Rick Owens: Módní pán temnot

 

Abyste měli rádi módu Ricka Owense, nesmí vám vadit absence barev. Vše je většinou černé, bílé nebo tělové. Paleta minimalisty nijak neodrazovala ani jindy opulenci milující hip-opery, kdy A$AP Rocky ve svém hitu z roku 2011 „Peso" zpívá, že „Rick Owens, to jsou modely, ve kterých jsem nejčastěji oblečen".

Osmapadesátiletý návrhář dokáže oslovit i generace a kultury, které jsou mu generačně vzdálené. Ze začátku ale máloco nasvědčovalo, že se chlapec, který se narodil 18. listopadu 1962 do rodiny Johna a Concepción Owensových, stane jedním z nejvýraznějších návrhářů své doby. Malý Rick vyrůstal v přísně katolickém prostředí, odkud unikal do fantazijních uměleckých světů. Po střední odešel studoval design na vysokou školu do Los Angeles, kde ho zaujaly kurzy drapérie. Uchvátilo ho prostředí látek, a tak se rozhodl využít je k vlastní tvorbě.

Psal se rok 1990 a Rick se seznámil s designérkou Michele Lamy. Bylo to osudové setkání, protože je dodnes nejen jeho nejbližší spolupracovnicí, ale také manželkou. Excentrická Francouzka je výrazně starší než Owens, letos oslavila 77. narozeniny. Nejdřív studovala právo, pak byla kabaretní umělkyní. Pak začala v Los Angeles navrhovat oblečení pod značkou Lamy, okouzlila Ricka Owense a dnes v rámci jeho módního domu navrhuje nábytek i šperky. Svazek s Owensem se těžko dá považovat za klasické manželství, už proto, že návrhář je otevřeně bisexuální.

Terapie v kolekci Ricka Owense S/S 2022

elle.cz

Další žena, která výrazně napomohla kariéře Ricka Owense, byla Anna Wintour. Sponzorovala jeho první přehlídku na newyorském fashion weeku v roce 2001. Nejvlivnější žena světové módní scény se rozhodla neznámého návrháře podpořit poté, co viděla na Kate Moss tu nejzajímavější černou koženou bundu - seděla jí jako druhá kůže, byla velmi tenká s asymetrickými zipy.

Tento model byl pro Owensovu kariéru naprosto přelomový, stejně jako linie bot, kterou poprvé představil v roce 2006. To už ale žil několik let společně s Michele Lamy v Paříži, odkud dodnes řídí svou značku. Při navrhování je výrazně ovlivněn architekturou a jmény jako je Le Corbusier, Carlo Scarpa and Luigi Moretti. Na Ricku Owensovi je obdivuhodné, že dokáže být komerčně velmi úspěšný, aniž by ustoupil své silné umělecké vizi. Možná za to vděčí také svým přísným rodičům, kdy matka ho naučila šít už jako malého chlapce a otec zakazoval televizi, aby se hoch vzdělával v oblasti literatury a klasické hudby.

„Skutečnost, že jsem měl náročné dětství ze mě učinila zajímavou dospělou bytost," říká v rozhovoru z roku 2016 pro časopis Dazed. A ačkoliv Owens přiznává, že celý život trpí určitou formou traumatu, nebrání mu to skvěle fungovat v týmu. Ať už se svou múzou a manželkou nebo třeba se sportovním gigantem Adidas, se kterým vytváří kolekce od roku 2013.

Je tohle módní překvapení roku? Daniel Lee opouští Bottegu Venetu

elle.cz

Oproti řadě jiným návrhářům, kteří značku se svým jménem později prodali nějakému gigantickému konglomerátu, drží Rick Owens vlastní impérium, kde je design oblečení stejně důležitý jako navrhování nábytku, pevně ve svých rukou. Každý kus, který dostane logo jeho značky, navrhoval sám a své kolekce neukazuje předem nikomu, ani svému týmu. Až uvidíte modelky a modely na přehlídkách, které nezapadají na standardizovaných norem krásy, můžete za to poděkovat Ricku Owensovi. Léta si totiž vybírá pro předvádění svých modelů ženy a muže z ulice či nezávislých modelingových agentur, které propaguji alternativní krásu".

A co dělá Rick Owens nejraději? Navrhuje sám ve svých dílnách, které se nachází v blízkosti italské Bologni. Když má volno, odjíždí do Benátek, kde si koupil střešní byt „ve tvaru ošklivého zadku", jak řekl magazínu Dazed. Suchý humor Ricka Owense je jako neviditelný, ale velmi podstatný bonus, který dostanete ke všem jeho modelům.