3 úspěšné ženy radí, jak efektivně skloubit kariéru a osobní život

Aby se dnešní žena dostala tam, kde si přeje být, a to ve všech ohledech svého života, potřebuje sebevědomí, sebereflexi, ale i talent. Musí s lehkostí vystupovat z jedné role a vstupovat do druhé, třetí, čtvrté… Moderní žena může být partnerka, kamarádka, matka, ale i podnikatelka, šéfka, a zároveň ta žena, kterou se stává, když má čas jen sama pro sebe. Jenže tohle všechno dokázat a zvládat rozhodně není nic snadného. V rozhovoru s Breitling’s Spotlight Squad, tedy s americkou baletkou Misty Copeland, oceňovanou herečkou a producentkou Charlize Theron a čínskou herečkou a filantropkou Yao Chen odhalujeme, jak si tyto úspěšné a světově uznávané umělkyně poradily s dualitou života moderní ženy, tedy jak si osvojily schopnost vyvážit pracovní život, a přesto mít dost času i na všechno ostatní.

Misty Copeland Yao Chen
Info ikona

 

Misty Copeland

Misty Copeland
Info ikona

 

„Je velký dar dostat prostor, aby můj hlas byl slyšet.“

Její kariéra zázračně rostla v podstatě ode dne, kdy si ve 13 letech poprvé obula svůj první pár baletních špiček. Do historie se Misty Copeland zapsala jako první afroamerická primabalerína v prestižním American Ballet Theatre. Dnes patří k nejlepším a nejtalentovanějším tanečnicím na světě. Svůj úspěch však využívá k rozvíjení dialogů o reprezentaci, rozmanitosti a začlenění do tanečního světa. „Miluji svoji práci. Miluji tančit před diváky. Miluji celý proces každého vystoupení, zkoušení, všechny vzestupy i pády. A stejně to mám i v životě. Je neuvěřitelné, že se mi povedlo vybudovat prostor, kde mě může slyšet tolik lidí. Moje celoživotní poslání je mluvit otevřeně o rasismu v baletu,“ říká Misty.

 

Misty Copeland
Info ikona

 

„Všechny překážky a protivenství během mé kariéry se mi podařilo zdolat a ustát díky tomu, že mi lidé věřili, věřili, že se může hnědé tělo objevit v klasickém tanci. Dává mi to sílu a rozhodně to nepovažuji za samozřejmost,“ dodává. Stejně jako značka hodinek Breitling, i Misty si uvědomuje, jak důležitý je v životě čas a zejména jeho vyvážení profesním a osobním životem: „Je důležité nejen chodit včas, ale také si uvědomovat hodnotu času. Najít si čas, abych se postarala sama o sebe, ale našla si čas i na rodinu a přátele.“

 

Charlize Theron

 

Charlize Theron
Info ikona

 

„O tom, jak vystoupit ze své komfortní zóny, přemýšlí každý umělec.“

Ačkoli mezi její první filmy patřily hity Ďáblův advokát a Pravidla moštárny, její sláva dosáhla opravdového vrcholu, až v roce 2004, kdy jako první jihoafrická herečka získala Oscara za film Zrůda. Od té doby hrála v trhácích jako Šílený Max: Zběsilá cesta nebo Atomic Blonde. Charlize považuje své úspěchy za výsledek toho, že se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny a stále přijímá nové výzvy: „Myslím, že všichni umělci vždy přemýšlejí o tom, jak vykročit ze své komfortní zóny. A do jisté míry si myslím, že bez toho není možné nic vytvořit. Vědomí, že vás neustále něco drží ve střehu, je něco, co na své práci miluji.“

 

Charlize Theron
Info ikona


Přestože dosáhla celosvětového uznání ve svých prvních rolích už v 90. letech, stále se potýká s důsledky slávy a vyvažuje svůj osobní život s realitou své pozice celebrity. „Konstrukt celebrity je pro mě velmi, velmi zvláštní. Myslím, že to hodně souvisí s tím, jak jsem byla vychována. Vyrůstala jsem ve velmi malém městě, kde jsme moc nesledovali televizi a nečetli o slavných lidech. Moje kariéra mi proto byla vždycky tak nějak cizí. Začala jsem si jí vážit až pro sílu, kterou mi dává, a této moci se snažím využít, jak jen to jde,“ říká. Ve všem, co dělá, se učí ze svých minulých i současných zkušeností. „Ve všech ohledech mého života se snažím být všestranná. Ze stejného důvodu jsem si oblíbila i hodinky Breitling,“ doplňuje.

 

 

Yao Chen

Yao Chen
Info ikona

 

„Nechci, aby mě definovaly stereotypy nebo nějaké škatulky.“

Jméno čínské herečky a filantropky Yao Chen se dostalo na seznam 100 nejvlivnějších lidí magazínu Time a také Forbes ji označil za 83. nejvlivnější ženu světa. Kromě herecké kariéry působí také jako aktivistka, která využívá svůj vliv na získávání financí pro nejrůznější charitativní projekty. Navzdory svým obrovským úspěchům o sobě stále pochybuje: „Teď už mám jasněji v tom, čeho chci dosáhnout a čemu se chci věnovat, než dříve. Jsem jistější ve svých rozhodnutích. Nicméně jako herečka o sobě dál pochybuji. Protože jen díky neustálému zpochybňování sama sebe se mohu zlepšovat, a mít tak možnost získávat stále zajímavější role.“ Přestože Yao touží po růstu své umělecké kariéry, věří, že udržení rovnováhy mezi důvěrou ve své úspěchy a otevřeností novým výzvám je skutečným klíčem k úspěchu.

 

Yao Chen
Info ikona

 

„Nechci, aby mě někdo definoval nějakými zavedenými stereotypy nebo nálepkami. Chci si sama vytvořit vlastní hranice. Je pak jasné, že k takovému procesu patří i selhání nebo nesouhlas. To všechno vás ale dělá silnějšími. Protože jedině když dokážete ustát řadu omylů a chyb, máte šanci na úspěch,“ popisuje. „Čas byl svědkem mého života kousek po kousku, mé lásky, mého myšlení, mého zmatku. Viděl můj postupný růst a mohl by podat to nejvěrnější svědectví,“ směje se Yao Chen, která stejně jako její hodinky Breitling na cestě životem příjemně doplňuje dovednosti svým stylem a naopak.

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA