Víme, jak nosit Birkenstocky 365 dní v roce!

 

Birkenstocky snad netřeba představovat. V roce 2021 už se nikdo nepozastaví nad příběhem, jak se ortopedické sandály pro seniory či zdravotnický personál dostaly na mola pařížského fashion weeku a do botníků všech VIP módního průmyslu i běžných smrtelníků. Ale opakování matkou moudrosti – na módní nebe je vystřelila Pheobe Philo, tehdy šéfdesignérka značky Céline, když své modelky obula právě do sandálů Birkenstock (a obecenstvo tak konečně netrnulo hrůzou, jestli některá z modelek nespadne). Nicméně už pár dekád předtím v těchto korkových pantoflích zapózovala mladičká Kate Moss při focení pro časopis The Face. Zkrátka – Kate vždy o krok napřed.

Sídlo společnosti Birkenstock a hlavní výroba probíhá dodnes v Německu, a to od roku 1774. Poněkud fascinující vzhledem k rychlosti, s jakou dnes vznikají a zanikají trendy. Vedení značky ani neusiluje o to být trendy. Vyhovuje jim pozice tiché vody, co břehy mele. Přesto se od roku 2017 pravidelně objevují spolupráce s jinými módními hráči jako Valentino či Proenza Schouler, z novějších máme v čerstvé paměti kolekci s Jil Sander a Stüssy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Na doma nebo na ven? Birkenstocky tuhle zavedenou hranici zbořily a poslední měsíce to jen potvrzují. Během pandemie zájem o značku ještě vzrostl, továrny hlásí 25 milionů vyrobených párů a platforma Lyst Index pasovala za nejpopulárnější obuv roku 2021 model Boston. Napůl venkovní, napůl domácí. S uzavřenou špičkou, ale volnou patou. A genderově neutrální.

Připomeňme si ještě jednou přehlídku Céline v roce 2012, kdy Pheobe Philo doplnila sandály o lemování norkovou kožešinou. Vlastní verze "shearling" sandálů od Birkenstock na sebe nenechala dlouho čekat. Světlo světa spatřily už v roce 2014, ale letos se staly virálním trendem a e-shopy hlásí vyprodáno. Slovo shearling, výraz pro ovčí či jehněčí kůži s ponechanou vlnou, bylo donedávna spojováno hlavně s leteckými bundami, ale Lyst uvádí jako jeden z hlavních trendů na rok 2022 výraznou texturu včetně čehokoliv huňatého, chlupatého a prostě shearling klidně od hlavy k patě.

Jil Sander a Birkenstock: Ošklivé sandále, co chtějí všichni

elle.cz

Možná nosíte Birkenstocky, protože se v nich dobře chodí, možná protože mají pořádný hype, který ne a ne opadnout. A možná je dál nosíte ze zvyku, protože vás do toho od malička nutili zodpovědní rodiče. A stejně jako autorka článku jste si na počátku milénia vyslechli nejednu poznámku od kamarádek, proč proboha nosíte ven domácí ortopedické pantofle. Právě tyhle kamarádky teď dost možná hledají, kde huňaté Birkenstocky pořídit, protože zima teprve začala ale už teď si na běžné velikosti počkáte. Na první pohled jsou neskutečně nepraktické, ale pokud vám také učarovaly, důvod se vždycky najde. A teplo od nohou je vždycky vítané.