Muglerovo znovuzrození: Proč je značka zesnulého návrháře teď tak cool

V lednu tohoto roku zemřel Manfred Thierry Mugler, vizionářský návrhář, který definoval módu 80. let a byl zodpovědný za některé z nejpozoruhodnějších a nejikoničtějších siluet posledních desetiletí. Francouzský enfant terrible byl po dlouhou dobu své kariéry jedním z nejvlivnějších návrhářů na světě a pomohl definovat dvě desetiletí módy. Kombinoval prvky sci-fi s populárními střihy, dal oděvům archetypální široká ramena a experimentoval s průhledným tylem, peřím i latexem. Mugler opustil svůj stejnojmenný label v roce 2003. K oživení značky došlo až v roce 2010. Střih...

Od té doby, co před pouhými čtyřmi lety převzal umělecké otěže v Mugler, vytvořil Casey Cadwallader novou vizi legendárního pařížského domu, postavenou na spolupráci s tvářemi popkultury, inkluzi a typických siluetách objímajících tělo. Americký designér z New Hampshire se vyučil architektem, aby po studiích zjistil, že ho jeho tvůrčí vize více táhne k oděvu. Absolvoval stáž u Marca Jacobse, kariéru si budoval u velkých značek Loewe, Narciso Rodriguez či Acne Studios. Mladý návrhář se stal v pořadí třetím kreativním ředitelem Mugler, a po čtyřech letech píle to vypadá na dokonalý fit.

Mugler

Oblékl do oděvů z průsvitných materiálů a latexu hudebnice a topmodelky, oživil siluety značky způsobem, kterým učinil Mugler nepřehlédnutelným. Vyvrátil značku z tradičních prezentací na módních molech, aby nové kolekce představoval prostřednictvím experimentálních módních filmů.

Surrealismem v novodobém pojetí prodchnuté filmy hostí hvězdné obsazení i kreativní režii pod taktovkou Torso Solutions. Například ve filmu ke kolekci Spring Summer 2022 se objevuje hudebnice Megan Thee Stallion, modelka Amber Valetta, IT-girl Chloë Sevigny, múza značky Bella Hadid a mnohé další tváře. Oblékly sex a sebevědomí, které jsou zhmotněny v latexových korzetech s průstřihy, šatech odhalujících nahá těla i siluetu podtrhujících overalech. Film zdůrazňuje, jak důležité je být sám sebou ve světě plném klonů, kolekce samotná vzdává hold zesnulému návrháři Manfredu Muglerovi a zkoumá uhlazenost a transparentnost, to vše podpořené atmosférou devadesátých let.

Zdroj: DSCENE, ELLE, V Magazine, Mugler, Lyst