Z carského Ruska až k anglické smetánce: Seriály, které pohltily svět

Pozlacený věk (The Gilded Age) – HBO

Píše se rok 1882 a do ekonomicky vzkvétajícího New Yorku přijíždí Marian Brook – mladá a naivní žena, která vstoupí přímo doprostřed elitářských her a intrik privilegované americké smetánky. Má před sebou mnoho nepříjemných životních lekcí o této společnosti – otázkou je, zda se nechá zlomit, nebo dokáže použít jejich vlastní zbraně proti nim...  


Historické drama, které HBO po dlouhém odkladu konečně uvedlo v lednu letošního roku, vychází z období tzv. „Pozlaceného věku” Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Byť se jedná o hollywoodskou produkci, seriál se inspiroval skutečnými historickými osobnostmi té doby. Bertha Russell, kterou ztvárnila Carrie Coon (Krotitelé duchů: Odkaz), popisuje skutečnou postavu Alvu Vanderbilt – prominentní americkou multimilionářku a finančního sponzora militantního křídla hnutí za ženské volební právo. Další postavu, Mrs. Astor (jejíž jméno se tvůrci ani nesnažili změnit) budou lidé nejspíš znát jako majitelku „malé” nemovitosti uprostřed New Yorku, na jejímž místě dnes stojí Empire State Building. Pokud vám však tato jména nic neříkají, zaujme vás alespoň hvězdné obsazení seriálu v podání Christine Baranski (Mamma Mia!), Cynthie Nixon (Sex and the City) nebo Nathana Lane (Produceni).  

 

 

Bridgertonovi podruhé – Netflix

Regentská Gossip Girl je zpět! Připravte si čaj, scones s marmeládou a nezapomeňte na kapesníčky, jelikož nová řada bude věnována lordu Anthonymu Bridgetonovi (Jonathan Bailey). Ano, tomu samému půvabnému mladíkovi, kterého jsme se v první řadě nemohli nabažit. Kvůli svému čerstvě zlomenému srdci se rozhodl navždy zapomenout na lásku. Svou společenskou povinnost sňatku tedy hodlá splnit pouze jako obchodní dohodu. Coby ideální adeptka je pro něj vybrána Edwina Sharma (Charithra Chandran), která si je vědoma svých společenských povinností, kterých se hodlá zhostit s grácií.

Ona i Anthony se tak ocitají ve stejné situaci – jakési společenské pasti, ze které není uniku. Právě to je do určité míry sbližuje čím dál více, a my se stáváme svědky upřímného přátelství, které přerůstá ve velmi silné pouto, nadřazené banálnímu chtíči. Zcela opačný efekt má na Anthonyho Edwinina sestra Kate (Simone Ashley). Její ostrý jazyk a nekonvenční manýry ho odpuzují, ale zároveň přitahují. Tak začíná turbulentní milostný trojúhelník – usadí se Anthony s ženou, s níž ho pojí upřímné pouto, nebo zvolí nekonvenční rebelku, která opovrhuje společenským diktátem stejně jako on?  

 

 

Veliká (The Great) – Hulu/HBO Go

Jak se z tichého outsidera stala nejdéle vládnoucí panovnici na ruském trůnu? Právě o tomto vzestupu pruské princezny Kateřiny Veliké pojednává satirické komediální drama s Elle Fanning v hlavní roli. Seriál se zaměřuje na Kateřinino mládí a první manželské roky s císařem Petrem III., kterého bravurně ztvárnil britský herec Nicholas Hoult (X-Men First Class, Mad Max: Fury Road).

Nečekejte žádnou edukativní hodinu historie, nýbrž fantastickou zábavu v klasickém britském stylu.  Skvělé dialogy, úžasné kostýmy, dechberoucí intriky i fantastické obsazení včetně Adama Godley (Karlík a továrna na čokoládu), Jasona Isaacse (Harry Potter) nebo Gillian Anderson (Akta X). Pozor, velmi návykové – již po shlédnutí první řady budete mít chuť začít rozbíjet skleničky s výkřikem „Huzzah!” 

 

 

Vlajka smrti (Our Flag Means Death) – HBO Max

Jméno tvůrce seriálu – Davida Jenkinse je pro mnohé zatím poměrně neznámé. Seriáloví fanoušci si jej budou nejspíš pamatovat jako tvůrce People of Earth (2016), což byl zatím jeho jediný projekt. Letos však spojil síly s legendárním režisérem a scénáristou Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok), který se stal exkluzivním producentem projektu (a jenž taky natočil pilotní díl).

Seriál se inspiruje životem Steda Bonneta – anglického aristokrata, který v roce 1717 opustit svůj pohodlný život a rozhodl se stát pirátem. Toho ztvárnil novozélandský herec Rhys Darby (Yes Man, Co děláme v temnotách). Kapitán Bonnet byl známý jako „pirát gentleman” – své posádce platil mzdu (v případě, že se „lup” nepodaří) a rovněž jí rád předčítal knihy. Zajímavé je i to, že během své krátké kariéry spojil síly s nejobávanějším pirátem Karibiku – kapitánem Blackbeardem, kterého nemohl ztvárnit nikdo jiný než sám Taika Waititi.

Seriál o tomto dvacetiměsíčním dobrodružství Bonneta sice na první pohled připomíná velmi skromnou brodwayskou hru, ale nenechte se zmást. Ve skutečnosti se jedná o skvělý počin připomínající legendární film Yellowbeard od tvůrců Montyho Pythona. Kromě typicky britského humoru se můžete těšit i na skvělé obsazení – Ewena Bremnera (Trainspotting), Rory Kinnearda (Skyfall), Joela Fry (Game of Thrones) nebo Leslie Jones (Krotitelé duchů).  

 

 

Minx – HBO Max

Pro poutavé momenty nemusíme chodit daleko do minulosti – stačí nám 70. léta. Éra, kdy postmoderní feminismus zažíval svůj největší rozkvět, stejně tak, jako erotický průmysl a kulturní revoluce. Hlavní hrdince Joyce proto nemůžeme vyčítat její zapálenost do nápadu vytvořit časopis pro opravdové intelektuální feministky, jejichž oči prahnou po obsahu přesahující šovinistické rady o tom, „jak být efektivnější ženou v domácnosti s novým vysavačem”. Její utopické ideály o ženách se však pomalu začínají rozpadat ve chvíli, kdy se do financování projektu pustí Doug – známý vydavatel erotických magazínů. Ten nabízí její koncept transformovat do prvního erotického časopisu pro ženy – plný nahých fešáků a reklam na sexuální pomůcky, které čtenářkám otevřou dveře do poznání tělesné nirvány bez nutnosti mužské participace.

Joyce tak postupně přichází na chuť všemu, co donedávna považovala za pohoršující a nemorální. Objevuje sortu outsiderů, jejichž odzbrojující upřímnost jí pováhá poprvé objevit to, co to ve skutečnosti znamená být ženou. Minx se volně inspiruje vznikem prvního evropského pornografického magazínu Suck. Pokud jste byli fanoušky seriálů Mystérium sexu nebo Glow, určitě oceníte i tento skvělý komediální počin s Ophelií Lovibond (Guardians Of The Galaxy) a Jakem Johnsonem (Jurasic World) v hlavních rolích.  

 

Zdroj: Wiipedia Commons, Netflix, HBO

REKLAMA