžujeme jimi tolik planetu, navíc můžeme ušetřit a ještě k tomu získat originální kousek, který nebude mít úplně každý. Jakmile jednou propadnete kouzlu second handů, už nikdy nebudete chtít nakupovat jinak.

V tomto článku vám představím své oblíbené second handy, z nichž má mnoho pobočky i mimo Prahu. Příště vám poradím, jak se v nich naučit hledat!

 

5TH AVENUE

5th Avenue nabízí za zlomek ceny oděvy od luxusních módních značek. V Praze se nachází více poboček této sítě. Mou nejoblíbenější je ta na Hradčanské – skládá se ze dvou částí. V první naleznete elegantní oblečení, druhá je zaměřená na oblečení sportovní. Pokud se neradi přehrabujete v množství oblečení, je 5th Avenue přesně pro vás. Vše je krásně seřazené a upravené, nemusíte se bát nepříjemného zápachu dezinfekce. V tomto second handu vždy seženu skvělé obleky a kabáty. Mou nejlepší koupí je vlněný kabát z italského módního domu.

 

TEXTIL HOUSE

Texil house můžete najít po celé České republice, své pobočky provozují téměř ve všech větších městech. V Praze jich najdeme hned několik, mým favoritem je pobočka nedaleko Národní třídy (Charvátova 11), při každé návštěvě si zde něco vyberu. Dvoupatrový prostor nabízí vše – boty, kabelky, svetr, šaty, bundy a kalhoty. Nově je v této prodejně také vintage sekce, ve které najdete krásné kabátky a saka. V Textil house navíc probíhají sezonní slevy - v těchto dnech zde cena klesá až na 20 korun za kus!

 

SECOND HAND MARKET

Dvoupatrový Second Hand Market na pražské Flóře se nachází několik metrů od stanice metra. Oblečení v tomto second handu se prodává na váhu a tak se například cena za kožený kabát může vyšplhat až na 1000 korun. Zato je tu ale opravdu veliký výběr. Tuto prodejnu doporučuji, pokud rádi objevujete zahrabané poklady a nevadí vám přehrabování se ve velkém množství oblečení. Já zde vždy sehnala skvělé kabelky – tu poslední, koženou, jsem ukořistila za 50 korun.

 

MOMENT CHARITY SHOP

Nákupem v Moment Charity Shopu podpoříte nejen myšlenku udržitelnosti, ale také některou z vybraných neziskových organizací. Tento second hand je charitativní, a tak výdělek putuje například k České koalici pro ochranu biodiverzity nebo do Lesního klubu Bezinka. Moment má v Praze dvě pobočky, další se nachází v Ostravě nebo ve Frýdku-Místku. Pokud jste v poslední době vytřídili oblečení a nevíte, co s ním, můžete jej zanést právě sem, podpoříte dobrou věc a nebudete muset řešit, kam s vytříděnými taškami.

 

CHIZO SECOND HAND

Řetezec second handů Chizo má také mnoho poboček po celé Praze. Já pravidelně navštevuji tu v Holešovicích (Tusarova 1527/38). Jedná se o menší second hand plný barevného oblečení.

 

DRUHÁ VLNA

Druhá vlna se specializuje na dámské a dětské oblečení. Najdete zde především oblečení od britských značek. Oblečení má často i cedulku a je úplně nové. Pokud máte raději menší obchody, určitě zajděte sem. Po Praze se opět nachází několik poboček, má oblibená se nachází v ulici Palackého nedaleko stanice Můstek.

cara
Adéla Šponerová

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA