KDYŽ SE MÓDA S HOLLYWOODEM POTKÁ ANEB TY NEJIKONIČTĚJŠÍ MÓDNÍ REKLAMY

 

Wes Anderson pro Prada

Otázkou je, zda je tento snímek ještě vůbec snímkem reklamním. Přestože se všech osm minut tohoto krátkého filmu skutečně soustředí na elegantní žlutý kožený řidičský oblek, málokdy působí jako reklamní spot. Jenomže právě to vědomí vás donutí všech osm minut slupnout bez jediného mžiku oka. Krátký film nám i v tomto krátkém čase naservíruje estetiku Andersonových filmů a nesmírně detailního vesmíru v pastelově zabarvené představivosti. Na rozdíl od mnoha jiných módních reklamních spotů čerpajících jen z atmosféry a hudebního podkresu, je tento snímek plný svižných anglicky mluvených dialogů s pár italskými slovy. Je kouzelný, je neotřelý a bude vás bavit!

 

 

David Lynch pro Gucci

Mezi velkými filmovými jmény v módním světě nesmí chybět ani mistr surrealismu David Lynch, který vytvořil reklamy pro značky Yves Saint Laurent, Armani či Calvin Klein. Tato reklama pro Gucci má však všechny základní lynchovské prvky dotažené k dokonalosti. Svými filmy si vybudoval reputaci nejpovolanějšího na vytvoření ponuré atmosféry se směsí surrealismu a abstrakce, která ve vás může vyvolat nepříjemné pocity i dèja vu. Prvky v jeho snímcích se často v různých nuancích opakují, a tak na první dobrou spojením všeho zmíněného poznáte, že jde o lynchovinu. A to je přesně to, co dělá tuto reklamu pro módní dům Gucci takovou, jaká je. Naše oči jsou upřeny na modelky v créme de la créme outfitech, ale i na hotelové prostory rozpouštějící se v záběrech temných dálnic. Pomalá sekvence, tanec i úhel záběru kamery tuto lehce dekadentní podívanou jen dokreslují k dokonalosti.

 

 

Martin Scorsese pro Chanel

Pověřte Martina Scorseseho k natočení reklamního snímku pro luxusní módní dům Chanel a získáte esenci jeho filmů shluknutou do jedné minuty. Že je to nemožné? Ale kdepak! To, co Scorseseho dělá Scorsesem již od sedmdesátých let, je možné vměstnat i do tak krátkého časového úseku. Klip má rychlou akci, je nabitý sex-appealem smíšeným s půvabem a elegancí pánských obleků a vše podkresluje hudba od rockových pionýrů Rolling Stones. Hlavní role se ujal nedávno zesnulý francouzský herec Gaspar Ulliel. Navzdory své krátké délce pokrývá reklama všechny druhy vizuálně lákavých míst – nechybí zde městské ulice, podhloubí, světla i tribunál redaktorů v abstraktním sále, který je ke konci snímku dekonstruován.

 

 

O Night Divine Luca Guadagnino Zara

Nejnovějším z reklamních počinů velkých režisérů pod křídly módních značek je ten od Luca Guadagnina, režiséra známého především pro film Call Me By Your Name. Vznikl na sklonku minulého roku pro módní řetězec Zara. Je nabitý kouzlem, vtipem a vánoční atmosférou. Pohrává si místy s prvky filmů Wese Andersona, ovšem tato podívaná se drží více při zemi a ve světě nikoliv vytvořeném, nýbrž veskrze reálném. Dejte si ho celý, máte-li chuť. Nejde totiž o krátkou podívanou – na zhlédnutí O Night Divine potřebujete necelou hodinku.

 

 

Wes Anderson pro H&M

Wes Anderson, ještě jednou, vážení. Pro velký úspěch. A stejně tak jako snímek od Guadagnina, i tento říká "Come Together" v čase předvánočním. Má vše, na co jste z Andersonových filmů zvyklí, od hereckých výkonů až po volbu barevné škály. Příběh odehrávající se v pastelově barevných kupé uhánějícího vlaku má toto vše, ale je především opět kouzelný. A to před Vánoci potřebuje každý, není tomu tak? Značka H&M své zadání svěřila do správných rukou. Posuďte sami!

 

 

Baz Luhrmann pro Chanel

Jakýkoli seznam módních reklam by byl neúplný bez tohoto velkolepého opusu, reklamy, která je stále považována za jednu z nejdražších, jaké kdy byly vyrobeny. Hollywoodský režisér Baz Luhrmann to totiž neumí jinak, jen si vzpomeňte na velkolepého pana Gatsbyho. Módní dům Chanel tehdy investoval snad více než 40 milionů dolarů, aby Baz mohl vytvořit reklamu dokonale v souladu s jeho vysoce uznávaným filmem Moulin Rouge, včetně obsazení jeho múzy Nicole Kidman. Dekadentní luxus je v tomto krátkém snímku více než hmatatelný nejen díky kostýmnímu zpracování, ale i díky velké filmové romanci mezi hlavními aktéry.

 

 

Darren Aronofsky pro Yves Saint Laurent

Když se DNA módního domu Yves Saint Laurent setká s kreativní vizí Darrena Aronofskyho, vznikne snímek zadumané temné atmosféry, který i v krátkém časovém úseku vtáhne téměř kohokoliv do svého dění. Aronofského bezmála tříminutový film je krátkou jízdou v teplých barvách, filmový zážitek s francouzským hercem Vincentem Casselem v hlavní roli. Reklama, natočená krátce po jeho kritikou vychvalované Černé labuti, obsahuje mnoho zásadních prvků onoho filmu. Například pulzující červeně nasvícenou klubovou atmosféru, noir hudbu i tajná romantická setkání.

 

Z carského Ruska až k anglické smetánce: Seriály, které pohltily svět

elle.cz